SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7 proc., powyżej oczekiwań

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu 2011 r. o 13,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 7,7% wobec wzrostu o 8,1% w sierpniu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7 proc., powyżej oczekiwań

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 7,1% niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,9% w porównaniu z sierpniem br." - głosi komunikat GUS.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 18,3% m/m i wzrosła o 18,1% w ujęciu rocznym. W sierpniu wzrost wyniósł 10,8% r/r.

"W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli – o 20,5%, metali – o 18,9%, wyrobów z metali – o 16,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,8%, wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 10,3% oraz artykułów spożywczych – o 9,7%." - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 18,2%, maszyn i urządzeń – o 10,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 6,0% oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,2%, podał też GUS.

"W okresie styczeń-wrzesień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,0% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku" - wyliczył GUS.

Dwunastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,8% r/r. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od 2,9% do 6,8%, przy średniej na poziomie 4,75%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7 proc., powyżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl