SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były prezes TK: potestujący nie są hołotą; wywiad zmanipulowano. Mazurek: mam nagranie rozmowy

Treść wywiadu ze mną, opublikowanego w piątek w "Dzienniku Gazecie Prawnej", została zmanipulowana - oświadczył prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2010-16. - Nie jesteśmy hołotą - podkreślił. Do sprawy odniósł się autor wywiadu Robert Mazurek, który stwierdził, że podczas rozmowy dla "DGP" prof. Rzepliński "nazwał protestujących w Polsce +hołotą+". "Mam to nagrane" - dodał.

Robert Mazurek, fot. RMF FMArticle

Były prezes TK odniósł się w ten sposób do wywiadu, który ukazał się w piątek w "Dzienniku Gazecie Prawnej". W rozmowie z Robertem Mazurkiem prof. Rzepliński odnosząc się do protestów po wyroku TK w sprawie aborcji ocenił, że demonstracje przed kościołami są dla niego niezrozumiałe, a na pytanie, dlaczego demonstrujący idą pod kościoły, miał odpowiedzieć: "A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?".

Dopytywany, czy profesor nazywa protestujących hołotą, prof. Rzepliński, po zastanowieniu, odpowiada: "nazwijmy ich awanturnikami". "I zostawi pan to w autoryzacji?" - dopytuje redaktor Mazurek. "Awanturników zostawię" - czytamy w wywiadzie.

W piątek wieczorem tworzona przez grupę prawników organizacja "Wolne sądy" podała w mediach społecznościowych oświadczenie prof. Rzeplińskiego w tej sprawie. W rozmowie z PAP były prezes TK potwierdził, że to oświadczenie jest prawdziwe.

"Obywatelki i Obywatele są na ulicy od 2016 r. I ja też. Nikomu oceniać, czy robimy to dobrze, czy źle. Nie jesteśmy hołotą. Oświadczam, że treść wywiadu ze mną, opublikowanego w piątek w DGP została zmanipulowana" - napisał prof. Rzepliński.

"Przede wszystkim nie nazwałem hołotą uczestników ostatnich polskich protestów. Użyłem tego określenia wobec plądrujących sklepy czy palących samochody demonstrantów we Francji i USA. Nie odnosiłem tych zachowań do uczestników polskich protestów po +wyroku+ TK w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 7 stycznia 1993" - dodał.

Prof. Rzepliński skrytykował też niedawne orzeczenie TK ws. aborcji. "Uważam ten +wyrok+ za głęboko nietrafny. Jego wydanie sprowokowało demonstracje, w których tysiące z nas uczestniczą. To ten Trybunał odpowiada za ich wywołanie podczas pandemii. Sam wsparłem w rozmowie telefonicznej z Martą Lempart już pierwszy protest przed siedzibą TK po wydaniu tego +wyroku+" - czytamy w oświadczeniu.

Były prezes TK podkreślił też, że jego krytyczny stosunek do demonstracji przed kościołami i do wulgarnego języka w czasie demonstracji - jak napisał - "został wyzyskany do stworzenia wrażenia, że potępiam polskie kobiety i protestujących w tych demonstracjach, co jest niezgodne z prawdą".

"Nigdy nie stanąłbym po stronie innej niż Obywateli. Bo jestem wiernym Konstytucji prawnikiem. I jestem mężem, ojcem i dziadkiem świetnych kobiet. Obywatelki i Obywatele wyszli na ulice, bo domagają się dobrego państwa" - podsumował prof. Andrzej Rzepliński.

Mazurek: Mam to nagrane

Do oświadczenia odniósł się na Twitterze autor wywiadu Robert Mazurek, który stwierdził, że podczas rozmowy dla "DGP" prof. Rzepliński "nazwał protestujących w Polsce +hołotą+". "Mam to nagrane" - dodał i zacytował też treść nagrania.

"- To jest hołota? Nazywa pan tych ludzi tu hołotą? - Tak. - I zostawi pan to w autoryzacji? - (ciszej, potakując): Tak" - podał Mazurek i dodał, że podczas autoryzacji prof. Rzepliński "mimo obietnicy poprosił, by zamienić +hołotę+ na +awanturników+", na co dziennikarz się zgodził.

"Jeśli Pan Profesor Rzepliński zdecyduje się mnie pozwać, to przedstawię nagranie rozmowy, świadków i wydam oświadczenie wyjaśniające szczegóły rozmowy, maile etc. Mam to wszystko udokumentowane. Na tym kończę ten wątek, komentował niczego nie będę" - dodał redaktor Mazurek.

Od ubiegłego czwartku w całym kraju trwa fala protestów - manifestacji, blokowania ulic, protestów przed i w kościołach, a także akcji w mediach społecznościowych. To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. W piątek odbywa się największy protest po wyroku TK - jak zapowiadał Ogólnopolski Strajk Kobiet - o charakterze ogólnopolskim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Były prezes TK: potestujący nie są hołotą; wywiad zmanipulowano. Mazurek: mam nagranie rozmowy

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brawo Narodowcy
......
odpowiedź
User
hhh
profesor w słusznym wieku, ale kręgosłup giętki...
odpowiedź
User
Danielos
Profesor powiedział co myśli, ale po tym jak spłynęła na niego fala krytyki gacie mu spadły. Cała prawda o tym środowisku fałsz i obłuda dno, dna
odpowiedź