SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prof. Jan Miodek laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny"

Prof. Jan Miodek został laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny". Wręczyła mu ją małżonka prezydenta Anna Komorowska podczas piątkowej gali "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w warszawskim Teatrze Polskim, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

prof. Jan Miodek, fot. tvp

prof. Jan Miodek, fot. tvp

Nagrodę "Zasłużony dla polszczyzny" ustanowił prezydent Bronisław Komorowski trzy lata temu, aby uhonorować osoby mające szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. Prof. Jan Miodek jest jej trzecim laureatem, w poprzednich latach nagrodzono prof. Walerego Pisarka i prof. Jadwigę Puzyninę. W uzasadnieniu przyznania nagrody prof. Miodkowi podkreślono, że zajmuje się on badaniem języka polskiego od 45 lat, jest znanym popularyzatorem wiedzy o języku polskim, a także twórcą popularnego hasła "Ojczyzna-polszczyzna".
 
Prof. Jan Miodek, odbierając nagrodę, podziękował słuchaczom swoich audycji i tym wszystkim, którzy zadając mu pytania o poprawność językową "budują jego kapitał naukowy, jakim jest wgląd w stan świadomości normatywnej współczesnych Polaków". "To jest bezcenny kapitał" - mówił Miodek. Laureat, nawiązując do "Promethidiona" Norwida, powiedział, że ta nagroda będzie dla niego "zachwyceniem do pracy".
 
Prof. Jan Miodek, językoznawca, znany popularyzator wiedzy o języku polskim i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, urodził się 7 czerwca 1946 r. w Tarnowskich Górach (śląskie). Studiując filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim angażował się w studencki ruch naukowy i publicystyczny. Pod koniec lat 60., już jako asystent w Katedrze Języka Polskiego, Miodek rozpoczął prowadzenie stałej rubryki - "Rzecz o języku" - na łamach wrocławskiego "Słowa Polskiego" (obecnie rubryka prof. Miodka ukazuje się na łamach "Gazety Wrocławskiej"). Do dziś w ramach tej rubryki Miodek napisał ok. 1800 tekstów, które stały się podstawą sześciu książek. Profesor publikował również m.in. w "Tygodniku Powszechnym" oraz "Wiedzy i Życie".
 
Od 1987 r., przez 20 lat, Miodek prowadził program telewizyjny "Ojczyzna polszczyzna", poświęcony wybranym problemom języka polskiego. Za tę działalność otrzymał liczne nagrody, m.in. Wiktora i Super-Wiktora. W plebiscycie tygodnika "Polityka" na najwybitniejsze osobowości telewizyjne minionego stulecia zajął czwarte miejsce. Od 1989 r. Miodek jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1995 r. odebrał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy tytuł profesorski. Jest członkiem Komitetu Językoznawstwa PAN oraz Rady Języka Polskiego. Prof. Miodek jest autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów. W 2002 r. ukazał się "Słownik ojczyzna-polszczyzna" - publikacja, która scala wieloletni dorobek naukowca.
 
Miodek nadal utrzymuje kontakt z Górnym Śląskiem. Kiedy tylko pozwala mu czas, odwiedza rodzinne strony. Spotyka się wtedy z przyjaciółmi z czasów młodości, z którymi lubi rozmawiać o Śląsku i po śląsku. Uważa, że dialekt śląski jest częścią polszczyzny, a nie odrębnym językiem. "Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować" - mówił w wywiadzie dla "Dziennika Zachodniego".
 
Na datę ustanowionego przez UNESCO Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w mieście Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
 
Doroczna gala „Ojczysty – dodaj do ulubionych" objęta jest patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, a zorganizowało ją – w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych” – Narodowe Centrum Kultury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prof. Jan Miodek laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Gratuluję serdecznie!
odpowiedź