SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków nie wie, skąd są pieniądze na program Rodzina 500+

Co piąty Polak (21%) nie wie, jakie jest główne źródło finansowania programu "Rodzina 500 plus", a jedynie 38% badanych ma świadomość, że tym źródłem są płacone przez nich podatki - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

fot. Shutterstock.com Article

Aż 40% Polaków uważa, że pieniądze na program "Rodzina 500 plus" pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi, firmy lub ze środków rządowych.

Analiza wyników z uwzględnieniem sympatii politycznych badanych dowodzi, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest stosunkowo najwięcej osób (25%) błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca "500 plus". Dla porównania, wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej czy Kukiz’15, ten odsetek jest prawie pięciokrotnie mniejszy (5-6%). Najwięcej osób mających świadomość, że to z ich podatków finansowane są wypłaty "500 plus", jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej - 55%. Z kolei wśród sympatyków Kukiz’15 najwięcej jest osób, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia środków na ten cel (41%).

Znajomość źródeł finansowania rządowego programu jest zależna od wykształcenia. Najwięcej osób, które nie wiedzą, skąd rząd ma pieniądze na "500 plus", jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (36%), a najmniej - z wyższym (12%).

Niezależnie od sympatii politycznych poziom edukacji ekonomicznej Polaków pozostawia wiele do życzenia. Część społeczeństwa nie ma świadomości, że coś takiego jak "pieniądze rządowe" nie istnieje. Pieniądze, które są przeznaczone czy to na wypłaty "500 plus", czy na edukację, czy ochronę zdrowia, pochodzą z tego samego źródła, czyli z podatków płaconych przez obywateli oraz firmy. Nawet osoby bezrobotne często nie mają świadomości, że kupując różne produkty również zasilają budżet państwa płaconym przez siebie podatkiem VAT.

Z badania wynika również, że nieco ponad połowa Polaków (53%) dostrzega prawidłowość polegającą na tym, że ceny produktów i usług rosną, jeśli ludzie mają więcej pieniędzy i zaczynają więcej wydawać. 13% badanych uważa, że ceny produktów i usług w ogóle nie zależą od ilości wydawanych pieniędzy, 5% uważa, że ceny wtedy maleją, a co piąty badany nie jest w stanie odnieść się do tej kwestii.

Największy odsetek osób, które uważają, że ceny produktów i usług w ogóle nie zależą od ilości wydawanych pieniędzy, jest wśród sympatyków PiS (20%), a najmniejszy - wśród Kukiz’15 (4%).

Według badania większość Polaków (69%) dostrzega, że obecnie płaci więcej za tę samą ilość produktów niż rok temu, 7% uważa że płaci tyle samo, a 3%, że płaci mniej.

Wzrost wydatków konsumpcyjnych w gospodarce, który w dużej mierze spowodowany jest programem "500 plus", przyczynia się pośrednio do wzrostu cen. Z jednej strony ludzie otrzymują pieniądze z "500 plus", ale z drugiej strony muszą płacić więcej za produkty i usługi. Ci, którzy tego świadczenia nie otrzymują, bardziej odczuwają wzrost cen w swoich portfelach.

Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, w dniach 20-23 października 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż (N=1045). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków nie wie, skąd są pieniądze na program Rodzina 500+

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OLO
Pewnie, skąd mają to wiedzieć? PiS zadłuża Polskę jak Gierek, ale Gierek brał kredyty, budował jakoś starał się coś robić, a towarzysze Jarosława, to co biorą kasę z Unii, a jednocześnie plują na unię.
29 17
odpowiedź
User
tlg
Pewnie, PIENIĄDZE RZĄDOWE - Beata zostając premierem na taczkach do skarbca je wwoziła!
28 11
odpowiedź
User
Gość
W tym kraju to większość polaków nic nie wie.
31 10
odpowiedź