SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Programiści często zmieniają pracę i są z niej zadowoleni (infografika)

Ponad połowa programistów (56 proc.) rozważa zmianę pracy, jeśli pojawi się ciekawa oferta, a 10 proc. już chce zmienić pracodawcę i aktywnie przegląda ogłoszenia - wynika z badania IRCenter, Filttr i Connectis.

Article

Jedynie 28 proc. zatrudnionych obecnie programistów nie planuje obecnie zmieniać pracy ani nie szuka dodatkowych zleceń.

Jednocześnie 68 proc. jest raczej lub bardzo zadowolonych ze swojej obecnej pracy, a wśród pracujących w oparciu o umowę B2B ten odsetek wynosi niemal 80 proc. Na pewno na ten wynik mają wpływ zarobki. 18 proc. programistów zarabia pomiędzy 10 000 a 15 000 zł.


Kluczowe dla chęci zmiany pracy są kwestie pozamaterialne związane z jakością życia. Pozycje w Top 5 listy rzeczy branych pod uwagę przy wyborze nowej pracy zajmują dobra atmosfera, work-life balance czy możliwość pracy zdalnej. Między innymi dlatego 30 proc. badanych najchętniej widziałoby się w Google, które uchodzi za dobre miejsce do życia i rozwoju zawodowego.


Doświadczenie w zawodzie programisty przekraczające 5 lat deklaruje 46 proc. respondentów, a 18 proc. może się pochwalić przeszło 10-letnim stażem.

Jeśli chodzi o popularność języków programowania, najwięcej deweloperów używa języka SQL (76 proc.) oraz JavaScript (61 proc.). Kolejna jest Java (41 proc.) oraz C# (38 proc.). Pierwszą piątkę zamyka znany przez 30 proc. badanych PHP.

Wśród języków, których programiści chcą się nauczyć, prym wiodą Java i Python – w obu przypadkach po 15 proc. Sporym zainteresowaniem cieszą się względnie niszowe języki, takie jak R (4 proc. respondentów) czy Go (6 proc.).

Z badania wynika także, że kobiety zdecydowanie później podejmują pracę jako programistki. Przekłada się to na mniejszą znajomość języków programowania oraz mniejsze doświadczenie zawodowe. Powoduje to, że kobiety są słabiej wynagradzane niż mężczyźni.

Badanie "Sytuacja zawodowa programistów" zostało przeprowadzone przez firmy IRCenter, Filttr i Connectis we wrześniu 2017 r., wśród 502 programistów aktywnych na rynku pracy. Do badania zaproszeni zostali kandydaci aktywni na rynku pracy z bazy specjalistów IT Filttr i Connectis.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Programiści często zmieniają pracę i są z niej zadowoleni (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl