SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Project Mobii - Intel i Ford pracują nad nowymi rozwiązaniami dla „connected car” (wideo)

Intel nawiązał współpracę badawczą z Fordem skoncentrowaną na tworzeniu zastosowań dla systemu o nazwie Mobii (Mobile Interior Imaging), które będą korzystać z czujników i kamer zamontowanych w pojeździe. Celem projektu jest uzyskanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i personalizację użytkowania samochodu.

Article

Ford i Intel poszukują nowych rozwiązań dla samochodu podłączonego do sieci („connected car”), m.in. dając właścicielom możliwość zaglądania do auta za pośrednictwem smartfona, bądź też oferując pojazd, który mógłby zidentyfikować swego właściciela dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy. Wspólny projekt badawczy, zwany Mobile Interior Imaging lub Project Mobii, ma na celu sprawdzenie jak kamery skierowane do wnętrza samochodu mogą być zintegrowane z czujnikami i danymi dostępnymi z innych modułów, aby utworzyć bardziej spersonalizowaną i bezproblemową interakcję między kierowcą a pojazdem.

W ramach Project Mobii etnografowie, antropolodzy i inżynierowie Intela współpracują z konstruktorami Forda nad technologią sterowania urządzeniami za pomocą zmysłów.

Obecnie Ford wykorzystuje kamery zewnętrzne pojazdu w funkcjach wspomagania kierowcy, takich jak utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu czy ostrzeganie o zjeździe z pasa. Projekt badawczy Mobii analizuje nowe zastosowania dla kamer wewnętrznych, np. do uwierzytelniania kierowcy. Wykorzystanie oprogramowania do rozpoznawania twarzy ma zapewniać lepszą kontrolę prywatności i umożliwiać rozróżnianie kierowców oraz automatyczne dostosowanie ustawień do preferencji danej osoby.

Po wejściu do pojazdu kierowca jest uwierzytelniany przez Project Mobii z użyciem kamery i oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Samochodowe systemy dopasowują się wówczas do danego kierowcy, wyświetlając spersonalizowane informacje, takie jak kalendarz, playlisty i kontakty. Jeśli Project Mobii wykryje w samochodzie również pasażera, włączany jest tryb chroniący prywatność, w którym wyświetlana jest tylko nawigacja.

Natomiast jeżeli Project Mobii nie rozpozna kierowcy, jego zdjęcie zostanie wysłane do właściciela samochodu, który będzie mógł za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie nadać kierowcy uprawnienia i określić funkcje, które powinny być włączone lub wyłączone. Przykładowo jeśli kierowca jest dzieckiem właściciela pojazdu, automatycznie pojawi się wymóg konieczności zapięcia pasów bezpieczeństwa oraz ograniczenie prędkości i głośności dźwięku, zaś wyłączona zostanie możliwość używania telefonu podczas jazdy.

Ponadto oprogramowanie do rozpoznawania gestów ma umożliwiać kierowcy intuicyjną interakcję. Połączenie naturalnych gestów i prostych komend głosowych ma uprościć wykonywanie takich zadań jak zmiana temperatury wewnątrz auta czy otwieranie i zamykanie szyberdachu podczas jazdy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Project Mobii - Intel i Ford pracują nad nowymi rozwiązaniami dla „connected car” (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl