SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa czeka na rozpatrzenie przez Stały Komitet RM

Projekty noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) oraz prawa telekomunikacyjnego są w procedurze zgłoszenia na Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowali przedstawiciele KPRM na środowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cyfryzacji.

Przedstawiciele kancelarii premiera przedstawili w środę członkom Parlamentarnego Zespołu ds. Cyfryzacji informacje na temat prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

"Ta nowela jest już w procedurze zgłoszenia na Stały Komitet Rady Ministrów" - powiedział dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM Łukasz Wojewoda. Dodał, że zakończono już prace merytoryczne nad projektem noweli ustawy o KSC.

Jak opisywał, w ramach projektu nowelizacji ustawy o KSC wprowadzono wiele elementów świadczących o tym, jak duża waga przywiązywana jest do bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Wymienił m.in. "przepisy związane z identyfikacją dostawców wysokiego ryzyka, w tym nadanie nowych obowiązków przedsiębiorcom komunikacji elektronicznej, którzy będą wprowadzać proporcjonalne środki techniczne i organizacyjne mające na celu zmitygowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci usług komunikacji elektronicznej".

Jak mówił, projekt powołuje też m.in. CSIRT tylko do obsługi tej części systemu, a także przepisy dotyczące operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa i spółki Polskie 5G.

Jedną ze zmian - jak mówił - jest wyłączenie z projektów noweli KSC przepisów związanych ze "świadczeniem teleinformatycznym", czyli wsparciem dla specjalistów realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa i funkcjonowaniem Funduszu Cyberbezpieczeństwa.

Projekt nowelizuje też ustawę o szczególnych zasadach wynagradzania specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Spółka Polskie 5G

Jeśli chodzi o spółkę Polskie 5G, to - jak referował przedstawiciel KPRM - jeden z proponowanych przepisów mówi o udziałach w spółce Polskie 5G i przewiduje, iż 48 proc. przypadnie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, któremu zostaną przyznane częstotliwości z zakresu innego niż dla operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa. Podkreślił, że kancelaria liczy, iż przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą zainteresowani udziałem w spółce Polskie 5G.

Przedstawiciele kancelarii premiera informowali też, że prawo komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić prawo telekomunikacyjne jest na analogicznym etapie procesu legislacyjnego. Nie podano jednak szczegółów dotyczących propozycji zawartych w projekcie.

Pod koniec lutego sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński informował, że do projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa są wprowadzane modyfikacje zalecone przez Komitet Bezpieczeństwa RM.

Jak wówczas opisywał, modyfikacje te będą dotyczyć przede wszystkim "doprecyzowania zakresu załącznika, który mówi o tym, jakie usługi będzie świadczył Operator Sieci Bezpieczeństwa oraz wprowadzenia takiego mechanizmu, który będzie polegał na tym, że oferty składane przez Operatora Sieci Bezpieczeństwa będą mogły być weryfikowane pod kontem adekwatności kosztowej i porównywane z tym, co oferuje w podobnych sytuacjach rynek".

Z kolei Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko ocenił, że od przyjęcia noweli ustawy o KSC UKE potrzebuje "około dwa do trzech tygodni", by uruchomić aukcję 5G.

W styczniu KPRM informował o pozytywnym zaopiniowaniu projektu noweli ustawy o KSC przez Komitet RM ds. bezpieczeństwa. "Komitet przekazał ponadto zalecenie pilnego procedowania projektu na dalszych etapach procesu legislacyjnego" - napisano w styczniowym komunikacie KPRM. Jak wskazał w komentarzu do tej informacji rzecznik UKE, kolejnym krokiem procedowania projektu będzie Stały Komitet Rady Ministrów.

KPRM informowała wcześniej, że skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów jest planowane na I kwartał tego roku.

Z kolei prezes UKE Jacek Oko we wpisie na blogu z zeszłego roku informował, że z ogłoszeniem aukcji 5G czeka na rozstrzygnięcia legislacyjne związane z cyberbezpieczeństwem, w tym właśnie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

W planie działalności UKE na 2022 rok zapisano, że regulator planuje przeprowadzenie aukcji mającej na celu udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G w 2022 r.

Aukcja na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz została ogłoszona w marcu 2020 r. Jednak 20 maja 2020 r. w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Dołącz do dyskusji: Projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa czeka na rozpatrzenie przez Stały Komitet RM

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl