SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura nie chciała zająć się sprawą braku „Nie” na poczcie i Orlenie. Jest zażalenie

Wydawca tygodnika „Nie”, spółka Urma, złożyła zażalenie na postanowienie prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa ws. wycofania ze sprzedaży jednego z numerów tytułu przez Orlen i Pocztę Polską – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Okładka numeru "Nie" wycofanego przez Orlen i Pocztę PolskąArticle

Spółka Urma, wydawca tygodnika „Nie”, w lipcu br. przekazała Wirtualnemedia.pl, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie Poczty Polskiej i PKN Orlen, które wycofały ze sprzedaży wydanie pisma z papieżem Janem Pawłem II na okładce. Poczta Polska zrezygnowała wtedy w ogóle ze sprzedawania „Nie”.

Prezeska Urmy Marta Miecińska zapowiedziała wtedy złożenie zażalenia na decyzję prokuratury. Teraz potwierdza, że zostało ono złożone.

- Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa 15 czerwca br. Zażaliliśmy to postanowienie 12 lipca br. W zażaleniu wskazaliśmy, że prokurator nie przeprowadził niezbędnych czynności, w szczególności nie przesłuchał osób odpowiedzialnych za podjęcie decyzji o wycofaniu ze sprzedaży tygodnika, oraz że błędnie ustalił okoliczności, w jakich doszło do wycofania ze sprzedaży numeru 10 tygodnika – podkreśla Miecińska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jak dodaje prezeska Urmy, nic jej nie wiadomo o tym, by prokuratura do tej pory odniosła się do tego zażalenia. O sprawę zapytaliśmy Prokuraturę Okręgową w Warszawie, czekamy na odpowiedź.

Brak znamion czynu zabronionego

Tłumienie krytyki prasowej oraz ograniczenie kolportażu prasy – to przestępstwa, o podejrzeniu popełnienia których zawiadomił prokuraturę wydawca tygodnika „Nie”. Śledczy stwierdzili jednak, że działania koncernu i poczty nie nosiły znamion czynu zabronionego.

„W dniu 15 czerwca 2023 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wydała postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie. Zawiadomienia złożone w tej sprawie dotyczyły podejrzenia popełnienia czynów z art. 44 ust 1. oraz art. 49 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 roku - Prawo prasowe [dotyczą tłumienia krytyki prasowej i ograniczenia kolportażu prasy - red.]. Przeprowadzone w tej sprawie postępowanie sprawdzające nie dało podstaw do wszczęcia dochodzenia. Podstawą wydania takiej decyzji był przepis art. 17 par. 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego, czyli brak znamion czynu zabronionego” - przekazał nam wtedy w zastępstwie rzeczniki prasowej Szymon Banna.

- W naszej ocenie postanowienie to jest nieprawidłowe, wydane zostało bez analizy dokumentacji sprawy i tak naprawdę bez przeprowadzenia postępowania dowodowego - bez zbadania w najmniejszym zakresie meritum sprawy –  komentowała na początku lipca Miecińska. - Bez wątpienia zaskarżymy to postanowienie do właściwego sądu, licząc na to, że sąd je uchyli i przekaże sprawę ponownie prokuratorowi celem wyjaśnienia okoliczności sprawy i przeprowadzenia czynności, których prokuratura zaniechała – dodawała.

Nie” wycofane z Orlenu, Poczta Polska zrywa umowę

Prezes Orlenu 14 marca obwieścił, że z punktów sprzedaży koncernu wycofane zostanie wydanie tygodnika „Nie”, na okładce którego widniał Jan Paweł II z krucyfiksem i przybitą do niego lalką. „Przekracza wszelkie granice” - stwierdził Daniel Obajtek. Tego samego dnia Urma wysłała do koncernu pismo z wezwaniem do zaprzestania naruszeń.

Dzień wcześniej wydawca tygodnika alarmował, że numer z papieżem na okładce ze sprzedaży wycofuje Poczta Polska. „Bardzo proszę o pilne zdjęcie z ekspozycji tego wydawnictwa do czasu wycofania tego nr-u przez Garmond Press (poniedziałek, najpóźniej wtorek - 13-14.03 br.) - przekażę Państwu informację w tym temacie” - pisać miał w opublikowanym w mediach społecznościowych „Nie” okólniku Dariusz Zieliński z Poczty Polskiej.

Wydawnictwo w dalszym ciągu nie otrzymało żadnego wyjaśnienia od Poczty Polskiej, kto i na jakiej podstawie zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży wydania tygodnika. Od kilku miesięcy nie odpowiedziano na pytania zadane przez prawników spółki, za to poczta wypowiedziała Urmie umowę.

Urma złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie „o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez Orlen i Pocztę Polską”. Wydawca do tej pory nie otrzymał jednak informacji, czy urząd zajmie się sprawą.

Tymczasem pełnomocnik PKN Orlen w odpowiedzi na wezwanie wydawcy tygodnika „Nie” do zaprzestania naruszeń stwierdził w piśmie, że okładka z papieżem zawierała „treści sprzeczne z prawem, a także karalne”. Zdaniem prawników spółki, okładka miała obrażać uczucia religijne.

W ub.r. strata netto spółki Urma pogłębiła się z 619,2 do 675 tys. zł. Wpływy nieznacznie wzrosły, firma zarobiła także na sprzedaży dzieł sztuki. Nakład „Nie” w roku ubiegłym wynosił w sumie 2,95 mln egzemplarzy, sprzedaż w ujęciu rocznym - 1,11 mln egz.

Dołącz do dyskusji: Prokuratura nie chciała zająć się sprawą braku „Nie” na poczcie i Orlenie. Jest zażalenie

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
W kraju w którym rządzą byli komuniści, kaczce marzy się PRL 2.0. Jedna tv, jeden przekaz, jeden wódz, opozycji kulka w łeb. Tak jak robił to jego papko.
odpowiedź
User
X
Pamiętam jak niedorzecznik komunistycznego rządu w latach osiemdziesiątych podnosił Polakom ciśnienie. Pomioty po tym shitowskim szczurze jeszcze podskakują?!
odpowiedź
User
Rev
Ktoś kto dziwi się, że Orlen i Poczta usunęli Nie żyją w swojej bańce i nie wiedzą że na zachodzie takie praktyki są na porządku dziennym i mają wspólny mianownik "język nienawiści".
odpowiedź