SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura pokazuje i wyjaśnia akcję z ABW we „Wprost” (wideo)

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga przedstawiła nagrania z interwencji prokuratorów i funkcjonariuszy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w redakcji „Wprost”. Wewnętrzna kontrola w ABW wykazała, że jej funkcjonariusze działali zgodnie z prawem i nie przekroczyli swoich uprawnień.

interwencja ABW w gabinecie redaktora naczelnego „Wprost” Article

W ubiegłym tygodniu w środę wieczorem prokuratorzy i funkcjonariusze ABW przez kilka godzin usiłowali w redakcji „Wprost” zabezpieczyć nośniki z nagraniami podsłuchanych rozmów polityków, które opublikował tygodnik. Na miejsce została też wezwana policja, pojawiło się wielu dziennikarzy i kilku polityków (przeczytaj szczegółową relację).

>>> „Wprost” kontra prokuratura: tygodnik składa zażalenie na jej działanie

W czwartek po południu Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga na konferencji prasowej zaprezentowała część nagrań wykonanych podczas interwencji przez funkcjonariuszy ABW. W kulminacyjnym momencie redaktor naczelny „Wprost” Sylwester Latkowski w swoim gabinecie odmawiał przekazania prokuratorowi swojego laptopa. Prokurator polecił więc funkcjonariuszom ABW, żeby odebrali go siłą. Ci zaczęli szarpać się z Latkowskim, na co obecny w gabinecie Michał Majewski, szef działu śledczego „Wprost”, uchylił drzwi, przez które weszli Przemysław Wipler i Piotr Ikonowicz, a zaraz potem dziennikarze, operatorzy i fotoreporterzy.

>>> Dlaczego solidarność dziennikarska z „Wprost” prysła tak szybko? (opinie)

Według Renaty Mazur, rzeczniczki Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, interwencja przebiegała spokojnie i taktownie. Mazur podkreśliła, że prokuratorzy chcieli, żeby Sylwester Latkowski dobrowolnie przekazał nośnik z nagraniem. - Prokuratorzy cały czas starali się tłumaczyć, jakie jest prawo i w jaki sposób będą postępować z zabezpieczonymi nośnikami bądź nośnikiem - stwierdziła. Dlatego chociaż prokurator w pewnym momencie wziął pendrive od Latkowskiego, tylko pokazał, jak będzie wyglądać zabezpieczenie urządzenia, po czym oddał je naczelnemu „Wprost”.

W innym zaprezentowanym fragmencie nagrania widać, jak funkcjonariusze ABW starają się zrobić kopię binarną zawartości komputera Latkowskiego. Kiedy ten zaczyna mieć wątpliwości, czy przy okazji nie kopiują plików w ten sposób, że będą mieć do nich dostęp, rezygnują z kopiowania.

>>> Dzięki nagraniom „Wprost” może zyskać czytelników, ale stracić reklamy

- Dziennikarze, którzy wdarli się do gabinetu Sylwestra Latkowskiego, popychali prokuratora, uniemożliwiali mu wyjście z pomieszczenia. Prokurator zakończył czynności w obawie o życie i zdrowie znajdujących się w tym gabinecie - dodał na konferencji prokurator generalny Andrzej Seremet. - Prokuratorzy z należytym umiarem podjęli konieczne środki i tylko postawa redakcji spowodowała zamieszanie, które z pewnością przyczyniło się do większego zainteresowania publikacjami „Wprost” - ocenił.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła już postępowanie kontrolno-wyjaśniające dotyczące działań jej funkcjonariuszy podczas interwencji. Wykazało ono, że funkcjonariusze działali zgodnie z prawem i nie przekroczyli swoich uprawnień, a także że byli przygotowani do właściwego zabezpieczenia przedmiotów i wykonania kopii binarnych komputerów.

Renata Mazur zapowiedziała, że całe nagranie wykonane podczas interwencji przez ABW zostanie przekazane mediom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura pokazuje i wyjaśnia akcję z ABW we „Wprost” (wideo)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
ręce mi opadły, pan Latkowski wydawał mi się facetem z krwi i kości, a na tych nagraniach zachowuje się jak dzieciak broniący swojej zabawki, a nie mężczyzna. No i jeszcze ten koleś z mikrofonem tv republika, który drze się jak głupi......Żenada!!!! a ja głupi uwierzyłem "wprost" i panu Latkowskiemu.....
38 36
odpowiedź
User
eh
Jaki ten Latkowski delikatny. Kto by pomyślał, że ta dziewica orleańska kiblowała za wymuszenia rozbójnicze.
42 30
odpowiedź
User
Maciej
"dziennikarz" TV Republika jak zawsze - niezawodny, emocjonalnie podchodzący do tematu, grunt to dramaturgia :)
31 22
odpowiedź
User
nowy fach wklikier
"dziennikarze" Trybuny Wyborczej aktywni od rana
13 9
odpowiedź