SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister środowiska zapewnia, że poziomy promieniowania 5G są pod kontrolą

Poziom promieniowania pól elektromagnetycznych (z uwzględnieniem 5G) jest pod stałą kontrolą, a podwyższone niedawno normy w tym zakresie są obiektem monitorowania - wyjaśnił minister klimatu i ochrony środowiska w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Z pisma wynika także, że wkrótce wojewodowie przejdą akcję informacyjną w zakresie 5G.

Article

1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Stukrotnie zwiększyło ono dopuszczalne natężenie promieniowania, podczas gdy Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są przygotowane do kontroli - wynika z ekspertyzy Najwyższej Izby Kontroli z 2020 roku. W marcu ub. roku Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał więc dwa ministerstwa: zdrowia i środowiska, czy wypracowały skuteczne metody kontroli promieniowania.

W odpowiedzi na to zapytanie minister środowiska Jacek Ozdoba kilka dni temu przysłała RPO wyjaśnienia, z których wynika, że sprawa dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych jest pod kontrolą. Minister zapewnił, że informacje dotyczące tej kwestii są badane i aktualizowane, a jego resort zaczął też już prace nad tym, by lepiej przekazywać informacje o sieci 5G.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy analizowało dokumentację dotyczącą stanu prawnego wszystkich rodzajów instalacji radionawigacyjnych, radiolokacyjnych oraz radiokomunikacyjnych, w tym stacji bazowych telefonii komórkowej, wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne w całym zakresie częstotliwości dla promieniowania niejonizującego. Zweryfikowało też w zakresie merytorycznym opracowania dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z uwzględnieniem źródeł pól elektromagnetycznych zgłaszanych do organów właściwych do spraw ochrony środowiska - napisał minister Ozdoba.

Brak przekroczeń dopuszczalnych norm promieniowania

Kontrola dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych weryfikowana jest na bieżąco nie tylko przez organy samorządowe, właściwe do spraw środowiska, ale także przez utworzone niedawno i wyposażone w nowoczesną bazę dedykowanej aparatury pomiarowej Centralne Laboratorium Badawcze wchodzące w skład Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - pisze minister. Stwierdza też, że wyniki kontroli „nie stwierdziły w ostatnim okresie przekroczeń dopuszczalnych norm promieniowania dla częstotliwości mikrofalowych, w tym sieci 5G”.

Dodatkowo resort informuje, że w celu eliminacji nieprawidłowości w zakresie badań pól elektromagnetycznych oraz w procesie weryfikacji dokumentacji instalacji radiokomunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem sieci 5G, „zostały podjęte działania zmierzające do organizacji szerokiej akcji szkoleniowej dla wojewodów na terenie całego kraju”.

Kilka dni temu „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że procedura rozdysponowania pasma C, w którym postanie ogólnopolska sieć komórkowa piątej generacji (5G), powinna się rozpocząć w najbliższych tygodniach. W Polsce w 2023 roku 90 proc. populacji i 58 proc. terytorium kraju znajdzie się w zasięgu 5G - wynika z opracowania Analysys Mason, zrealizowanego we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies. Raport podkreśla, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz), która jest niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie w cyfryzacji przemysłu, obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku.

W ciągu kolejnych 5 lat w zasięgu sieci 3,5 GHz znajdzie się już trzy czwarte Polaków i blisko połowa terytorium naszego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister środowiska zapewnia, że poziomy promieniowania 5G są pod kontrolą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl