SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Protest artystów w sprawie zatrudnienia prezesa Radia Poznań Piotra Bernatowicza na dyrektora CSW

Dotychczasowy szef Radia Poznań, Piotr Bernatowicz decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego został dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Nowe stanowisko ma objąć od początku 2020 roku. Protestują jednak artyści, którzy w tej sprawie wystosowali list do ministra kultury. Bronią go prawicowi publicyści.

Piotr Bernatowicz, fot. TVP PoznańArticle

Piotr Bernatowicz jest szefem regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu od października 2018 roku (decyzją Rady Mediów Narodowych, powołany głosami członków z PiS). Nieco ponad rok później został mianowany dyrektorem CSW Zamek Ujazdowski decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego. W sprawie powołania go na to stanowisko nie odbył się żaden konkurs. Formalnie obowiązki szefa CSW ma pełnić od początku 2020 roku, zastąpi Małgorzatę Ludwisiak, która jest dyrektorką od października 2014 roku.

Z taką decyzją nie zgadzają się polscy artyści, którzy w tej sprawie napisali do wicepremiera Glińskiego list otwarty.
„Mając na uwadze dobro polskiej kultury, wzywamy Pana do niepowoływania Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz przeprowadzenie przejrzystego postępowania konkursowego, które pozwoliłoby kandydatom przedstawić swoje programy oraz wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami” – napisali.

Pod litem podpisało się ponad 200 osób, a wśród nich: zdobywczyni Nobla Olga Tokarczuk, laureat Oscara Paweł Pawlikowski, reżyserka Agnieszka Holland, reżyser Xawery Żuławski, aktorki Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, aktorzy Maciej Stuhr i Andrzej Chyra, oraz artyści sztuk wizualnych Mirosław Bałka i Wilhelm Sasnal. Na liście osób, które protestują w związku z decyzją Glińskiego są pisarze, reżyserzy, dyrektorzy teatrów i muzeów.

Bernatowicza bronią m.in. prawicowi publicyści

Z kolei inną petycję w internecie w obronie Piotra Bernatowicza wystosowali m.in. prawicowi publicyści, tacy jak Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny Gazety Polskiej czy Dorota Kania – szefowa Telewizji Republika.

„My niżej podpisani wyrażamy sprzeciw wobec dyskryminowania osób o prawicowych i konserwatywnych poglądach przy obejmowaniu stanowisk publicznych. Brane pod uwagę powinny być tylko kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie wymagane do sprawowania danego stanowiska” – napisano w internetowej petycji. Do tej pory podpisało ją ok. 5 tys. osób.

Piotr Bernatowicz jest historykiem sztuki, byłym dyrektorem Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, publicystą, prowadził programy w TVP Poznań i Radiu Poznań. Na stanowisku rozgłośni zastąpił Filipa Rdesińskiego, który został prezesem Polskiej Fundacji Narodowej. Wcześniej tymczasowo tę funkcję pełni prokurent poznańskiego oddziału - Witold Gładkij.

Radio Poznań w okresie kwiecień-wrzesień 2019 roku zanotowało 4 proc. udziału w rynku słuchalności w Poznaniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Protest artystów w sprawie zatrudnienia prezesa Radia Poznań Piotra Bernatowicza na dyrektora CSW

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
"Tokarczuk? Nie doczytałem".
odpowiedź
User
kaktus
Ekstra. Zacznie się od Poznania i za nim się obejrzymy wszędzie będziemy oglądać same PiSowsko-patriotyczno-religijne wystawy i będzie się wychodzić z muzeum czy galerii sztuki z traumą. Fajnie. Pozostanie nam oglądać sztukę ze zdjęć w internecie, które opublikują prawdziwi artyści bez związku z nawiedzonym PiSem i fanatykami religijnymi. PiS niszczy wszystko czego nie jest w stanie pojąć i czego nie rozumie w tym działy związane ze sztuką.
odpowiedź