SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja

W Krakowie grupa osób deklarujących się jako przeciwnicy wprowadzenia sieci 5G w Polsce próbowała zniszczyć stację bazową należącą do T-Mobile Polska. Akcja nie powiodła się dzięki interwencji policji. Maszt nie został uszkodzony.

Fot.: YouTubeArticle

W ubiegłym tygodniu grupa kilku osób podjęła próbę zniszczenia jednej ze stacji bazowych funkcjonujących w Krakowie. Uczestnicy akcji zdołali dostać się na dach budynku i rozpoczęli forsowanie zabezpieczeń chroniących maszt przed niepowołanym dostępem.

Krakowska policja, która przybyła na miejsce zdarzenia przerwała próbę zniszczenia stacji bazowej, która według informacji potwierdzonych przez Wirtualnemedia.pl należy do T-Mobile Polska. Uczestnicy akcji zostali wylegitymowani, część z nich została zatrzymana przez policję do dalszych wyjaśnień. Ostatecznie sprzęt telekomunikacyjny nie został uszkodzony, nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

O wydarzeniu poinformował na Twitterze Witold Tomaszewski, były redaktor naczelny serwisu Telepolis zajmujący się obecnie segmentem public affairs w sieci Play. W swoim wpisie Tomaszewski wskazał wprost organizatora próby zniszczenia masztu.

Wymieniony w poście Sławomir Dul jest związany z funkcjonującą w mediach społecznościowych grupą o nazwie „anty 5G”, która przestrzega przed rzekomą szkodliwością promieniowania elektromagnetycznego, szczególnie w wypadku planowanej w Polsce infrastruktury 5G.

Członkowie „anty 5G” zapowiadali wcześniej aktywną walkę z budową tej sieci. Z kolei Sławomir Dul na kilka dni przed próbą zniszczenia masztu w Krakowie na swoim profilu na Facebooku zapraszał internautów do dołączenia do niej, zaś samą akcję określił jako „Czyn Społeczny - 5G - Niech Maszty Runą”.

 

Na razie nie ma informacji o tym w jaki sposób zakończy się cała sprawa i czy uczestnikom nieudanej akcji w Krakowie zostaną postawione zarzuty. Zgodnie z doniesieniami w związku z zapowiedziami przeprowadzenia dalszych tego typu prób operatorzy telekomunikacyjni zatrudnili w Krakowie firmy ochroniarskie, których zadaniem jest nadzorowanie i ochrona należących do nich stacji bazowych. Jednak informacji tych nie potwierdza w rozmowie z nami np. T-Mobile Polska.

 

Obawy o szkodliwy wpływ infrastruktury komórkowej, w tym 5G na ludzkie zdrowie pojawiają się w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu. Według zwolenników tej teorii promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez stacje bazowe może w dłuższej perspektywie powodować rozmaite groźne schorzenia.

Tego typu argumenty były w przeszłości wykorzystywane m.in. przez polityków. W styczniu br. niezrzeszony poseł Robert Majka skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację, w której apelował o przeprowadzenie naukowych ekspertyz w sprawie szkodliwości promieniowania związanego z przyszłym funkcjonowaniem w Polsce sieci 5G. Zadawał też pytania o odpowiedzialność za negatywne skutki wdrożenia nowej technologii twierdząc, że sprawa jest wagi państwowej i będzie miała wpływ na zdrowie Polaków. Poseł powoływał się m.in. na grupę „anty 5G” oraz przytaczane przez nią argumenty przeciwko budowie nowej sieci.

W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące szkodliwości sieci 5G Ministerstwo Cyfryzacji w czerwcu br. opublikowało tzw Białą Księgę wyjaśniającą działanie planowanej infrastruktury oraz uruchomiło towarzyszący jej serwis gov.pl/5G.

Dołącz do dyskusji: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marczyk
Co ci ludzie się tak na tą sieć 5G uparli, jeśli nie chcą rozwoju technologii w Polsce to niech się stąd wyprowadzą. Inne kraje już nas powoli wyprzedzają w budowie 5G i znowu będziemy musieli gonić.
odpowiedź
User
Smorak
Będzie jak zwykle. "Ekolodzy" dostaną darowiznę od telekoma i stracą zainteresowanie tematem. To stara tradycja jest.
odpowiedź
User
Waldek
Ludziom już totalnie odbija, z jakiej racji dochodzi do takich sytuacji? Przecież nie ci krytycy są od tego aby decydować czy maszty powstają legalnie czy nie. Ktoś się uparł aby nie dopuścić do rozwoju technologicznego.
odpowiedź