SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja

W Krakowie grupa osób deklarujących się jako przeciwnicy wprowadzenia sieci 5G w Polsce próbowała zniszczyć stację bazową należącą do T-Mobile Polska. Akcja nie powiodła się dzięki interwencji policji. Maszt nie został uszkodzony.

Fot.: YouTube Article

W ubiegłym tygodniu grupa kilku osób podjęła próbę zniszczenia jednej ze stacji bazowych funkcjonujących w Krakowie. Uczestnicy akcji zdołali dostać się na dach budynku i rozpoczęli forsowanie zabezpieczeń chroniących maszt przed niepowołanym dostępem.

Krakowska policja, która przybyła na miejsce zdarzenia przerwała próbę zniszczenia stacji bazowej, która według informacji potwierdzonych przez Wirtualnemedia.pl należy do T-Mobile Polska. Uczestnicy akcji zostali wylegitymowani, część z nich została zatrzymana przez policję do dalszych wyjaśnień. Ostatecznie sprzęt telekomunikacyjny nie został uszkodzony, nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

O wydarzeniu poinformował na Twitterze Witold Tomaszewski, były redaktor naczelny serwisu Telepolis zajmujący się obecnie segmentem public affairs w sieci Play. W swoim wpisie Tomaszewski wskazał wprost organizatora próby zniszczenia masztu.

Wymieniony w poście Sławomir Dul jest związany z funkcjonującą w mediach społecznościowych grupą o nazwie „anty 5G”, która przestrzega przed rzekomą szkodliwością promieniowania elektromagnetycznego, szczególnie w wypadku planowanej w Polsce infrastruktury 5G.

Członkowie „anty 5G” zapowiadali wcześniej aktywną walkę z budową tej sieci. Z kolei Sławomir Dul na kilka dni przed próbą zniszczenia masztu w Krakowie na swoim profilu na Facebooku zapraszał internautów do dołączenia do niej, zaś samą akcję określił jako „Czyn Społeczny - 5G - Niech Maszty Runą”.

 

Na razie nie ma informacji o tym w jaki sposób zakończy się cała sprawa i czy uczestnikom nieudanej akcji w Krakowie zostaną postawione zarzuty. Zgodnie z doniesieniami w związku z zapowiedziami przeprowadzenia dalszych tego typu prób operatorzy telekomunikacyjni zatrudnili w Krakowie firmy ochroniarskie, których zadaniem jest nadzorowanie i ochrona należących do nich stacji bazowych. Jednak informacji tych nie potwierdza w rozmowie z nami np. T-Mobile Polska.

 

Obawy o szkodliwy wpływ infrastruktury komórkowej, w tym 5G na ludzkie zdrowie pojawiają się w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu. Według zwolenników tej teorii promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez stacje bazowe może w dłuższej perspektywie powodować rozmaite groźne schorzenia.

Tego typu argumenty były w przeszłości wykorzystywane m.in. przez polityków. W styczniu br. niezrzeszony poseł Robert Majka skierował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację, w której apelował o przeprowadzenie naukowych ekspertyz w sprawie szkodliwości promieniowania związanego z przyszłym funkcjonowaniem w Polsce sieci 5G. Zadawał też pytania o odpowiedzialność za negatywne skutki wdrożenia nowej technologii twierdząc, że sprawa jest wagi państwowej i będzie miała wpływ na zdrowie Polaków. Poseł powoływał się m.in. na grupę „anty 5G” oraz przytaczane przez nią argumenty przeciwko budowie nowej sieci.

W odpowiedzi na wątpliwości dotyczące szkodliwości sieci 5G Ministerstwo Cyfryzacji w czerwcu br. opublikowało tzw Białą Księgę wyjaśniającą działanie planowanej infrastruktury oraz uruchomiło towarzyszący jej serwis gov.pl/5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć maszt T-Mobile w Krakowie. Interweniowała policja

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marczyk
Co ci ludzie się tak na tą sieć 5G uparli, jeśli nie chcą rozwoju technologii w Polsce to niech się stąd wyprowadzą. Inne kraje już nas powoli wyprzedzają w budowie 5G i znowu będziemy musieli gonić.
4 9
odpowiedź
User
Smorak
Będzie jak zwykle. "Ekolodzy" dostaną darowiznę od telekoma i stracą zainteresowanie tematem. To stara tradycja jest.
6 2
odpowiedź
User
Waldek
Ludziom już totalnie odbija, z jakiej racji dochodzi do takich sytuacji? Przecież nie ci krytycy są od tego aby decydować czy maszty powstają legalnie czy nie. Ktoś się uparł aby nie dopuścić do rozwoju technologicznego.
1 7
odpowiedź