SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa wnioski koncesyjne TVN trafiły do KRRiT

Spółka TVN S.A. zabiega o przedłużenie na kolejne 10 lat koncesji dla dwóch kanałów telewizyjnych. - W poniedziałek złożyliśmy wnioski o przedłużenie koncesji TVN Turbo i TVN International - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej TVN Warner Bros. Discovery.

Kanał motoryzacyjny TVN TurboArticle

Obecna koncesja kanału motoryzacyjnego obowiązuje do 12 lutego 2024 roku, natomiast stacji adresowanej do Polonii, wygasa 10 lutego 2024 roku. Nadawcy zainteresowani  przedłużeniem zgody na nadawanie, muszą złożyć stosowny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji najpóźniej rok wcześniej. Na początku grudnia informowaliśmy, że do KRRiT trafił wniosek o przedłużenie koncesji głównego kanału TVN. Obowiązuje ona do 14 kwietnia 2024 roku.

Wkrótce decyzja w sprawie HGTV

Na jednym z najbliższych posiedzeń KRRiT powinno dojść do głosowania w sprawie przedłużenia koncesji dla stacji HGTV, poświęcone urządzaniu domów i ogrodów oraz rynkowi nieruchomości. Zgoda na nadawanie kończy się 26 czerwca 2023 roku, ale już 22 czerwca 2022 roku TVN wystąpił o jej przedłużenie.

- Postępowanie trochę przedłużyło się, ponieważ większość członków Rady zażyczyła sobie monitoringu programowego. Dla mnie było to trochę zaskoczeniem. Jak chcą się dowiedzieć jak się dba o ogródek albo urządza mieszkanie, to proszę bardzo. Wyników nie znam, ale mam wrażenie, że wszystko jest w porządku. Przeanalizowanie tygodnia programu wymaga mniej więcej dwóch-trzech tygodni pracy. Analitycy muszą dokładnie obejrzeć program, zakodować, obliczyć wyniki. Ten departament nie jest wielkim departamentem, tylko skromnym osobowo. Jestem zwolennikiem, żeby takie kontrole były następcze, a nie uprzednie. Co innego jeśli są jakieś skargi albo sygnały od różnych organizacji. Sprawdzanie drobiazgowo ponad 200 polskich kanałów nie ma sensu – informował niedawno Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT.

Szef KRRiT Maciej Świrski wystąpił także o dodatkową ekspertyzę. - Przewodniczący zażyczył sobie sporządzenia opinii na temat - jak się wyraził - „handlu koncesjami” w przypadku TVN. Ta opinia miała być przygotowana na 21 listopada. Ja poprosiłem o udostępnienie tej opinii i dostałem odpowiedź od przewodniczącego, że opinia jest niekompletna i jak będzie kompletna, to ją przekaże. Na razie nie mam tej opinii, więc nie wiem o co chodzi. Nie wiem co może oznaczać „handel koncesjami” i nie bardzo rozumiem sens takiego działania. Nie wiem też na czym polega niekompletność takiej opinii, ale pozostaje mi tylko czekać – stwierdził prof. Kowalski.

KRRiT nie wyjaśniła dlaczego zamówiono taką ekspertyzę, ani co wniosła ona do procesu dotyczącego przedłużenia koncesji. Niewykluczone, że chodzi o historię HGTV, który uruchomiono na bazie koncesji działającej w latach 2015-2017 stacji TVN Meteo Active. Ten kanał powstał z kolei dzięki koncesji TVN Meteo (2003-2015).

Problemy stacji TVN z koncesjami

Już w poprzedniej kadencji KRRiT kilkanaście miesięcy na przedłużenie koncesji czekały TVN24 i TVN7. Członkowie Rady uważali, że stacje obchodzą ustawę o radiofonii i telewizji. Zakłada ona, że koncesjonować można jedynie stacje, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalny właściciel TVN zarejestrował działalność w Amsterdamie, ale należał do amerykańskiego koncernu Discovery (dzisiaj to Warner Bros. Discovery).

KRRiT do niemal ostatniej chwili nie chciała przedłużyć koncesji TVN24 i TVN7. Na wszelki wypadek pozyskały one holenderskie licencje na nadawanie. Przeciwko postępowaniu regulatora protestowały m.in. Stany Zjednoczone. Ostatecznie koncesje przedłużono. Na czele KRRiT stał wtedy Witold Kołodziejski, który namawiał do takiego głosowania pozostałych członków Rady. Obecny przewodniczący Maciej Świrski jest znany z krytycznych wypowiedzi na temat TVN. Po wecie prezydenta Andrzeja Dudy przepadł też projekt nazywany „Lex TVN”, który zmuszałby amerykańskich właścicieli do odsprzedaży większościowego pakietu udziałów w stacji.

Z danych Nielsena wynika, że w I półroczu 2022 roku TVN Turbo miał 0,67 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Dwa wnioski koncesyjne TVN trafiły do KRRiT

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Po co TVN International polska koncesja?
odpowiedź
User
Logik
Po co TVN International polska koncesja?

Bo jest nadawany w Polsce. Czemu proste rzeczy trzeba tłumaczyć?
odpowiedź
User
kurła,kiedyś to było
Tvn Turbo powinien być bardziej turbo, jak kiedyś
odpowiedź