SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedsiębiorcy oczekują lekkiej poprawy koniunktury w II kw.

Przedsiębiorcy ankietowani w marcu 2012 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP) coraz mniej obawiają się pogorszenia koniunktury w przyszłości, wynika z raportu banku centralnego. Po trzech kwartałach pogarszających się prognoz i rosnącej niepewności, przedsiębiorcy oczekują niewielkiej poprawy swojej sytuacji, podał bank.

Przedsiębiorcy oczekują lekkiej poprawy koniunktury w II kw.

"Po trzech kwartałach stopniowo pogarszających się prognoz i rosnącej niepewności w odniesieniu do przyszłości, oczekiwania na II kw. br. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie, w I kw. br., podobnie jak w ciągu ostatnich dwóch lat, oceny bieżącej kondycji firm pozostały na stabilnym i dobrym poziomie" - głosi raport.

Trudno obecnie ocenić, czy wzrost optymizmu oczekiwań jest zapowiedzią odwrócenia dotychczas obserwowanych tendencji i należy spodziewać się trwałego ożywienia koniunktury w kolejnych miesiącach, czy mamy do czynienia wyłącznie z korektą zbyt pesymistycznych przewidywań z poprzednich okresów, podkreśla NBP.

"Mimo, że we wcześniejszych badaniach przedsiębiorstwa liczyły się raczej z koniecznością ograniczenia dynamiki produkcji w I kw. br., zaobserwowano wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych (po uwzględnieniu czynnika sezonowego), poprawę dopasowania zapasów oraz spadek bariery popytowej. Poprawa bieżącej sytuacji popytowej przełożyła się na wzrost optymizmu przewidywań na kolejny kwartał" - czytamy dalej.

W ocenie NBP, większość przedsiębiorstw była, co prawda, ostrożna w swoich oczekiwaniach, określając spodziewany wzrost popytu jako zmianę o charakterze sezonowym, niemniej efektem lepszych oczekiwań jest wzrost odsetka przedsiębiorstw planujących zwiększyć produkcję w II kw. br. Poprawę zanotowano w większości analizowanych branż i klas.

"Po trzech kwartałach spadku zwiększył się optymizm oczekiwań w zakresie zmian sytuacji w perspektywie najbliższego kwartału - wskaźnik WPSE po korekcie sezonowej wzrósł o 3,7 pp. kw/kw i wyniósł 9,1 punktu. WPSE sa pozostał jednak poniżej poziomu sprzed roku (o 7,7 pp.), jak też poniżej swojej długookresowej średniej. W próbie więcej firm (19,9%) spodziewa się poprawy sytuacji w II kw. niż jej pogorszenia (5,3%)" - głosi raport.

Wskaźniki prognoz popytu, zamówień oraz prognoz produkcji odnotowały wzrost wobec poprzedniego kwartału. Wskaźnik trwałego komponentu popytu nie uległ zmianie, spadł natomiast wskaźnik bariery, podano też w raporcie.

"Uzyskane wyniki świadczą jednak o tym, że w ocenie przedsiębiorstw poprawa koniunktury może mieć charakter tymczasowy bądź też wiąże się z nią duża niepewność, niepozwalająca prognozować większej poprawy sytuacji w dłuższym okresie" - konkluduje NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2012 r. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy oczekują lekkiej poprawy koniunktury w II kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl