SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury

Przedsiębiorcy, ankietowani we wrześniu 2011 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują pogorszenia koniunktury pod koniec roku, wynika z raportu banku centralnego. Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżył się optymizm oczekiwań, w tym przede wszystkim w obszarze popytu i produkcji, podał NBP.

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury

Dotyczy to przede wszystkim przewidywanej sytuacji finansowej, popytu oraz zamówień. Na pogorszenie prognoz sytuacji mogły mieć wpływ słabsze prognozy popytu na III kw.

"Cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały w III kw. na relatywnie dobrych poziomach. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku. Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżył się optymizm oczekiwań, w tym przede wszystkim w obszarze popytu i produkcji" - głosi raport.

"W efekcie mniej firm podejmie decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, niskie pozostało również zainteresowanie rozbudową potencjału wytwórczego. Przedsiębiorstwa rzadziej zamierzają podnosić ceny, przy malejących oczekiwaniach inflacyjnych, choć wolniej niż w poprzednim kwartale" - czytamy dalej.

Bank centralny zwraca uwagę, że po trwającym ponad dwa lata obniżaniu się bariery popytowej przedsiębiorstwa sygnalizują niewielkie nasilenie się tego rodzaju problemów w III kw. br.

"Nieznacznie zmniejszył się przy tym stopień wykorzystania mocy produkcyjnych. Jednocześnie drugi kwartał z rzędu spadł optymizm oczekiwań w obszarze popytu i nowych zamówień. Znaczący był zwłaszcza spadek odsetka firm oczekujących trwałej poprawy popytu. Przełożyło się to na pogorszenie prognoz produkcji na IV kw. br." - napisano w raporcie.

Spadek optymizmu prognoz sprzedaży, przy utrzymującej się niepewności w odniesieniu do koniunktury w kraju miały niekorzystny wpływ na popyt na pracę, podał też NBP.

"Wskaźnik prognoz zatrudnienia obniżył się i przyjął niewielką wartość ujemną, a więc przeważyły plany redukcji liczby etatów. Wydaje się, że spadek tego wskaźnika nie wynika wyłącznie z problemów ze znalezieniem zbytu na oferowane produkty lub słabszą sytuacją finansową firm, w części przypadków gorsze prognozy zatrudnienia związane mogą być z utrzymującą się niestabilnością sytuacji rynkowej" - czytamy dalej w materiale.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego we wrześniu 2011 r. na próbie 1227 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl