SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przedsiębiorcy: w II kw. 2011 r. nastąpi poprawy koniunktury

Przedsiębiorcy, ankietowani w marcu 2011 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w II kw. poprawy koniunktury, wynika z raportu banku centralnego. Dotyczy to przede wszystkim przewidywanej sytuacji finansowej, popytu oraz zamówień.

Przedsiębiorcy: w II kw. 2011 r. nastąpi poprawy koniunktury

"W I kw. br. przedsiębiorstwa oceniły swoją sytuację ekonomiczną gorzej niż trzy miesiące wcześniej. Pogorszenie może mieć jednak charakter krótkotrwały. Respondenci spodziewają się bowiem poprawy swojej kondycji w II kw. br., przewidują też dalszy wzrost popytu i zamówień" - podano w raporcie banku centralnego.

NBP ocenia, że o oczekiwanej poprawie koniunktury świadczy również wyraźny wzrost odsetka firm planujących zwiększyć zatrudnienie. Pogorszenie ocen sytuacji może być związane z obserwowanym i oczekiwanym wyraźnym wzrostem inflacji, zarówno CPI, jak i PPI.

"W II kw. respondenci prognozują dalszy wzrost inflacji CPI. Przewidywany jest w tym okresie również większy wzrost cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji. W efekcie, ankietowani planują większe podwyżki cen na oferowane przez siebie produkty i usługi. Warto zauważyć, że wzrost dynamiki cen finalnych jest skutkiem jednostkowo wyższych podwyżek, przy nierosnącym odsetku firm podnoszących ceny" - czytamy w raporcie.

Obserwowano natomiast dalszą poprawę w obszarze popytu, po raz kolejny obniżył się odsetek firm odczuwających problemy ze znalezieniem odbiorcy na oferowane produkty i usługi i jednocześnie zwiększył się stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (po korekcie sezonowej). Prognozy na II kw. sugerują dalszą poprawę. I tak, większy odsetek firm oczekuje wzrostu popytu, spodziewany jest też wzrost liczby zamówień. W efekcie rośnie udział przedsiębiorstw planujących rozszerzyć skalę produkcji.

"W II kw. można oczekiwać dalszego wzrostu eksportu. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w grupie wyspecjalizowanych eksporterów kolejny kwartał wzrósł i coraz bardziej odbiega od wyraźnie wolniej rosnącej skali wykorzystania potencjału wytwórczego w pozostałych przedsiębiorstwach" - czytamy dalej.

Kolejne wnioski NBP dotyczące II kw. przewidują wzrost dynamiki zatrudnienia, ale z powodu nadal niezbyt silnej pozycji negocjacyjnej pracowników nie przewiduje się silniejszego wzrostu wynagrodzeń niż to obserwowano w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Rośnie również aktywność inwestycyjna największych przedsiębiorstw, choć w mniejszych przedsiębiorstwach utrzymało się niewielkie zainteresowanie rozpoczynaniem nowych projektów inwestycyjnych.

"Sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw pozostaje dobra. W I kw. poprawiła się nieznacznie terminowość spłaty zobowiązań handlowych. Jednocześnie pogorszyła się zdolność do spłaty kredytów bankowych, choć problemy z regulowaniem zobowiązań wobec banków ma relatywnie niewielka grupa przedsiębiorstw. Trudności te dotykają częściej grupy mniejszych podmiotów" - wynika z raportu.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2011 r. na próbie 1107 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy: w II kw. 2011 r. nastąpi poprawy koniunktury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl