SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przemysław Bluszcz czyta w Trójce „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego

W poniedziałek na antenie radiowej Trójki wystartowała nowa powieść w odcinkach - „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego. Czyta ją Przemysław Bluszcz. To kolejna już powieść z cyklu „Sto książek na Stulecie Niepodległości” przygotowanego przez dziennikarzy stacji we współpracy z słuchaczami.

Article

Książka jest pamiętnikiem Józefa Czapskiego.  Podczas II wojny światowej pisarz był więziony i internowany w obozach jenieckich w Związku Radzieckim. Został zwolniony w 1941 roku, a następnie wstąpił do formujących się na tamtych terenach Polskich Sił Zbrojnych. Tuż po wyjściu na wolność z obozu NKWD w Griazowcu zaangażował się w poszukiwania zaginionych oficerów polskich z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Zaczął opisywać swoje doświadczenia z wędrówki przez Rosję Sowiecką, które ukazały się pod tytułem „Na nieludzkiej ziemi”. W latach 80. XX wieku do tego dzieła dołączone zostały dwie kolejne części: „Wspomnienia Starobielskie” (1943) oraz „Prawda o Katyniu” (1945).

- My wybraliśmy fragmenty tylko z tytułowej części tomu, wstrząsające świadectwo z pozostałych dwóch części pozostawiając indywidualnej lekturze - mówi Barbara Marcinik z Trójki, przygotowująca radiową adaptację.

Książkę czyta codziennie na antenie (od poniedziałku do piątku) około godz. 20.50 Przeczyta aktor Przemysław Bluszcz. - Potrafi on oddać „ducha” wspomnień Józefa Czapskiego. Lekturze będzie towarzyszyła muzyka Miłosza Wośki oraz Jana Suświłly - dodaje Barbara Marcinik. Adaptację współprzygotowali Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Według badania Radio Track udział Trójki w rynku słuchalności w trzecim kwartale br. wyniósł 4,6 proc. i był najniższy od 2002 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przemysław Bluszcz czyta w Trójce „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl