SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Przewodnik Katolicki" zmienia papier. Powodem troska o środowisko

Tygodnik społeczno-religijny "Przewodnik Katolicki" od najbliższej niedzieli ukaże się na papierze z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Redakcja uzasadnia, że powodem zmiany są względy ekologiczne.

Article

Nowy numer na zmienionym ekologicznym papierze ukaże się w niedzielę, 6 października. Powodem wybrania takiej daty jest rozpoczęcie w tym dniu w Watykanie Synodu Biskupów dla Amazonii, który będzie poświęcony szukaniu nowych dróg dla kościoła Ameryki Południowej i ekologii integralnej.

Do wydania „Przewodnika” będzie również dołączony dodatek tematyczny o ekologii integralnej, który został przygotowany we współpracy z Caritas Polska w ramach projektu „Caritas Laudato si’”.

Ksiądz Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że „ekologia kojarzy się z poglądami lewicowo-liberalnymi”. - Stąd krytyka, jaka spada na papieża Franciszka, że w swoim nauczaniu zbyt duży nacisk kładzie na ochronę przyrody, a za mało mówi o godności człowieka. W rzeczywistości jest odwrotnie. W encyklice Laudato si’ papież wyjaśnia związek jaki zachodzi między ochroną przyrody i jakością życia ludzi, szczególnie mieszkańców krajów najuboższych. Właśnie dlatego wzywa on do nawrócenia ekologicznego wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli - podkreśla ksiądz.

Według „Przewodnika” ochrona środowiska jest ściśle związana z obroną fundamentalnych praw człowieka, ponieważ „tam, gdzie przyroda jest niszczona, ostatecznie niszczeni są też ludzie, szczególnie mieszkańcy krajów najuboższych”.

Jednocześnie zespół tygodnika zaznacza, że decyzja o zmianie papieru to niewielki krok, ale z ich punktu widzenia ważny „na drodze ekologicznego nawrócenia”. - Mamy nadzieję, że stanie się on impulsem dla każdego wierzącego do podjęcia swoich małych kroków, które przyczynią się do wielkich zmian w trosce o „nasz wspólny dom”: przyrody i człowieka - ocenia zespół.

Kolejne numery gazety również mają być drukowane na ekologicznym papierze. Jednocześnie „Przewodnik Katolicki” zachęca, by nowe numery czytać także w wersji cyfrowej dostępnej na stronie internetowej oraz w aplikacji.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Przewodnik Katolicki" zmienia papier. Powodem troska o środowisko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl