SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przez wyższy VAT deweloperzy zarobią kilkadziesiąt milionów mniej

Wzrost stawek VAT na mieszkania może spowodować konieczność dopłat ze strony nabywców. Takie rozwiązanie stosuje większość deweloperów, bo zezwala na nie ustawa. Przeciwnego zdania jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Potencjalne podwyżki nie przekraczają zazwyczaj kilku tysięcy złotych, ale dotyczą tysięcy osób. Gra toczy się więc o kilkadziesiąt milionów złotych.

fot. Hossa

fot. Hossa

Płacąc za mieszkanie po 1 stycznia można spodziewać się, że deweloper podniesie cenę stosownie do podwyżki stawki podatku od towarów i usług. Większość firm stosuje właśnie takie rozwiązanie, bo zezwala na to ustawa. Z drugiej strony stoją natomiast wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mówią o tym, że cena mieszkania powinna być z góry ustalona. Dlatego też koszty podwyżki podatku pośredniego nie powinny być przerzucane wprost na konsumentów. Oczywisty konflikt między tymi rozwiązaniami jest tym bardziej rażący, że problem wzrostu ceny może dotyczyć nawet ponad 100 tys. nabywców nowych mieszkań, którzy podpisali umowę przedwstępną z deweloperem przed 1 stycznia br., a nie zapłacili jeszcze całej należności. W tym zakresie potrzebne jest wypracowanie jednolitego stanowiska, szczególnie w momencie, w którym ustawodawca szykuje kolejne podwyżki VAT.

Im większe mieszkanie tym większy ból głowy

Skala problemu, a więc wzrostu cen, jest zależna od powierzchni kupowanego mieszkania oraz od tego jaka część należności nie została jeszcze przez kupującego wpłacona. Tylko bowiem wobec kwot trafiających na rachunek dewelopera po nowym roku może być stosowana inna niż dotychczas stawka podatku. Ponadto gdy metraż mieszkania przekracza 150 m kw., a domu 300 m kw., to każdy dodatkowy metr jest opodatkowany podstawową stawką podatku - 23%, a nie jak do tej pory 7%. Stawka podatku dla mniejszych lokali mieszkalnych wzrosła od 1 stycznia z 7% do 8%.
W związku z powyższym w 98% przypadków podwyżka ceny nie przekroczy kilku tysięcy złotych. Maksymalna podwyżka ceny mieszkania kupionego w zeszłym roku w cenie 200 tys. zł, mogłaby bowiem sięgnąć 1,9 tys. zł. Jeśli natomiast nabywca wpłacił już za ten lokal połowę należności, to ewentualna podwyżka nie przekroczy połowy powyższej kwoty. Im większy lokal, tym i potencjalny wzrost ceny dotkliwszy. Gdyby bowiem rozważać mieszkanie o powierzchni 300 m kw. i cenie 2,4 mln zł mogło ono podrożeć o blisko 191 tys. zł. Takich przypadków jest jednak niewiele, bo i mieszkania większe niż 150 m kw. stanowią zaledwie 2% oferty deweloperów. Gdyby przyjąć, że problem dopłat może dotyczyć lokali, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach, to mógłby on dosięgnąć 107 tys. osób. Jeśli kupiłyby one mieszkania o średniej wartości 200 tys. zł i pozostała im jeszcze połowa kwoty do zapłaty, to wartość sporu o VAT może opiewać łącznie nawet na kilkadziesiąt milionów złotych.

Wzrost ceny mieszkań na skutek podwyżki VAT

Powierzchnia nieruchomości (w m kw.)

Wartość brutto mieszkania przed podwyżką VAT

Wartość brutto mieszkania po podwyżce VAT

Różnica

25,0

200 000 zł

201 869 zł

1 869 zł

37,5

300 000 zł

302 804 zł

2 804 zł

50,0

400 000 zł

403 738 zł

3 738 zł

100,0

800 000 zł

807 477 zł

7 477 zł

150,0

1 200 000 zł

1 211 215 zł

11 215 zł

200,0

1 600 000 zł

1 671 028 zł

71 028 zł

300,0

2 400 000 zł

2 590 654 zł

190 654 zł

* średnia cena m kw. to 8000zł

 

 

Wybrani idą „na rękę” nabywcom

Większość deweloperów, stosownie do rozwiązań ustawowych, przerzuca koszty podwyżki VAT na nabywców. Zdarzają się jednak firmy, które idąc na rękę kupującym uznały, że podwyżka stawki VAT nie powinna ich obciążać. - spółka postanowiła wziąć podwyżkę VAT „na siebie” w przypadku klientów, którzy podpisali umowy przed 1 stycznia 2011 – mówi Katarzyna Rauber, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska. Należy pamiętać, że w takich przypadkach gwarantowane są ceny brutto, a stawki VAT zostały zmienione. - Aby zrealizować obietnicę niezmienności cen dla nabywców, ceny netto zostały obniżone do poziomu zapewniającego utrzymanie cen brutto w wysokości skalkulowanej z uwzględnieniem niższego VAT-u. – tłumaczy Ewa Perkowska, dyrektor handlowy Budimex Nieruchomości. Podobne rozwiązania zastosował Archicom, Dom Development i Nickel Development.

J.W. Construction poszło natomiast o krok dalej, wykorzystując marketingowo wzrost stawek VAT. - Oferta „Nowy Rok – stare ceny” gwarantuje  do końca stycznia wszystkim klientom nabycie mieszkania z naszej oferty na poziomie cen obowiązującym w zeszłym roku – mówi Tomasz Panabażys, Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający J.W. Construction Holding S.A.

Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przez wyższy VAT deweloperzy zarobią kilkadziesiąt milionów mniej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miki
hmmm, dziwne, na logike powinni wiecej, ale co mnie tam deweloperzy odchodza, martwie sie tym ze kredytu nie dostane, bo nie mam umowy o prace, tylko wlasna dzialalnosc
8 8
odpowiedź
User
Kalina
no w takich sytuacjach lekko nie jest, jakos banki nie patrza przychylnie na mlodych przedsiebiorcow, ale popytaj w Getin Banku, znajomemu sie tam udalo i mowi, ze jest calkiem zadowolony:)
8 8
odpowiedź
User
Adam
Jeśli teraz ktoś kupuje to ta sytuacja go nie dotyczy. Bez przesady bank chce kasy i jeśli ja masz to raczej problemów nie powinieneś mieć.
8 8
odpowiedź