SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przygniatająca większość konsumentów pomija reklamy wideo

Niemal wszyscy konsumenci pomijają w oglądanych treściach wideo reklamy - wynika z badania Kantara i Google. Aż 86 proc. nagrań wideo prezentowanych respondentom w badaniu, było przerywane, kiedy pojawiał się przekaz reklamowy.

Fot. PixabayArticle

Kantar i Google na grupie tysiąca respondentów sprawdził, jak konsumowane są treści wideo zawierające reklamy. Badacze przez pięć dni zlecili badanej grupie oglądanie treści z VOD, mobile, telewizorów i YouTube'a w specjalnych okularach (od 40 do 75 minut dziennie). Zebrano ponad 400 godzin materiałów, z czego około 28 godzin to czas reklamowy. Widzowie w trakcie badania mieli styczność z 6002 reklamami.

Konsumenci pomijają reklamy

Zdaniem autorów badania, zasięg kampanii reklamowej nie stanowi już dla marketerów wyzwania - jest nim za to uwaga oglądających. - Uwaga będzie walutą przyszłości mediów - mówił  Michał Zajdel head of media&digital z firmy Kantar, podczas prezentacji badania na Forum IAB.

Aż dziewięciu na dziesięciu badanych widzów pomijało reklamy. Samo pomijanie reklam zostało w badaniu Kantara i Google podzielone na płatne np. (scrollowanie, pominięcie, wchodzenie w interakcje z innymi osobami w pokoju)  i niepłatne (zmiana kanału, wyjście z pomieszczenia, wyłączenie urządzenia).

Na YouTube 13 proc. użytkowników rozglądało się w inne strony lub po ekranie w czasie emisji reklamy; 7 proc. pomijało zaś reklamę po 30 sekundach. Dla porównania, w VOD w czasie reklamy rozglądało się 61 proc. badanych, a w telewizji 43 proc. 39 proc. konsumentów serwisów VOD na czas reklam wychodziło z pomieszczeń. W przypadku reklam w telewizji co czwarty badany "przerzucał się" na drugi ekran np. smartfon.

Mimo iż reklamy były w taki czy inny sposób ignorowane przez konsumentów, to większość czasu reklamowego do nich trafiło. Najlepsze statystyki ma YouTube - widzowie mieli kontakt z reklamą w pobliżu. przez 94 proc. czasu reklamowego. W przypadku telewizji i VOD wskaźnik ten wyniósł 76 proc.

Co robią widzowie, kiedy nie mają styczności z reklamą? Badani Kantara i Google najczęściej rozglądali się, wychodzili (YouTube) lub przechodzili na inny ekran (telewizja, VOD).

Źródło: badanie Kantar, Google, prezentacja z Forum IAB

Zdaniem autorów badania, uwaga widza skupiona na reklamie przekłada się na jej efektywność - nawet gdy konsument nie ogląda jej w całości, pomija po jakimś czasie, tylko ją słyszy.

Odbiór reklamy w zależności od urządzenia (TV, ekran komputera, smartfon) różni się pod kątem uwagi i możliwości odbioru. Tak więc, jak twierdzą eksperci Kantar i Google, projektując reklamy z uwzględnieniem urządzenia, na którym będzie oglądana, można zwiększyć jej efektywność.

Wyniki badania zostały zaprezentowane w czasie Forum IAB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przygniatająca większość konsumentów pomija reklamy wideo

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Jeśli widzę reklamę w telewizji, to przełączam na inny kanał.
Jeśli tam też widzę reklamę, to przełączam na jeszcze inny.
odpowiedź
User
Precz
Precz z reklamami i wszystkim innym shitem stylizowanym na reklamę! Nic nie macie nam do zaoferowania! Reklamując również nam tego syfu nie wciśniecie! W ogóle zawody reklamowe jak i same reklamy powinny wymrzeć!!!!!!!!
odpowiedź
User
a
nie tylko przerywam reklamy wideo kiedy jest taka możliwość , ale zamykam też wszelkie banery. Szczególnie z kolorowymi.
odpowiedź