SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku. Zostanie przejęty przez Bank Pekao

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku, 3 stycznia 2021 r. bank ten zostanie przejęty przez Pekao - poinformował w czwartek w komunikacie BFG. Zapewnia, że klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak dotąd.

fot. materialy prasowefot. materialy prasowe

"Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A., jeden z największych banków w Polsce" - napisano w czwartkowym komunikacie BFG.

Dodano, że wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. "W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych" - podano.

Dostęp do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej nadal będzie aktywny (hasła i loginy pozostają bez zmian) – za wyjątkiem wcześniej zaplanowanej przez Idea Bank przerwy technicznej w dniu 31.12.2020 od godziny 20:00 do godziny 04:00 dnia 01.01.2021 r., o czym Idea Bank informował swoich klientów w ostatnich dniach" - wyjaśniono.

BFG zapewnia, że klienci Idea Banku mogą korzystać z kart (płatności i wypłaty z bankomatów) zgodnie z dotychczasowymi zasadami, przy czym w związku ze wspomnianą wyżej przerwą techniczną transakcje kartami płatniczymi będą realizowane do wysokości dostępnych środków na koncie z godziny 18:00 dnia 31 grudnia 2020 r.

Oddziały Idea Banku będą dostępne pod szyldem Banku Pekao

Oddziały Idea Banku będą dostępne dla klientów pod szyldem Banku Pekao. W poniedziałek 4 stycznia 2021 r. oddziały banku będą otwarte od godziny 13:00. BFG prosi, by przed udaniem się do placówki, sprawdzić godziny otwarcia.

Zastrzeżono, że choć transakcje i operacje realizowane są na bieżąco; usługa Express Elixir może być czasowo niedostępna.

"Kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem środków deponentów, a w ocenie Funduszu przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao S.A. w drodze przymusowej restrukturyzacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwala uniknąć upadłości i związanych z nią potencjalnych negatywnych skutków dla klientów banku, a także dla sektora finansowego w Polsce" – mówi, cytowany w informacji, prezes BFG Piotr Tomaszewski.

Jak tłumaczy Fundusz, przymusową restrukturyzację wszczęto, ponieważ zostały spełnione trzy przesłanki, które zobowiązują do tego BFG. Po pierwsze, Idea Bank był zagrożony upadłością; po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania banku pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością; po trzecie - wszczęcie w przymusowej restrukturyzacji było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych.

W komunikacie napisano, że według raportu Idea Banku, po III kw. 2020 r., suma bilansowa banku w ujęciu jednostkowym na koniec września 2020 r. wynosiła ok. 15 mld zł, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5 proc., podczas gdy minimalny wymóg to 10,5 proc. Z oszacowania wartości aktywów i pasywów, wykonanego przez PwC Advisory wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku wynoszą minus 482,8 mln zł.

BFG podał, że zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone.

"BFG udzieli z dniem przejęcia bankowi przejmującemu gwarancji pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami" - wyjaśnił BFG.

"Zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP"

W ocenie Pekao, przejęcie Idea Banku oznacza zwiększenie skali działalności i rozwój bazy klientów w segmentach mikrofirm i MŚP, strategicznych dla rozwoju banku. "Struktura przejęcia w ramach przymusowej restrukturyzacji pozwala zminimalizować wpływ przejęcia na profil płynnościowy i kapitałowy banku Pekao SA” - napisano w komunikacie Pekao.

Według Pekao, struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Pekao, nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii.

Dodano, że przejęcie to pozwoli zabezpieczy środki klientów, wspierając stabilność krajowego sektora bankowego. "Wszystkie depozyty dotychczasowych klientów Idea Bank S.A. są bezpieczne" - podkreślono.

Zauważono, że upadłość Idea Banku bez zastosowania przymusowej restrukturyzacji, mógłby wiązać się z dodatkowymi kosztami dla sektora bankowego w związku z wypłatą gwarantowanych środków klientów na poziomie nawet kilkunastu miliardów złotych i to w okresie, kiedy szczególnie istotne jest finansowanie odbudowy potencjału gospodarczego kraju w wymagającym otoczeniu COVID-19.

Pełniący obowiązki prezesa Pekao Leszek Skiba zapowiedział, że bank będzie skupiał się w szczególności na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej Pekao, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu.

"Przygotujemy też bardzo atrakcyjną ofertę powitalną dla klientów detalicznych Idea Bank S.A., m.in. zaproponujemy konto osobiste wraz ze wszystkimi bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat oraz atrakcyjnie oprocentowane lokaty powitalne. Jednocześnie, dostępna będzie specjalna oferta kredytowa dla mikrofirm" – powiedział Skiba, cytowany w komunikacie.

Według Pekao transakcja zwiększy skalę działalności tego banku o 14,4 mld zł aktywów (licząc na dzień 31 sierpnia 2020 r.), umacniając jego drugą pozycję w Polsce pod względem wielkości aktywów. Pozwoli dodatkowo przyspieszyć wzrost udziału Pekao w segmentach mikrofirm i MŚP, dzięki przejęciu bazy klientów oraz doradców Idea Banku, w połączeniu z szeroką ofertą produktową Pekao.

"Kluczowymi elementami spodziewanych efektów synergii będzie optymalizacja kosztu finansowania, a także wykorzystanie efektów skali w zakresie optymalizacji operacyjnej przejętej działalności Idea Bank S.A" - dodano.

BFG wyjaśnia, że Fundusz działa w granicach i na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, która wprowadza do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę o przymusowej restrukturyzacji banków. Działania BFG prowadzone są w porozumieniu z pozostałymi członkami sieci bezpieczeństwa finansowego: Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim. O przymusowej restrukturyzacji informowana jest też Komisja Europejska oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

Główny akcjonariusz Idea Banku i przewodniczący jego rady nadzorczej Leszek Czarnecki poinformował, że w poniedziałek zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

"Dzisiejsza decyzja BFG o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku SA jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank SA zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji" - napisał w oświadczeniu Czarnecki.

"Bank złożył plan naprawy, który nie został zatwierdzony przez KNF, ale którego elementy były realizowane. M.in. w ciągu ostatnich tygodni moje spółki zainwestowały dodatkowo w bank 156 milionów złotych i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie ok. 200 milionów. Przypomnę, że przyczyną kłopotów Idea Bank SA było m.in. działanie KNF w okresie, w którym szefował tej instytucji Marek Ch." - dodał.

"Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank SA jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków" - dodał.

Bank Pekao został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 230 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 5,5 mln klientów, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

20 proc. akcji Pekao należy do PZU; a 12,8 proc. do PFR.

Zgodnie z raportem Idea Banku SA po III kwartale 2020 r., suma bilansowa banku w ujęciu jednostkowym na koniec września 2020 r. wynosiła ok. 15 mld zł, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5 proc., podczas gdy minimalny wymóg to 10,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku. Zostanie przejęty przez Bank Pekao

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klkl
W zeszły piątek dostałem 28755 $ na podstawie tego, że jestem bezrobotny, muszę zachować egzamin, dlatego ciężko pracowałem tydzień temu i zarobiłem 19500 $. Daję moim kumplom i towarzyszom na wykonanie tej pracy, musisz wiedzieć, ile zarobiłem dolarów tydzień temu plz przestudiuj tę stronę, aby wziąć dodatkowe realia.

workreviews10.com
odpowiedź
User
seba
na kiego grzyba Polkom i Polakom tak wiele Polskich Banków, ludzie wybrali konkurencje z jakiegoś powodu.
Zrozumiał bym jeszcze rozwój poza PL typu PKO BP w PL a PEKAO SA poza granicami kraju, mając tylu rodaków za granicą to aż się o to prosi.
Tudzież konto UNIJNE, konto w 1 banku a wiele zastosowań
odpowiedź
User
kok
skoczył sie parasol ochronny zielonych zostały długi kolejny tzw wizjoner upada
odpowiedź