SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyszłość transatlantyckiego przywództwa

Czy wartości transatlantyckie są zagrożone w pokryzysowym świecie? Który model wygra - kapitalizm transatlantycki czy chiński kapitalizm państwowy? Jak będzie się kształtował transatlantycki rynek? - takie pytania postawili sobie uczestnicy panelu „Europa -Stany Zjednoczone. Przyszłość transatlantyckiego przywództwa”.

Przyszłość transatlantyckiego przywództwa

Uczestnicy dyskusji wskazywali na wiele składników, które budują współpracę Europy ze Stanami. Pojawiały się głosy, że obecne relacje są dobre, łączy nas współpraca gospodarcza i militarna. Jednak w ostatnim czasie pojawia się jakieś osłabienie impetu do wzajemnego ich zacieśniania. Może wręcz pojawiać się poczucie „rozłączenia” pomiędzy naszymi regionami. Konieczne jest zatem zaangażowanie się w tłumaczenie opinii publicznej, jakie wyzwania stoją przed Europą i Amerykąorazi dlaczego podejmujemy wspólne wysiłki w ich rozwiązywaniu. Europa i Ameryka różnią się, tym bardziej powinniśmy nieustannie się do siebie „przekonywać”. Wciąż są obecne nastroje antyamerykańskie w Europie czy pewna ostrożność w wymianie akademickiej i odmiennych modelach kształcenia.

Przyszłość ekonomiczna Stanów Zjednoczonych i Europy wcale nie musi być różowa. Następuje bowiem erozja pozycji ekonomicznej tych regionów. Są analizy, które mówią, że przyszłość nie należy do nas. W 2050 r. Europa może liczyć się gospodarczo mniej niż Afryka. Wyjściem z tej sytuacji jest więc wzmacnianie pozycji gospodarczej i militarnej. Potrzebne jest zastanownienie nad zbudowaniem modelu obecnej i przyszłej współpracy, który będzie systemowy oraz będzie miał wytyczonych dłuższy horyzont czasowy.

Bardzo ważnym komponentem wzjemnych relacji jest kwestia współpracy militarnej. Maleje społeczna akceptacja dla NATO. Natomiast naszym relacjom i w ogóle porządkowi na świecie może zagrozić konflikt na Bliskim Wschodzie (np. Libia, Afganistan, Iran). Potrzebne jest tu współdziałanie, które nie tylko powinno uwzględniać co możemy zyskać, ale przede wszystkim: co możemy stracić.

W debacie wzięli udział: Jürgen Thumann, prezydent BUSINESSEUROPE (Niemcy), Andrew A. Michta, dyrektor biura German Marshall Fund of the United States (USA/Polska), Andrzej Lubowski, niezależny publicysta, Andrzej Koźmiński, prezydent Akademii Leona Koźmińskiego, Lee Feinstein, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przyszłość transatlantyckiego przywództwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl