SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Psie odchody - właściciele nie sprzątają po swoich pupilach

96 proc. Polaków uważa, że właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach lub robią to zbyt rzadko. Z tą opinią zgadzają się także sami właściciele.

Psie odchody - właściciele nie sprzątają po swoich pupilach

Z badania zrealizowanego przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że problem związany z psimi odchodami na ulicach polskich miast to nie tylko kwestia dostępności odpowiednich torebek. Wiąże się on też z naszymi zwyczajami i wyobrażeniami o tym, co dla społeczności jest, a co nie jest szkodliwe oraz ze wstydliwością tematu.

Zdecydowana większość respondentów nie przechodzi obok tego tematu obojętnie. Aż 96 proc. z nich uważa, że właściciele psów albo w ogóle nie sprzątają psich odchodów, albo robią to zbyt rzadko. Tę opinię podzielają również sami posiadacze psów.

Czy Pana(i) zdaniem właściciele psów w miastach odpowiednio często sprzątają po swoich psach?

Właściciele czworonogów przyznali w badaniu, że nie sprzątają po swoich psach głównie z dwóch powodów: pierwszy to brak świadomości, że psie odchody mogą przeszkadzać innym; drugi – to wstyd. Te dwa czynniki łączą się i wzajemnie wspomagają. Najprawdopodobniej wstręt do psich odchodów wraz z poczuciem, że tak naprawdę nikomu one nie przeszkadzają, skutecznie zniechęca do sprzątania.

Większość wyników badania nie uwidacznia poważniejszych różnic między respondentami posiadającymi i nieposiadającymi psy. Uwagę zwraca fakt, że ich właściciele bagatelizują kwestię kar i potępienia ze strony współobywateli, co może w istocie oznaczać lęk tej grupy przed konsekwencjami prawnymi lub społecznymi niesprzątania po swoim czworonogu - zwłaszcza, że aż 44 proc. posiadaczy psów mieszkających w miastach przyznaje, że w ogóle nie sprząta po swoim psie lub robi to raczej rzadko. O skali zjawiska świadczy też fakt, że do posiadania psa przyznaje się 29 proc. mieszkańców miast.

Z jakiego powodu, Pan(i) zdaniem, właściciele psów rzadko sprzątają odchody po swoich psach?

Posiadanie psa

Deklaracja sprzątania

Badanie zostało zrealizowane w dniach 17-22 lutego 2011 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, liczącej 627 osób próbie mieszkańców miast, w wieku 15+, metodą wywiadów bezpośrednich typu CAPI w domach respondentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Psie odchody - właściciele nie sprzątają po swoich pupilach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
trzeba czasu
mam gównołapkę w kształcie szczęk koparki, owijam ją foliową torebką i zbieram po psie nie dotykając łajna. żaden problem. ludzie z czasem nauczą się, tak jak już nauczyli się już systemu, że w kiblu spuszczamy wodę po sobie, a nie przed usiądnięciem, po poprzednim użytkowniku.
odpowiedź
User
szczery
Jakby straż miejska zrobiła akcję i wlepiła kilkaset mandatów po 5 stów, to skończyłoby się idiotyczne tłumaczenie, że sprzątnięcie po swoim pupilu uwłacza. Kto chce mieć psa, niech po nim sprząta! Właściciele kotów, kanarków, papug itp.itd odchodów swoich pupili nie wywalają na trawnik, więc dlaczego mamy znosić g***a psów na trawnikach i chodnikach? A może jak w średniowieczu wrócimy do wylewania "wszystkiego" przez okno, może jak jednemu, albo drugiemu właścielowi psa chluśnie "niespodzianka" na łeb, to zrozumie, że w syfie mieszkać nie chcemy.
odpowiedź