SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Rady Mediów Narodowych chce, aby publiczne media nie płaciły na Fundusz Dróg Samorządowych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o niepobieranie pieniędzy na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych od spółek mediów publicznych.

Krzysztof Czabański, fot. AKPA Article

Wystąpienie Krzysztofa Czabańskiego do premiera jest odpowiedzią na pismo Ministra Infrastruktury z 4 lutego 2021 roku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o poinformowanie spółek mediów publicznych o konieczności przekazania, ile według ich prognoz będą mogły oferować w 2021 roku na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych.

Jednak według Krzysztofa Czabańskiego "spółki publicznej radiofonii nie mają obowiązku wnoszenia wpłat do Funduszu Dróg Samorządowych", swoje wnioski opiera on na ustawie z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych oraz ustawie z 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Szef RMN w swoim piśmie do Mateusza Morawieckiego wskazał, że „system finansowania mediów publicznych oparty jest w znacznym stopniu na środkach pochodzących z opłat abonamentowych oraz rekompensacie z tytułu utraconych wpływów abonamentowych".

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadwyżki przychodów pochodzących ze źródeł wskazanych w art. 31 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, przekraczające koszt netto realizacji misji publicznej w przypadku nieprzeznaczenia ich na realizację misji publicznej, spółki zobowiązane są zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wskazał przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zwrócił się także do premiera o niepobieranie wpłat na Fundusz Dróg Samorządowych od Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Rekompensaty dla mediów publicznych

Pod koniec stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. jest kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez poprzednie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska – wynikało z danych Fundacji ePaństwo.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Rady Mediów Narodowych chce, aby publiczne media nie płaciły na Fundusz Dróg Samorządowych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kodym
zlikwidowac RMN!

reklamodawcy uciekna z polskiego radia, wiec trzeba bedzie jeszcze wiecej doplacac.

a wystarczylo nie psuc i nie niszczyc.
20 1
odpowiedź
User
Iza
RMN do rozwiązania! Ten kabaret powinien się skończyć!
23 0
odpowiedź
User
Anna
Kim jest ten pan, aby w ogóle się wypowiadać? I zawsze od rzeczy. Już dawno powinien być na emeryturze i siedzieć z kotem.
17 0
odpowiedź