SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef Rady Mediów Narodowych chce, aby publiczne media nie płaciły na Fundusz Dróg Samorządowych

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury o niepobieranie pieniędzy na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych od spółek mediów publicznych.

Krzysztof Czabański, fot. AKPAArticle

Wystąpienie Krzysztofa Czabańskiego do premiera jest odpowiedzią na pismo Ministra Infrastruktury z 4 lutego 2021 roku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o poinformowanie spółek mediów publicznych o konieczności przekazania, ile według ich prognoz będą mogły oferować w 2021 roku na rzecz Funduszu Dróg Samorządowych.

Jednak według Krzysztofa Czabańskiego "spółki publicznej radiofonii nie mają obowiązku wnoszenia wpłat do Funduszu Dróg Samorządowych", swoje wnioski opiera on na ustawie z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych oraz ustawie z 1 grudnia 1995 r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Szef RMN w swoim piśmie do Mateusza Morawieckiego wskazał, że „system finansowania mediów publicznych oparty jest w znacznym stopniu na środkach pochodzących z opłat abonamentowych oraz rekompensacie z tytułu utraconych wpływów abonamentowych".

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadwyżki przychodów pochodzących ze źródeł wskazanych w art. 31 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, przekraczające koszt netto realizacji misji publicznej w przypadku nieprzeznaczenia ich na realizację misji publicznej, spółki zobowiązane są zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wskazał przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zwrócił się także do premiera o niepobieranie wpłat na Fundusz Dróg Samorządowych od Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Rekompensaty dla mediów publicznych

Pod koniec stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Rekompensata zapisana w budżecie na 2021 r. jest kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia. Przez poprzednie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska – wynikało z danych Fundacji ePaństwo.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Rady Mediów Narodowych chce, aby publiczne media nie płaciły na Fundusz Dróg Samorządowych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kodym
zlikwidowac RMN!

reklamodawcy uciekna z polskiego radia, wiec trzeba bedzie jeszcze wiecej doplacac.

a wystarczylo nie psuc i nie niszczyc.
odpowiedź
User
Iza
RMN do rozwiązania! Ten kabaret powinien się skończyć!
odpowiedź
User
Anna
Kim jest ten pan, aby w ogóle się wypowiadać? I zawsze od rzeczy. Już dawno powinien być na emeryturze i siedzieć z kotem.
odpowiedź