SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Putin zapowiada wzmocnienie bezpieczeństwa w obliczu cyberataków. Chce ograniczenia korzystania z zagranicznego oprogramowania i sprzętu

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że liczba cyberataków na Rosję ze strony zagranicznych "struktur państwowych" wzrosła kilkakrotnie. W związku z tym kraj musi wzmocnić swoją obronę cybernetyczną poprzez ograniczenie wykorzystania zagranicznego oprogramowania i sprzętu - informuje Reuters.

Władimir PutinArticle

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego rosyjskie instytucje państwowe, finansowe czy media padają celem ataków hakerskich. Swoistą cyfrową wojnę wydała Putinowi niezależna grupa haktywistów Anonymous. Tylko na przestrzeni ostatnich tygodni hakerzy zaatakowali m.in. rosyjskiego producenta urządzeń hydraulicznych Enerpred i spółki Accent Capital inwestującej w branży nieruchomości, koncern energetyczny Elektrocentromontaż i ministerstwo kultury.

Przywódca Rosji w piątek podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa odniósł się do powtarzających się ataków.

Zobacz: Hakerzy wykradli dane rosyjskiej instytucji. „To fasada dla sieci szpiegów FSB”

"Cyberagresja" przeciwko Rosji

"Podejmowane są ukierunkowane próby wyłączenia zasobów internetowych krytycznej infrastruktury informacyjnej Rosji" - powiedział Putin. Wśród niej wymienił instytucje finansowe czy media.

"Przeprowadzono poważne ataki na oficjalne strony agencji rządowych. Znacznie częstsze są również próby nielegalnej penetracji sieci korporacyjnych wiodących rosyjskich firm" - stwierdził Putin.

Urzędnikom przekazał również, że "przeciwko Rosji rozpętano jawną agresję, w przestrzeni informacyjnej toczy się wojna".

Putin dodał, że "cyberagresja przeciwko nam, tak samo jak atak na Rosję za pomocą sankcji w ogóle, nie powiodła się".

Zobacz: Anonymous atakują także sojusznika gospodarczego Rosji, przejęli maile od władz miasta z magazynem broni

Zachodnie firmy wstrzymują wsparcie techniczne dla sprzętu w Rosji

Według Putina Rosja w obliczu cyberataków będzie musiała poprawić bezpieczeństwo informacji w kluczowych sektorach i przestawić się na korzystanie z krajowych technologii i sprzętu.

"Ograniczenia dotyczące zagranicznych technologii informatycznych, oprogramowania i produktów stały się jednym z narzędzi nacisku sankcyjnego na Rosję" - powiedział Putin. "Szereg zachodnich dostawców jednostronnie wstrzymało wsparcie techniczne swojego sprzętu w Rosji" - stwierdził.

Prezydent Rosji poinformował Radę Bezpieczeństwa, że coraz częściej zdarzają się przypadki blokowania programów informatycznych po ich aktualizacji.

Putin polecił urzędnikom "udoskonalić i wzmocnić mechanizmy zapewnienia bezpieczeństwa informacji w krytycznie ważnych obiektach przemysłowych, które mają bezpośredni wpływ na zdolność obronną kraju oraz stabilny rozwój sfery gospodarczej i społecznej".

Zobacz: Anonymous do marek obecnych w Rosji: Jesteście na celowniku!

W ubiegłym tygodniu państwowy regulator rynku telekomunikacyjnego i medialnego Roskomnadzor poinformował, że zablokował stronę internetową, na której znajdowały się dane osobowe klientów kilku firm. Nie podał jednak nazw tych firm.

Dołącz do dyskusji: Putin zapowiada wzmocnienie bezpieczeństwa w obliczu cyberataków. Chce ograniczenia korzystania z zagranicznego oprogramowania i sprzętu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl