SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PWPW chce od „Newsweeka” przeprosin i miliona zł odszkodowania oraz Hieny Roku dla Michała Krzymowskiego

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych poinformowała, że w pozwie cywilnym dotyczącym tekstu Michał Krzymowskiego o spółce zamieszczonym w „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) domaga się publikacji przeprosin i miliona zł odszkodowania. Prezes PWPW skierował w sprawie prywatny akt oskarżenia za pomówienie, spółka chce, żeby SDP przyznało Krzymowskiemu tytuł Hieny Roku.

Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów WartościowychArticle

Tekst Michała Krzymowskiego „Wielki strach w fabryce dokumentów” ukazał się w numerze „Newsweek Polska” z ostatniego tygodnia lipca. Dziennikarz opisał sytuację w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, m.in. zwolnienia części pracowników oraz konflikt nowego kierownictwa (na czele z prezesem Piotrem Woyciechowskim) z częścią załogi. Powołał się m.in. na informacje z listu przesłanego przez związek zawodowy pracowników firmy do ministra Skarbu Państwa.

O artykule zrobiło się głośno jeszcze przed publikacją, ponieważ zarząd PWPW wyraził oburzenie jednym z pytań przesłanych mu przez Krzymowskiego - na temat mszy zamówionej przez kierownictwo w intencji firmy. Władze spółki zarzuciły dziennikarzowi brak norm etycznych i konwencji człowieka, porównały jego pytanie do działań służb PRL-owskich walczących z religią oraz zapowiedziały, że do czasu uzyskania przeprosin od „Newsweeka” nie będą odpowiadać na pytania dziennikarzy wszystkich redakcji Ringier Axel Springer Polska.

Zapowiedź takiego bojkotu została skrytykowana przez przedstawicieli Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i Towarzystwa Dziennikarskiego. - Próby zastraszenia naszych dziennikarzy się nie powiodą - zapowiedział Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweek Polska”.

W poniedziałek kierownictwo PWPW poinformowało o działaniach prawnych podjętych w sprawie tego tekstu. Firma uważa, że w artykule znalazły się informacje nieprawdziwe, krzywdzące i godzące w jej dobre imię oraz narażające ją na utratę wiarygodności. Dlatego w zeszłym tygodniu złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o ochronę dóbr osobistych przeciw Ringier Axel Springer Polska. Domaga się publikacji przeprosin w tygodniku „Newsweek”, na stronach głównych Newsweek.pl i Fakt.pl oraz na platformie internetowej „Newsweek Plus”, a także miliona złotych odszkodowania na związanej z firmą fundacji Reduta PWPW działającej na rzecz utrwalania pamięci o polskiej historii.

Pod koniec sierpnia firma zawiadomiła Prokuraturę Krajową o „uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa polegającego na ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i wykorzystania tej wiedzy w celu dyskredytacji Spółki oraz w celu ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach międzynarodowych”. Takie działanie podlega karze z artykułu 266 Kodeksu karnego. Postępowanie w tej sprawie podjęła Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski w minionym tygodniu złożył natomiast do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów prywatny akt oskarżenia Michała Krzymowskiego. Oskarża dziennikarza, że w dwóch artykułach w „Newsweeku” (drugi ukazał się w wydaniu, które trafiło do sprzedaży 31 sierpnia) pomówił go o „nieprawdziwe zachowania polegające rzekomo na braku przyzwoitości, kierowaniu się nepotyzmem, działaniu z zemsty i braku troski o właściwe zarządzanie interesami Spółki PWPW S.A., w której pełni funkcję Prezesa Zarządu, mając na celu zaszkodzenie oskarżycielowi prywatnemu w oczach opinii publicznej, jak również mogące narazić go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania stanowisk we władzach spółek handlowych”.

Ponadto władze PWPW skierowały wniosek do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o przyznanie Michałowi Krzymowskiemu tytułu Hieny Roku. Zarzucają mu, że w artykule z końca lipca „w sposób oczywisty, cyniczny i jednoznaczny dopuścił się łamania zasad warsztatu dziennikarskiego i dziennikarskiej etyki”, a pytania przesłane wcześniej firmie „stanowią przykład niedopuszczalnych w demokratycznym państwie prawa prób ingerencji w podstawowe prawa jednostki - tj. prawa do swobodnego wyznawania wiary i praktyk religijnych”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PWPW chce od „Newsweeka” przeprosin i miliona zł odszkodowania oraz Hieny Roku dla Michała Krzymowskiego

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
Ha, ha,... zabolała prawda. Oj, zabolała. Niech teraz zamówią mszę w intencji wygranego procesu...
odpowiedź
User
Karolina
Ciekawe jak przebiega "czarny poniedziałek" w PWPW?
odpowiedź
User
ha ha ha
"""pytania przesłane wcześniej firmie „stanowią przykład niedopuszczalnych w demokratycznym państwie prawa prób ingerencji w podstawowe prawa jednostki - tj. prawa do swobodnego wyznawania wiary i praktyk religijnych”"""

Przyznaję. Śmiechłem.
odpowiedź