SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PZPN i Ekstraklasa zmienia zasady poboru opłat od bukmacherów. Interweniował UOKiK

Po interwencji prezesa UOKiK, PZPN i  Ekstraklasa zmieniły swoje praktyki, które mogły stanowić nadużywanie pozycji dominującej – podano w czwartkowym komunikacie. Zastrzeżenia budził sposób ustalania opłaty za zgodę na wykorzystywanie wyników rozgrywek piłki nożnej przez firmy bukmacherskie.

Jeden z meczów Ekstraklasy (screen: YouTube/Ekstraklasa)Jeden z meczów Ekstraklasy (screen: YouTube/Ekstraklasa)

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnałach dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej i spółki Ekstraklasa, organizatora rozgrywek najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce. Z uzyskanych informacji wynikało, że związek pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę w wysokości 0,5 proc. całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych – podał UOKiK.

PZPN i Ekstraklasa zobowiązane do zmiany praktyk

Zastrzeżenia budził fakt, że opłata była ustalana w oparciu o całkowite przychody firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wygenerowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN i Ekstraklasę, czy też inne wydarzenia. Taka praktyka mogła być uznana za nadużywanie pozycji rynkowej przez Polski Związek Piłki Nożnej i spółkę Ekstraklasa.

- W toku prowadzonego przez nas postępowania wyjaśniającego PZPN i Ekstraklasa zmieniły sposób naliczania i wysokość opłaty za wykorzystywanie wyników rozgrywek piłkarskich. Nowy mechanizm naliczania opłat uznajemy za satysfakcjonujący z punktu widzenia prawa antymonopolowego, co kończy w tym zakresie nasze działania wobec PZPN i Ekstraklasy – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Podstawą nowego modelu rozliczeń są przychody bukmacherów osiągane wyłącznie z tytułu zakładów dotyczących rozgrywek polskich drużyn piłkarskich. Dodatkowo, związek obniżył pobierane stawki. Pierwsza umowa na nowych zasadach została podpisana pod koniec 2022 r. Od tego czasu PZPN zmienia zasady rozliczeń z kolejnymi bukmacherami.

Dołącz do dyskusji: PZPN i Ekstraklasa zmienia zasady poboru opłat od bukmacherów. Interweniował UOKiK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl