SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PZU Asset Management: WIG20 wzrośnie do 3.100 pkt na koniec 2011 r.

Rynek akcji wzrośnie o kilkanaście procent w tym roku. WIG20 na koniec roku sięgnie 3.100 pkt. , zaś wartość indeksu szerokiego rynku akcji GPW wzrośnie do 53.500 pkt, ocenił wiceprezes PZU Asset Management Jacek Osowski.

PZU Asset Management: WIG20 wzrośnie do 3.100 pkt na koniec 2011 r.

„Wierzymy w dalsze wzrosty na giełdzie. WIG20 może wynieść 3.100 punktów na koniec roku, co daje kilkunastoprocentowy wzrost. Akcje polskich spółek będą najlepszą klasą inwestycyjną, szczególnie wierzymy w średnie spółki"- powiedział dziennikarzom Osowski w czwartek.

Wśród pozytywnych czynników, które będą miały wpływ na warszawską giełdę wymienia duże napływy do TFI na świecie, niskie stopy procentowe oraz wzrost nakładów inwestycyjnych firm na całym świecie po okresie gromadzenia zapasów.

„Wierzymy, że nastąpi także poprawa tempa napływu do polskich funduszy inwestycyjnych, a atrakcyjne stopy zwrotu funduszy akcyjnych, jakie miały miejsce w 2010 r. skłonią klientów do inwestowania w rynek akcji w tym"- podkreślił.

Zagrożeniem dla wzrostów jest refinansowanie długów Portugalii i Irlandii spodziewane w I kw. tego roku, które może wywołać sporą zmienność na rynku, podwyżki stóp procentowych w Chinach oraz bardzo duża podaż akcji w Polsce ze strony Skarbu Państwa, związana z planowanymi ofertami dużych spółek.

Prognoza PZU AM zakłada wzrost PKB Polski na poziomie 3,8% w tym roku.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że jej celem jest silniejsza dywersyfikacja portfela również pod względem sektorowym. Najatrakcyjniejszych stóp zwrotu upatrują w spółkach surowcowych i przemysłowych oraz tych, które są lub będą wkrótce celem przejęć. Unikać należy natomiast  inwestycji  w sektory defensywne, takie jak energetyka czy telekomunikacja.

Na rynku długu zarządzający PZU Asset Management także oczekują dużej zmienności, a stopa zwrotu z polskich obligacji powinna sięgnąć powyżej 5%, tj. podobnie jak w 2010 r. Zapowiadają także zmiany w podejściu do tych papierów w spółce.

„Nasze podejście historycznie było bardzo konserwatywne – koncentrowaliśmy się na polskich obligacjach. Wraz z nowym zespołem zarządzających zamierzamy skorzystać z szerszej palety i sięgnąć po obligacje korporacyjne i dług państw z naszego regionu" – powiedział dyrektor zarządzający ds. inwestycji w grupie PZU Piotr Jastrzębski.

Jastrzębski poinformował, że aktywa grupy PZU wyniosły 40 mld zł w ub. roku, z czego połowa jest w formie aktywów zabezpieczających rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, a połowa to aktywa PZU Asset Management. Zdecydowaną większość w portfelu PZU AM stanowią obligacje, depozyty oraz dług korporacyjny, zaś 15% całości portfela to akcje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PZU Asset Management: WIG20 wzrośnie do 3.100 pkt na koniec 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl