SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w zarządzie PZU. Odwołano byłego szefa CBA i szefową kancelarii prezydenta

Z zarządu kontrolowanego przez Skarb Państwa ubezpieczyciela PZU zostało odwołanych sześć osób, m.in. prezes Beata Kozłowska-Chyła, Ernest Bejda (były szef CBA) i Małgorzata Sadurska (w przeszłości m.in. szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy). Obowiązki prezesa w najbliższym czasie będzie pełnić Anita Elżanowska.

Siedziba PZU, fot. FOTON/PAPSiedziba PZU, fot. FOTON/PAP

Na piątkowym posiedzeniu rada nadzorcza PZU odwołała z zarządu prezes Beatę Kozłowską-Chyłę (pełniła tę funkcję od marca 2020 roku), Ernesta Bejdę (od maja 2020 roku, poprzednio był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego), Małgorzatę Kot, Krzysztofa Kozłowskiego (oboje od grudnia 2016 roku), Piotra Nowaka (od kwietnia 2022 roku) oraz Małgorzatę Sadurską (od czerwca 2017 roku)

Piotr Nowak w rządzie Zjednoczonej Prawicy był wiceministrem finansów w latach 2015-2020 oraz ministrem rozwoju i technologii od października 2021 do marca 2022 roku. Natomiast Małgorzata Sadurska w latach 2005-2015 była posłanką PiS, a od sierpnia 2015 do czerwca 2017 roku szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

- Uchwały o odwołaniach nie zawierały informacji o przyczynach odwołania oraz weszły w życie z chwilą podjęcia - wskazano w komunikacie giełdowym PZU.

W połowie lutego walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU dokonało zmian w składzie rady nadzorczej ubezpieczyciela. Odwołanych zostało siedmioro członków rady, a powołano dziewięcioro nowych. W skład rady weszli: Wojciech Olejniczak, Michał Jonczynski, Adam Uszpolewicz, Anita Elżanowska, Michał Bernaczyk, Filip Gorczyca, Andrzej Kaleta, Małgorzata Kurzynoga i Anna Machnikowska.

Członkowie rady nadzorczej czasowo do zarządu PZU

W piątek rada nadzorcza PZU podjęła też uchwały w sprawie delegowania członków rady: Anity Elżanowskiej - do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu, do czasu powołania prezesa, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące; Michała Bernaczyka - do czasowego wykonywania czynności członka zarządu na okres 3 miesięcy. Wskazano, że uchwały te weszły w życie z chwilą podjęcia.

W notach biograficznych zamieszczonych w komunikacie wyjaśniono, że Anita Elżanowska jest adwokatką, ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Ma ponad 23-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie świadczenia usług doradztwa prawnego oraz w administracji publicznej. W ramach własnej kancelarii adwokackiej świadczy usługi doradztwa prawnego, odnoszące się m.in. do procedur zakupowych, obsługi korporacyjnej oraz umów. Prowadziła projekty jako ekspert Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, była wiceprezeską Urzędu Zamówień Publicznych, dyrektorką Biura Przetargów Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Sp. z o.o., w latach 2000-2007 pracowała w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Michał Bernaczyk jest radcą prawnym i profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, zatrudnionym w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Ukończył studia magisterskie prawa w 2003 r., w 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2015 r. doktora habilitowanego. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu i praktykuje we wrocławskiej Kancelarii Szostek, Bar i Partnerzy, zajmując się obsługą prawną podmiotów administracji publicznej oraz przedsiębiorców. Jest ekspertem zewnętrznym Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pełnił funkcję stałego doradcy Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

PZU ma akcje Pekao i Alior Banku

Grupa kapitałowa PZU jest największą instytucją finansową w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka od 2010 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla ok. 22 mln klientów w pięciu krajach. Jest największym akcjonariuszem Banku Pekao (ma 20 proc. walorów) i Alior Banku (31,91 proc.).

Skarb Państwa ma ok. 34,2 proc. akcji PZU.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w zarządzie PZU. Odwołano byłego szefa CBA i szefową kancelarii prezydenta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl