SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PZU zwolni 3300 osób. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Przedstawiciele spółek Grupy PZU oraz związków zawodowych zawarli porozumienie określające warunki restrukturyzacji zatrudnienia, które potrwa od 13 czerwca do 10 października i obejmie do 3,3 tys. osób.

PZU zwolni 3300 osób. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

„Porozumienie zostało oparte na ubiegłorocznych doświadczeniach i wypracowanych podczas poprzednich negocjacji rozwiązaniach. Pakiet finansowy, jaki będzie towarzyszył osobom odchodzącym z PZU, będzie zależał od stażu pracy w Grupie PZU i wynagrodzenia danego pracownika" – powiedziała cytowana w komunikacie Olga Zarachowicz, dyrektor ds. relacji pracowniczych i zmian organizacyjnych w PZU. Dodała, że proces ma być przeprowadzony tak, aby jak największa liczba osób odchodzących z likwidowanych jednostek mogła znaleźć zatrudnienie w innych jednostkach grupy.

„W PZU SA restrukturyzacją polegającą na zmianie warunków pracy lub w przypadku braku akceptacji pracowników – zwolnieniach objętych będzie 1706 pracowników. Natomiast do 1041 pracowników otrzyma wypowiedzenia definitywne. W PZU Życie SA restrukturyzacją polegającą zmianie warunków pracy lub w przypadku braku akceptacji pracowników – zwolnieniach objętych będzie 1317 pracowników, a do 637 pracowników otrzyma wypowiedzenia definitywne" – czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że z uwagi na fakt, iż część pracowników jest zatrudnionych na część etatu w PZU SA i PZU Życie SA – łączna liczba pracowników objętych zmianami (zmiana warunków pracy i zwolnienia) nie przekroczy 3.303 osób.  „Rozwiązanie umowy o pracę w skali obu spółek obejmie do 1199 osób" – czytamy dalej.

PZU podkreśla, że pracownikom, którzy będą zwolnieni, zaproponowane zostaną warunki odejścia przekraczające te, które w podobnych sytuacjach przewiduje polskie ustawodawstwo. „Każdy z nich otrzyma odprawę ustawową w wysokości gwarantowanej prawem oraz dodatkowe rekompensaty w zależności od lat stażu pracy. Wysokość odpraw będzie wyliczana indywidualnie" – głosi komunikat.

Wielkość wypłaty świadczeń na rzecz pracowników zwalnianych w ramach kolejnego etapu restrukturyzacji zatrudnienia została oszacowana i odniesiona w ciężar utworzonej w tym celu rezerwy.

PZU w 2010 roku zawiązało 62 mln zł rezerw na planowane zwolnienia oraz inne należności związane restrukturyzacją i oczekuje, że nie będzie potrzeby zawiązywania kolejnych w tym roku.

W komunikacie PZU poinformowało, że „z uwagi na złożoność procesu restrukturyzacji, w tym brak możliwości określenia ostatecznej liczby osób objętych restrukturyzacją zatrudnienia, w tym zwolnieniami grupowymi, spółka nie jest w stanie przedstawić dokładnej informacji na temat poziomu oszczędności z tytułu restrukturyzacji zatrudnienia".

„Precyzyjne dane odnośnie liczby osób objętych restrukturyzacją oraz dokładna wysokość kosztów i oszczędności z tytułu przeprowadzenia procesu restrukturyzacji będą znane po zakończeniu tego procesu" – podsumowuje PZU w komunikacie.

Na koniec kwietnia w grupie PZU zatrudnionych było 12.950 osób.

  • Więcej informacji:
  • PZU
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PZU zwolni 3300 osób. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl