SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: Wątły pisząc o Cymańskim, że „należy do gnid”, przekroczył granice przyzwoitości

Rada Etyki Mediów zaapelowała do dziennikarzy o przywrócenie „właściwej formy debaty politycznej”. W ten sposób odniosła się do facebookowego wpisu Kuby Wątłego na temat chorego na raka Tadeusza Cymańskiego. -  Przyzwoite wydaje się aby to, co dziennikarze publikują w mediach społecznościowych pokrywało się z tym, za co mogą wziąć odpowiedzialność w mediach profesjonalnych - podkreśliła Rada.

Kuba Wątły, założyciel Halo.radia, fot. Mikołaj MaluchnikArticle

Sprawa dotyczyła polityka Solidarnej Polski, Tadeusza Cymańskiego. Na początku kwietnia udzielił wywiadu magazynowi „Plus Minus”, w którym mówił m.in., że jest chory na raka, miał być operowany, ale termin operacji przełożono.

„Przez ten czas wiele kobiet w Polsce zostanie zmuszonych do urodzenia zdeformowanych płodów bez szans na życie, bo pan Cymański jest w grupie zboczonych i chorych z nienawiści, prawackich sadystów z Solidarnej Polski Ziobry, którzy lubią znęcać się nad kobietami wprowadzając antykobiece/antyludzkie prawo. Także w tym czasie wielu pacjentów z zaawansowanymi nowotworami umrze, bo pan Cymański należy do gnid, które wolały przekazać 2 miliardy złotych k..wizji, a nie na onkologię. Boli, panie Tadeuszu? Oby bolało. Bardziej - skomentował na Facebooku Jakub Wątły z Halo.Radia.

Chory na raka Tadeusz Cymański miał być operowany, ale termin operacji przełożono. Przez ten czas wiele kobiet w Polsce...

Opublikowany przez Kuba Wątły TV3 Wtorek, 6 kwietnia 2021

Sprawę wpisu Wątłego zgłosił Rzecznikowi Praw Obywatelskich jeden użytkowników Facebooka, a rzecznik przekazał ją Radzie Etyki Mediów.

Rada jednak stwierdziła, że z zasady nie reaguje na wpisy dziennikarzy w mediach społecznościowych, gdyż Karta Etyczna odnosi się wyłącznie do mediów profesjonalnych.  - Czasami jednak zdarzają się sytuacje, gdy brak reakcji oznaczałby przyzwolenie na poważne naruszenie standardów, które powinny obowiązywać dziennikarzy - napisano w opinii.

REM podkreśla w opinii, że od dziennikarzy społeczeństwo oczekuje szczególnej odpowiedzialności za słowo, stąd decyzja o zajęciu się wpisem Kuby Wątłego. Jednakże niemożliwym jest tutaj zajęcie oficjalnego stanowiska w kwestii naruszenia zasad etycznych zawodu dziennikarza (z powyższego powodu). Rada może jednak apelować do dziennikarzy - i czyni to - o przywrócenie właściwej formy debaty publicznej, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi choroba, cierpienie i śmierć, a więc sprawy czysto ludzkie, a nie polityczne.

- O ile w normalnych okolicznościach tego typu wypowiedzi (jak Wątłego), gdy nie naruszają obowiązującego porządku prawnego, należy traktować jako formę prezentacji prywatnych opinii w mediach społecznościowych, o tyle w sytuacji, gdy uderzają nie tyle w polityka co w chorego, cierpiącego człowieka - należy uznać, iż przekraczają wyznaczane przez naszą kulturę granice przyzwoitości - czytamy w stanowisku.

Członkowie Rady przypominają też, że w przypadku dziennikarzy „właściwe i przyzwoite” jest przyjęcie zasady, aby to, co publikują w mediach społecznościowych pokrywało się z tym, co gotowi są wypowiedzieć i za co wziąć odpowiedzialność w mediach profesjonalnych. - REM nie ocenia poglądów panów Cymańskiego i Wątłego, ani też innych polityków i dziennikarzy, ale z przykrością obserwuje obniżający się poziom dyskursu na mównicach i w gazetach, w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz na portalach i w mediach społecznościowych - brzmi konkluzja apelu.

Na początku 2017 roku Kuba Wątły został na dwa miesiące zawieszony przez kierownictwo Superstacji, po tym jak w swoim programie porównał dziennikarzy Telewizji Polskiej do „brudnych, śmierdzących gnid” oraz istot pijących i jedzących odchody. - Ten styl krytyki wykracza poza wszelkie przyjęte powszechnie standardy życia publicznego - oceniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: Wątły pisząc o Cymańskim, że „należy do gnid”, przekroczył granice przyzwoitości

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mi
Czy ktokolwiek jeszcze traktuje go poważnie?
odpowiedź
User
Jutub
Co by nie mówić to fakt było to obraźliwe. A co mówi jego halo radio? Że jest wolność słowa. Ale obrażanie kogoś ze względu na poglądy zasługuje na potępienie.
odpowiedź
User
qba
"HALO.RADIO to nowoczesny projekt medialny, oparty na fundamencie BEZSTRONNOŚCI, czyli podstawie dziennikarstwa. "

Acha, uhm, eche
odpowiedź