SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: mówienie, że rząd „działa jak niewidomy”, nie obraża osób niewidzących

Dziennikarz Radia Tok FM (Grupa Radiowa Agory), Piotr Maślak, miał prawo - oceniając rząd - powiedzieć, że działa on niczym „niewidomy w składzie porcelany”, to nie jest dyskryminacja osób niewidzących, lecz krytyka rządzących - uważa Rada Etyki Mediów. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosili słuchacze.

Radio Tok FM miało od lipca do września br. 2,6 proc. udziału w rynku słuchalności Article

Piotr Maślak jest gospodarzem audycji „Pierwsze śniadanie z Tok FM”, nadawanej od poniedziałku do piątku, w godz. 5.00-7.00 rano. 6 listopada dziennikarz powiedział na antenie: „Nasz rząd działa jak osoba niewidoma w składzie porcelany, bezmyślnie na łapu-capu, na hurra”. Dwoje słuchaczy wystosowało wspólną skargę na te słowa najpierw do redakcji Tok FM, ale w obliczu braku reakcji – poskarżono się Radzie Etyki Mediów.

W skardze zaznaczono, że radio Tok FM jest bardzo wyczulone na wszelkie przejawy seksizmu, rasizmu, homofobii i każdego rodzaju dyskryminacji osób i grup społecznych. - W tym kontekście używanie metafor dyskredytujących osoby niewidome jest bezmyślne i wręcz haniebne – napisano w skardze. - Zwracamy się o zajęcie stanowiska i ewentualne wyciagnięcie stosownych konsekwencji wobec redakcji radia Tok FM.

REM: rząd „działa jak niewidomy”, nie obraża osób niewidzących

Rada Etyki Mediów rozpatrzyła skargę i - jak informuje w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl przez przewodniczącego Ryszarda Bańkowicza - nie znalazła uzasadnienia dla zarzutów, a więc i podstawy dla wytknięcia naruszenia zasad etycznych dziennikarstwa.

- REM jest przekonana, że mówiąc o rządzie, „który działa jak niewidomy w składzie porcelany” red. Maślak, nie kierował pretensji do żadnej niewidomej osoby, lecz do rządu, działającego bezmyślnie, „na łapu capu, na hurra” - jak powiedział. W użytym przez niego sformułowaniu nie należy więc upatrywać skandalicznego czy wręcz haniebnego zachowania, przejawów dyskryminacji, dyskredytacji i drwin z niewidomych - czytamy w uzasadnieniu.

Ryszard Bańkowicz podkreśla też, że nie sposób obrażać bezwiednie i niechcący. - Hańbiące słowa padają z ust ludzi, którzy chcą obrazić, a takiej intencji nie można prowadzącemu audycję, zdaniem REM, przypisywać. Gdyby red. Maślak użył swojej metafory w jej bardziej popularnej wersji i porównał działania polskiego rządu z zachowaniem „słonia w składzie porcelany”, uniknąłby krzywdzących go zarzutów, iż gardzi niewidomymi - piszą członkowie REM w komunikacie.

Według badania Radio Track w trzecim kwartale br. udział w rynku Tok FM wynosił 2,4 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: mówienie, że rząd „działa jak niewidomy”, nie obraża osób niewidzących

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MS
Gdyby powiedział tak ktoś z TVP o opozycji, ocena "Rady" byłaby zgoła inna :)
odpowiedź
User
Lipa
Dziennikarz nie obraził niewidomych, po prostu Wie o niewidomych tylko tyle ile powiedział. Takie ma wyobrażenie i tyle. Wiedzy o niewidomych nie posiada żadnej. Ot taki współczesny dziennikarzyna.
odpowiedź