SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki PR: przetarg IBE narusza kodeks branżowy, potrzebne zmiany w kodeksach

Rada Etyki PR oceniła, że warunki przetargu na kampanię public relations, który ogłosił Instytut Badań Edukacyjnych, są niezgodne z branżowymi zasadami etycznymi. W ofercie uzależniono bowiem wynagrodzenie od liczby publikacji w mediach.

Rada Etyki PR: przetarg IBE narusza kodeks branżowy, potrzebne zmiany w kodeksach

Wątpliwości co do przetargu prowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych zgłosiła do Rady Etyki PR agencja Ciszewski PR. Przetarg - o charakterze nieograniczonym - dotyczy przygotowania i realizacji kampanii PR promującej wdrożenie dwóch projektów kształcenia ustawicznego: Krajowych Ram Kwalifikacji i Krajowego Rejestru Kwalifikacji.

Rada Etyki PR przeanalizowała dokumenty przetargowe - specyfikację istotnych warunków zamówienia i wzór umowy z załącznikami - pod kątem zgodności z Kodeksem etyki Polskiego Stowarzyszenia Public Relations i Kodeksem dobrych praktyk Związku Firm Public Relations. Skonsultowała się też z radcą prawnym Instytutu Badań Edukacyjnych, który podtrzymał wszystkie zapisy w dokumentach przetargowych, oceniając, że umożliwiają one złożenie ważnej oferty bez naruszenia zasad branży public relations.

Jednak Rada Etyki PR zwróciła uwagę, że w jednym z punktów umowy proponowanej przez Instytut Badań Edukacyjnych jednoznacznie powiązano efekty pracy zwycięskiej agencji zależne od podmiotów trzecich z wysokością jej wynagrodzenia. Natomiast specyfikacja istotnych warunków zamówienia wymaga od agencji startujących w przetargu, żeby przedstawiły w swoich ofertach dobór, wraz z uzasadnieniem, kanałów dotarcia do grup docelowych. Taki dobór ma opierać się na połączeniu form płatnej promocji z działaniami redakcyjnymi, co zostanie ocenione przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Zdaniem Rady Etyki PR ten drugi zapis zmusza zwycięską agencję do zagwarantowania określonej liczby płatnych publikacji redakcyjnych. A taki wymóg narusza zasady obu kodeksów etycznych branży PR. W konsekwencji Rada rekomenduje agencjom, żeby nie brały udziału w przetargu Instytutu Badań Edukacyjnych.

Jednocześnie Rada Etyki PR podkreśliła, że prognozowanie zakładanych efektów kampanii nie stoi w sprzeczności kodeksami branżowymi. Jednak zapisy dotyczące takiego prognozowania są w obu kodeksach na tyle nieprecyzyjne, że podlegają różnym interpretacjom. Dlatego Rada proponuje, żeby uściślić te reguły i dodać do nich właściwe interpretacje. Instytucja ocenia też, że należy opracować zbiór wytycznych dla podmiotów organizujących przetargi na usługi public relations. Pismo w tej sprawie zostanie wysłane przez Radę Etyki PR do Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations i fundacji internetPR.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki PR: przetarg IBE narusza kodeks branżowy, potrzebne zmiany w kodeksach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl