SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych dalej obsadza stanowiska i nie ma czasu dla ministra Sienkiewicza

Mimo postawienia w stan likwidacji rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, Rada Mediów Narodowych wyłoniła w czwartek osoby, które będą zasiadać w ich radach nadzorczych. Zasiadający w RMN Marek Rutka informuje Wirtualnemedia.pl, że członkowie związani z PiS wykluczają spotkanie z ministrem kultury. Chyba, że cofnie zmiany w mediach publicznych. 

Krzysztof Czabański, fot. Marcin Obara (PAP)Krzysztof Czabański, fot. Marcin Obara (PAP)

O tym, że przewodniczący Krzysztof Czabański oczekuje na nadsyłanie kandydatur, informowaliśmy kilka dni temu. Podczas posiedzenia zapadły decyzje o powołaniu do rady nadzorczej Polskiego Radia Andrzeja Lwa-Mirskiego, Janusza Niedzieli i Tobiasza Szychowskiego. Do rady nadzorczej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw wybrano Annę Gorzką-Augustynowicz, Macieja Marczaka i Tomasza Pawła Wiśniewskiego. W radzie nadzorczej Radia Olsztyn mają z kolei według RMN zasiadać: Mariusz Bartkowicz, Marcin Poczobutt i Zbigniew Żmijewski.

Za kandydaturami głosowali związani z Prawem i Sprawiedliwością: Krzysztof Czabański, Piotr Babinetz i Joanna Lichocka.  

- Wszystkie decyzje podjęło trzema głosami. Wspólnie z Robertem Kwiatkowskim opierając się na opiniach prawnych i tym, że wszystkie siedemnaście rozgłośni regionalnych postawione są prawomocnie w stan likwidacji, postanowiliśmy nie brać udziału w głosowaniu. W tym stanie prawnym kompletnie nie ma sensu robić jakiegoś zamieszania przez powoływanie nowych rad nadzorczych. Walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli minister zdecydował o likwidacji i sądy uwzględniły taką decyzję – mówi Wirtualnemedia.pl Marek Rutka, który trafił do RMN z rekomendacji Lewicy.

RMN spotka się z ministrem tylko pod jednym warunkiem

Niezwiązani z PiS-em członkowie RMN zaapelowali o spotkanie tego gremium z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejem Sienkiewiczem. To on najpierw doprowadził do odwołania władz Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Później postawił te spółki w stan likwidacji. Sądy w Warszawie nie wpisały do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji TVP i Polskiego Radia. Inaczej stało się w przypadku rozgłośni regionalnych. Zdominowana przez PiS RMN uważa, że tylko ona ma prawo wybierać zarządy i rady nadzorcze. Rada powołała na prezesa TVP Michała Adamczyka, a na członka zarządu Tomasza Owsińskiego.

-  Wróciliśmy do tematu spotkania z organem właścicielskim i założycielskim mediów publicznych, czyli ministrem kultury. W grudniu proponowałem, żeby nie komunikować się poprzez media, tylko porozmawiać z panem ministrem. Robert Kwiatkowski też to dzisiaj podniósł. Chcieliśmy to wprowadzić do porządku i taką uchwałę głosować, ale przewodniczący Czabański i pani Lichocka stwierdzili, że dopóki pan minister nie wycofa się ze zmian w mediach publicznych, to nie widzą możliwości spotkania się z nim. Ogólnie nerwowo było. Widać, że okupują się na swoich pozycjach. Pani Lichocka już dzisiaj kontrolowała emocje, ale widać, że jej to przychodziło z trudem – relacjonuje Rutka.

Podczas posiedzenia zdecydowano też, że do rady programowej Telewizji Polskiej trafi była posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska. W latach 1989-2007 była związana z TVP. Pracowała głównie w TVP3 Szczecin, ale przygotowywała też materiały dla TVP Polonia, „Panoramy”, „Wiadomości” czy „Teleexpressu”. W ostatnich latach często gościła na antenie TVP Info jako gość, m.in. w programie „Strefa Starcia” Michała Adamczyka. Prokop-Paczkowska zasiądzie w radzie programowej z rekomendacji Lewicy w miejsce Joanny Scheuring-Wielgus, która została wiceministrem kultury. Koalicja Obywatelska wciąż nie wskazała następcy lub następczyni niedawno zmarłej Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. 

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych dalej obsadza stanowiska i nie ma czasu dla ministra Sienkiewicza

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
eR
Towarzyszu Czabanski możesz sobie obsadzać ale w TV Republika.
odpowiedź
User
Pepe
Nerwowo, nerwowo bo zaraz Czaban z Lichocką mogą mieć zarzuty za działanie na szkodę spółek skarbu państwa. Wyjątkowa pato i cwaniaki rozkradające państwo.
odpowiedź
User
Rysiek
Ta RMN to jakiś postkomunistyczny twór.
Teraz w rzeczywistości równoległej już tylko zaklinający rzeczywistość - nieskutecznie 🙂
odpowiedź