SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm zdecydował: troje posłów PiS w Radzie Mediów Narodowych

Sejm wybrał w piątek troje członków Rady Mediów Narodowych posłów PiS Joannę Lichocką i Piotra Babinetza oraz byłego posła tej partii Krzysztofa Czabańskiego. Dla Lichockiej i Czabańskiego to druga kadencja, Babinetz zastąpi w RMN europosłankę PiS Elżbietę Kruk.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka w Sejmie (fot. PAP/Marcin Obara) Article

Za kandydaturą Joanny Lichockiej opowiedziało się 228 posłów, 209 głosowało przeciwko. Od głosu wstrzymała się jedna osoba. Za wyborem Piotra Babinetza zagłosowało 227 posłów, 206 głosowało przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Kandydaturę Krzysztofa Czabańskiego poparło 225 posłów, 205 było przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu.

Kandydatury Lichockiej, Babinetza i Czabańskiego do Rady Mediów Narodowych zostały zgłoszone przez grupę posłów klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Według ustawy kadencja członka Rady trwa 6 lat. W lipcu br. upływa kadencja Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej, Elżbiety Kruk i Juliusza Brauna. W radzie zasiada nadal Robert Kwiatkowski, który został do niej powołany pod koniec 2020 roku.

Rada Mediów Narodowych została utworzona na mocy ustawy czerwca 2016 roku. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członków Rady trwa sześć lat.

W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Kandydatury na członków RMN wybieranych przez Sejm mogą być zgłaszane przez marszałka izby albo grupę co najmniej 35 posłów.

Braun odchodzi z RMN. Co z Kwiatkowskim?

Juliusz Braun nie zamierza kandydować na kolejną kadencję w Radzie Mediów Narodowych. W jego miejsce Koalicja Obywatelska ma zgłosić posła PO Pawła Olszewskiego.

Natomiast Robert Kwiatkowski nie należy już do klubu parlamentarnego Lewicy, pod koniec ub.r. wraz z czwórką innych posłów utworzył koło Polskiej Partii Socjalistycznej. Lewica jako kandydata do RMN zamierza zgłosić swojego posła Marka Rutkę.

Kwiatkowski jest jednak przekonany, że skoro został powołany pod koniec 2020 roku, to jego kadencja w Radzie jeszcze nie upływa. Dysponuje potwierdzającą to ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych.

- Użycie w art. 4 ustawy o RMN formuły „kadencja członka Rady Mediów Narodowych” może oznaczać, iż ustawodawca określił 6-letnią kadencję jako w istocie kadencję organu, a kadencyjność członków Rady przekłada się na kadencyjność samej Rady. Formułę tą można jednak także interpretować w ten sposób, że ustawodawca założył zindywidualizowaną kadencję poszczególnych członków Rady, przyjmując jej 6-letni wymiar dla każdego z nich odrębnie - czytamy w ekspertyzie.

- Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych Czabański powiedział, że kończy się wszystkim kadencja. Robert Kwiatkowski stwierdził, że jemu nie. Wtedy przewodniczący zasugerował, żeby klub parlamentarny ponownie zgłosił jego kandydaturę - mówił nam Juliusz Braun.

Robert Kwiatkowski kilka dni temu mówił portalowi Wirtualnemedia.pl, że jeśli zostanie wskazany na jego miejsce „jakiś dubler”, będzie to podstawą by unieważniać decyzje tak ukonstytuowanej Rady.

- Czekam ze spokojem na rozwój wypadków. Nie mam wiarygodnego sygnału ze strony kancelarii prezydenta, jakie będzie rozstrzygnięcie, a i ja tam nie wybieram się telefonować. Być może jednak prezydent szykuje się do mianowania dwóch kandydatów. Gdyby zdecydował się na taki krok, wtedy zacznie się zabawa. Wejdziemy bowiem w okres, gdy Rada Mediów Narodowych będzie działała w składzie nieustawowym, sześcioosobowym. Dlatego, że ja zamierzam cały czas przychodzić na posiedzenia - zapowiedział.

Lichocka nadal współpracuje z „Gazetą Polską”

Joanna Lichocka urodziła się 21 listopada 1969 r. w Warszawie. Jest dziennikarką, publicystką, autorką filmów dokumentalnych. Od 25 października 2015 r. jest posłem na Sejm (VIII i IX kadencji), pełni funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i literackich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów aktywnie działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Zadebiutowała w 1991 r. na łamach "Tygodnika Solidarność", gdzie pracowała do 1993 r. jako dziennikarka działu związkowego i politycznego. Współpracowała również z "Życiem Warszawy" oraz Teleexpressem w TVP. W latach 1994-2001 pracowała w Telewizji Polsat jako reporterka polityczna oraz prowadząca programy informacyjne i publicystyczne. Była związana z "Życiem" (2001-2002) i "Przyjaciółką" (2003, jako zastępca redaktora naczelnego), "Ozonem" (2005), "Dziennikiem" (2006). W latach 2006-09 w "Rzeczpospolitej" była publicystką działu Opinie.

Jest autorką cyklu wywiadów z intelektualistami, które ukazywały się na łamach "Dziennika", "Rzeczpospolitej", "Newsweeka", "Gazety Polskiej", "Do Rzeczy" oraz "W Sieci". Od 2004 r. współpracowała z Telewizją Puls prowadząc programy publicystyczne. W latach 2007–09 prowadziła, najpierw w TVP1, następnie w TVP Info, program "Forum". W 2010 r. prowadziła także programy publicystyczne na antenie TVP1: "Z refleksem" i "Kwadrans po ósmej".

Potem rozpoczęła realizację filmów dokumentalnych, dotyczących szeroko pojętej tematyki smoleńskiej – "Mgła", "Pogarda" i "Przebudzenie". Wspólnie z Jarosławem Rybickim zrealizowali film "Prezydent", poświęcony postaci prof. Lecha Kaczyńskiego.

Joanna Lichocka jest także współautorką - wraz z Marią Dłużewską - książki "Mgła", będącą pełnym zapisem świadectwa, jakie urzędnicy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożyli przed kamerą po katastrofie smoleńskiej oraz autorką książki "Przebudzenie", będącej zbiorem wywiadów z uczestnikami miesięcznic na Krakowskim Przedmieściu. W 2013 r. ukazał się jej wywiad-rzeka z socjologiem prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "III RP. Kulisy systemu". W 2021 r. wyszła książka biograficzna poświęcona poecie i pisarzowi prof. Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi pt. "Rymkiewicz. Genealogia" jej autorstwa.

W latach 2011-15 była publicystką i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Polskiej Codziennie". Lichocka jest dwukrotną (2013 i 2014) laureatką najważniejszej nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Głównej Nagrody Wolności Słowa.

Czabański zarządzał PAP i Polskim Radiem

Krzysztof Czabański urodził się 4 października 1948 r. w Warszawie. W 1966 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W Latach 1967-71 studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Społecznych.

Jest autorem paru tysięcy artykułów prasowych i kilku książek. W latach 1971–81 był reporterem prasy oficjalnej, m.in. "Dookoła Świata", "Literatury", "Kultury" i "Tygodnika Solidarność". W latach 1982–89 był z kolei dziennikarzem prasy podziemnej, m.in. "Tygodnika Wojennego" i "PWA".

W latach 1989–2015 Czabański był dziennikarzem, publicystą, zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", a także redaktorem naczelnym dziennika "Express Wieczorny"(1991-92 i 1993-95).

Krzysztof Czabański był prezesem Polskiej Agencji Prasowej (1992), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch (1998-2001), prezesem zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej S.A. (1999-2001), prezesem zarządu Polskiego Radia S.A. (2006-10), a także członkiem Rady Nadzorczej TVP S.A. (2007-10). Od 2021 r. jest również członkiem Rady Nadzorczej Centrum Kart S.A.

W latach 2015-16 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2015-19 posłem na Sejm RP. Od sierpnia 2016 r. Czabański jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych.

Babinetz z książką i i audycją historyczną

Piotr Babinetz urodził się 9 września 1969 r. w Krośnie. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego – jest magistrem historii. Pracował jako kierownik biura poselskiego Konfederacji Polski Niepodległej, a następnie biura senatorskiego Akcji Wyborczej "Solidarność" w Krośnie. Od 1999 r. był pracownikiem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Od 1998 r. był radnym Rady Miasta Krosna, od 2002 r. - radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, m.in. przewodniczącym Komisji Budżetowo-Finansowej i członkiem Komisji Kultury. Od 2007 r. jest posłem na Sejm RP - od tego czasu nieprzerwanie był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, później wiceprzewodniczącym tej Komisji, a następnie od 2019 r. jest jej przewodniczącym.

Od 2018 r. jest także przewodniczącym Rady Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Prof. Wacława Felczaka, a od 2019 r. - przewodniczącym Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

W latach licealnych (1985-89) Piotr Babinetz działał w antykomunistycznej młodzieżowej organizacji niepodległościowej "Goniec Podkarpacki", później w KPN, Lidze Republikańskiej i od 2001 r. w Prawie i Sprawiedliwości. Od 1995 r. jest członkiem zarządu Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego oraz współredaktorem periodyku PTH "Dzieje Podkarpacia" i autorem kilku artykułów, m.in. "Wokół budowy i próby wysadzenia pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Krośnie".

Jest także autorem publikacji naukowych, m.in.: "Przejście generała Kazimierza Sosnkowskiego przez Karpaty na Węgry w 1939 roku w świetle relacji jego uczestników" (2005) "Pułkownik Gustaw Świderski (1891-1949)"(2007), "Świadomość narodowa i niepodległościowa w Krośnie w 1914 roku"(2010), "Obrońca Lwowa w 1939 roku. Pułkownik Władysław Suryn (1894-1940)"(2011), "Krośnieńscy strzelcy i ochotnicy do Legionów Polskich w świetle relacji Józefa Kwaciszewskiego i Franciszka Ptaka" (2015).

Od 1997 r. przez wiele lat współpracował z Katolickim Radiem FARA Krosno, m.in. prowadząc cykliczną radiową audycję historyczno-muzyczną "Ojczyzna". Pisał również komentarze polityczne do rzeszowskiej gazety "Nowiny" i artykuły o tematyce historyczno-kulturalnej w kilku pismach lokalnych, m.in. "Nowe Podkarpacie".

Od 2003 r. jest przewodniczącym Komitetu Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie, oraz członkiem rad muzealnych: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i Muzeum Historycznego Zamek w Sanoku.

Dołącz do dyskusji: Sejm zdecydował: troje posłów PiS w Radzie Mediów Narodowych

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
V.
Czyli ciąg dalszy niszczenia mediów i milionów strat z pieniędzy publicznych. No i oczywiście największa porażka prezes Kaminska dalej będzie rozwalała Polskie Radio, lansowała patologie, pupil Ciechan będzie publicznie bluzgał a słuchalność sięgnie, 0,019%. Media spod sztandaru PiS.
odpowiedź
User
LGOM
Sami swoi. Status quo.
odpowiedź
User
Tadeusz
4 miesiące jak stacje zamiast Pop listy będzie msza, a na MUX6 wystartuje TVP Religia i Twam2...
odpowiedź