SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Mediów Narodowych zgodziła się na zmianę statutu PAP w związku z połączeniem z PW „Rzeczpospolita”

Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Tym razem dyskutowano o zmianie statutu Polskiej Agencji Prasowej, który wymaga modyfikacji w związku z połączeniem z Przedsiębiorstwem Wydawniczym „Rzeczpospolita”. Członkowie RMN jednomyślnie zagłosowali za połączeniem obu podmiotów.

PAP / Radek Pietruszka Article

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. zarządy Polskiej Agencji Prasowej oraz Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” ustaliły, że PAP przejmie w całości spółkę PWR, o czym Wirtualnemedia.pl informowały wielokrotnie.

Zakończenie transakcji wymaga zmiany statutu Polskiej Agencji Prasowej i przyjęcia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Prasowej. Sejm przyjął ustawę o PAP, która umożliwia dokonanie transakcji przejęcia PWR przez PAP, dalej przekazano ją prezydentowi i marszałkowi Senatu.

We wtorek nad zmianami w statucie agencji obradowała Rada Mediów Narodowych, która mogła zgłosić swoje uwagi. Członkowie byli jednak jednomyślni (pięciu z nich zagłosowało "za") i wyrazili zgodę na połączenie obu podmiotów.

Finalizacja transakcji do połowy listopada

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski pytany przez Wirtualnemedia.pl jakiś czas temu o możliwy termin zamknięcia transakcji stwierdził, że „myśli iż odbędzie się to najpóźniej w połowie listopada”. - Do połączenia była potrzebna niewielka zmiana ustawy o Polskiej Agencji Prasowej, Sejm uchwalił ją w zeszłym tygodniu, czekamy jeszcze na Senat. Jestem przekonany, że to nastąpi najpóźniej w połowie listopada - ocenił.

Planowane połączenie, ogłoszone przez Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” będzie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki do Polskiej Agencji Prasowej. Transakcja ma nastąpić na zasadzie podwyższenia kapitału spółki przejmującej (to jest PAP – przyp.red.) o 22 mln zł, czyli do 52,7 mln zł - poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda.

Kapitał zakładowy PAP wynosi obecnie ponad 30,69 mln zł, a w PWR – 24 mln zł. Połączenie nie wymaga zgody prezesa UOKiK z tego względu, że obrót żadnej ze spółek z dwóch ostatnich lat obrotowych nie przekroczył progu 10 mln euro.

Surmacz: Sytuacja finansowa PAP nie jest zła

Prezes PAP Wojciech Surmacz, pytany przez Wirtualnemedia.pl o obecną sytuację finansową agencji stwierdził, że „nie jest zła”. - Jakoś sobie radzimy, rosną nam przychody, ale one nie wystarczają na to, aby zaspokoić potrzeby inwestycyjne, które są w firmie, a są bardzo duże. Połączenie z Przedsiębiorstwem Wydawniczym „Rzeczpospolita” na pewno będzie dla nas bardzo dużym zastrzykiem finansowym - ocenił. Stwierdził również, że ta transakcja pozwoli spółce na inwestycje, ponieważ „w latach 2007-2015 w PAP-ie nie było żadnych”.

W portfolio wydawnictwa PW „Rzeczpospolita” znajdują się: miesięcznik „Detektyw”, kwartalniki „Detektyw Wydanie Specjalne” i „Detektyw Extra” oraz strona internetowa - magazyndetektyw.pl. Spółka od kilkunastu lat zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami i wynajmuje jej biurowiec w centrum Warszawy. Jednoosobowy zarząd spółki jako prezes tworzy Anna Bucholc. Wcześniej – od lipca 2016 roku prezesem PWR był Tomasz Przybek - do niedawna członek zarządu PAP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych zgodziła się na zmianę statutu PAP w związku z połączeniem z PW „Rzeczpospolita”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vh
Połączenie z PWR najlepszy pomysł dla PAP od lat. Pytanie tylko czy pieniądze nie będą przejedzone jak na stoper projekt portalu anglojęzycznego który prócz katastrofy merytorycznej i ilości użytkowników tez zabrał pewnie ze 2 mln głównie dla sprowadzonych
12 9
odpowiedź