SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowie Radia Lublin i Katowice mają pełnić funkcje do połowy 2027 roku

Rada Mediów Narodowych podczas środowego posiedzenia powołała na kolejną kadencję prezesów Radia Lublin Mariusza Deckerta i Radia Katowice Piotra Ornowskiego. Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że dwóch opozycyjnych członków RMN chciało przesunięcia głosowania.

Krzysztof CzabańskiArticle

To druga z rzędu i trzecia kadencja Mariusza Deckerta na stanowisku Prezesa Polskiego Radia Lublin. Po raz pierwszy pełnił tę funkcje w latach 2006-2010, ponownie objął stanowisko w 2016 roku. Powołanie otrzymał wówczas od ówczesnego ministra Skarbu Państwa. Wcześniej pracował m.in. w lubelskim Urzędzie Miasta jako dyrektor Kancelarii Prezydenta.

Podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych został uzupełniony również skład Rady Nadzorczej rozgłośni. Swoje kadencje kończyło dwóch jej członków: Leszek Burakowski i Marcin Taracha. Po przesłuchaniach przed Radą Mediów Narodowych obaj ponownie zajęli miejsca w Radzie Nadzorczej Polskiego Radia Lublin.

„Słuchacze widzą, że radio się zmienia”

– Nie będę ukrywał, że się cieszę – stwierdził prezes Polskiego Radia Lublin, Mariusz Deckert, cytowany przez stronę tej stacji. – Rada Mediów Narodowych zaufała mi i będę pełnił tę zaszczytną funkcję po raz kolejny. Cieszę się, bo po prostu kocham radio; to jest mój żywioł. Myślę, że Słuchacze widzą, że radio się zmienia. Staje się najważniejszym medium w regionie; medium, które jest lubiane i słuchane - dodał.  

Na kolejną kadencję został powołany też Piotr Ornowski. Stanowisko prezesa Radia Katowice piastuje od 2016 roku. Do rady nadzorczej rozgłośni ze stolicy Aglomeracji Śląskiej powołano też Piotra Pietrasza i Alfreda Pyrkę. Zasiadali oni w radzie także w ostatnich latach.

Wątpliwości opozycyjnych członków RMN

Do powołania szefów Radia Lublin i Radia Katowice doszło w ekspresowym tempie. Do 4 stycznia mogli zgłaszać się kandydaci na te stanowiska. Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański rekomendował powołanie prezesów stacji na kolejne kadencje.

- Rada Mediów Narodowych odrzuciła mój wniosek i Roberta Kwiatkowskiego, by powołanie władz Radia Lublin i Katowice przeprowadzić w późniejszym terminie po zapoznaniu się za sprawozdaniami za 2021 roku – informuje portal Wirtualnemedia.pl członek RMN Juliusz Braun. Trzeba głosami PiS (Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka) odwołano prezesów w związku z wygaśnięciem mandatów, aby po chwili wrócili na stanowisko.

 - Potem powołano ponownie bez jakiejkolwiek dyskusji dotychczasowych prezesów Mariusza Deckerta i Piotra Ornowskiego. Jeśli nie zostaną wcześniej odwołani, to będą sprawować funkcje do połowy 2027 roku. W taki sam sposób odwołano i ponownie powołano członków rad nadzorczych. Cała operacja trwała kilkanaście minut - tłumaczy Braun.

Jak wynika z danych Radio Track w okresie od czerwca do listopada ub.r. Radio Lublin miało 6,6 proc. udziału w lubelskim rynku, a w okresie grudnia 2020 roku do maja 2021 roku 5,2 proc. Od czerwca ub.r. do listopada ub.r. Radio Katowice miało 4,2 proc. udziału w rynku Aglomeracji Śląskiej. Od grudnia 2020 do maja 2021 4,5 proc.

Prezes Polskiego Radia też zachowa stanowisko?

Niedawno informowaliśmy, że wśród dziennikarzy Polskiego Radia słychać plotkę o możliwym odwołaniu ze stanowiska prezes Agnieszki Kamińskiej. Miałoby do tego dojść jeszcze w grudniu. Do sprawy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl odniósł się sam Czabański. - Każdą spółkę publicznej radiofonii i telewizji będziemy na zakończenie kadencji jej władz omawiać oddzielnie i wówczas cała RMN zdecyduje o kształcie personalnym władz statutowych spółki na nową kadencję - zapowiada przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Mandat prezes Kamińskiej wygaśnie w połowie 2022 roku.

Kamińska jest krytykowana m.in. przez posła Suskiego za spadek słuchalności Trójki. Według badania Radio Track Kantar Polska w okresie od sierpnia do października ub.r. stacja miała 1,8 proc. udziału w rynku słuchalności, a od września do listopada 1,6 proc. Prezes Polskiego Radia i posłanka Joanna Lichocka, również zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych kwestionują jednak badania słuchalności. Twierdzą, że to badanie popularności marek, a nie słuchalności. Niedawno Lichocka poinformowała, że będzie wnioskowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie Radio Track. Posłanka podejrzewa, że mamy do czynienia ze „zmową rynkową” nadawców komercyjnych.

Dołącz do dyskusji: Szefowie Radia Lublin i Katowice mają pełnić funkcje do połowy 2027 roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Utb
Tam się nic nie zmieni...żal
odpowiedź
User
Oi
Do wyborow. Albo do czerwca.
odpowiedź
User
Anatol
No to Radio Katowice zaorane. Co tydzień wywiady z Wiśniewską, Chelstowskim i arcybiskupem oraz przewaga gości z KO nad ZP. Brawo!
odpowiedź