SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piątka kolejnych kandydatów do rady nadzorczej Agory. Bez nowych nazwisk

W poniedziałek zarząd Agory poinformował, że wpłynęło pięć kandydatur członków rady nadzorczej. Są nimi: Dariusz Formela, Wanda Rapaczynski, Tomasz Sielicki, Andrzej Szlęzak i Maciej Wiśniewski. To obecni członkowie rady, na stanowiskach ponownie zatwierdzić ma ich walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Article

Rada liczy sześcioro członków, z czego pięcioro zostało zgłoszonych w poniedziałek przez Agora Holding. Powołani mają być na kolejną kadencję. Szósty członek rady nadzorczej,Tomasz Karusewicz, także został zgłoszony na ponowną kadencję - przez OFE PZU Złota Jesień.  Karusewicz powołany do rady został w czerwcu 2019 roku. To były skarbnik Prawa i Sprawiedliwości i były pełnomocnik tej partii w wyborach samorządowych, „Puls Biznesu” określał go jako „zaufanego człowieka Joachima Brudzińskiego”. Zgłoszony został do rady przez OFE PZU Złota Jesień. 

Kim są kandydaci?

Pierwszym zgłoszonym nazwiskiem jest Dariusz Formela (w radzie od połowy 2013 roku), prezes zarządu Black Red White. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. W uzasadnieniu kandydatury podano, że posiada „unikalne doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania dużymi organizmami gospodarczymi”.

Kolejny z kandydatów Agora Holding, Tomasz Sielicki (zasiada w radzie od 1999 roku), także pełnił i pełni funkcje kierownicze w rozmaitych spółkach. Z kolei Andrzej Szlęzak (członek rady od grudnia 2005 roku; obecny jej przewodniczący), związany jest z Of Counsel, wcześniej - partner kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak (SK&S). Jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie i wiceprzewodniczącym jego Rady Arbitrażowej.  

Czwarta kandydatka, Wanda Rapaczynski (w radzie: od 2014 roku), związana jest z Agorą niemal od początku jej istnienia; w latach 1998-2007 oraz w okresie od 28 czerwca 2013 roku do 12 marca 2014 r. pełniła funkcję prezesa jej zarządu. Między 2009 - 2019 rokiem była też członkiem rady nadzorczej tej spółki. - Pod jej przywództwem Agora wyrosła na jedną z największych i najbardziej znanych spółek medialnych w Europie Środkowo-Wschodniej – podano w uzasadnieniu kandydatury.

Piątym i ostatnim kandydatem do rady nadzorczej jest Maciej Wiśniewski (od jesieni 2017 r.), wcześniej związany m.in. z Investors, z BZ WBK AIB Asset Management i LG Bank. Jest absolwentem Wydziału Finansów i Bankowości w Szkole Głównej Handlowej oraz Finansów w London Business School.

Kto akcjonariuszem Agory?

Głównymi akcjonariuszami Agory są OFE PZU Złota Jesień (ma walory stanowiące 17,45 proc. kapitału i dające 12,76 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), Agora Holding (11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów), MDIF Media Holdings (11,50 proc. kapitału) i OFE Nationale-Nederlanden (8,84 proc. kapitału). Pozostali akcjonariusze (każdy oddzielnie) posiadają walory stanowiące poniżej 5 proc. kapitału.

W drugiej połowie kwietnia do zarządu firmy został powołany Wojciech Bartkowiak, pod koniec ub.r. zgłoszony przez Agorę Holding, nadzoruje segment prasowy i pion administracji.

W pierwszym kwartale przychody grupy Agora zwiększyły się o 73,4 proc. do 253,1 mln zł, głównie dzięki wznowieniu działalności przez kina Helios. Wynik EBITDA wzrósł z 8,1 mln zł straty do 17,6 mln zł zysku, a strata netto zmalała z 59,4 do 33,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Piątka kolejnych kandydatów do rady nadzorczej Agory. Bez nowych nazwisk

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PJ
ajwaj
odpowiedź