SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członek rady programowej TVP wnioskuje o pilne posiedzenie

Były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński, który zasiada w radzie programowej TVP z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej zaapelował o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia tego gremium. Chce poznać plany nowego prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza, który zastąpił Jacka Kurskiego.

Decyzją ministra kultury zarządy TVP pod wodzą obu prezesów - byłego i obecnego - uzyskały absolutorium za 2022 rok fot. AKPADecyzją ministra kultury zarządy TVP pod wodzą obu prezesów - byłego i obecnego - uzyskały absolutorium za 2022 rok fot. AKPA

5 września doszło do nieoczekiwanego odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Zastąpił go dotychczasowy członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kurski może wejść do rządu i objąć stanowisko wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Tym samym mógłby zachować wpływy w publicznej telewizji i otwarcie wspierać Prawo i Sprawiedliwość w latach kampanii wyborczych.

Nowy prezes przeprowadził kilka zmian personalnych. Stanowisko stracił m.in. dyrektor TVP3 Paweł Gajewski, bliski współpracownik Kurskiego jeszcze z czasów jego kariery parlamentarnej w Solidarnej Polsce. Aleksandra Zawłocka, dotychczasowa szefowa „Pytania na śniadanie” po 6 latach odchodzi z redakcji, aby objąć szefostwo oprawy w Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP. We wtorek producentką „Pnś” została Joanna Kurska, żona byłego prezesa. Także Roman Pedrycz przestał kierować ośrodkiem TVP Technologie (zastąpił go Przemysław Herbut).

Zobacz także: Nowy prezes TVP przedstawił swoją wizję Telewizji Polskiej

Kiedy posiedzenie rady programowej TVP?

Daszczyński e-mailowo zwrócił się do szefa rady programowej TVP Wojciecha Skurkiewicza, jednocześnie wiceministra obrony narodowej o pilne zwołanie posiedzenia tego gremium. - Wnoszę o pilne zwołanie Rady Programowej TVP S.A. Nastąpiła zmiana na pozycji prezesa TVP S.A. Chcemy wszyscy (jak sądzę) poznać zamierzenia programowe nowego prezesa. Inaczej nasza działalność nie będzie miała sensu. Obecność (nawet zdalna) prezesa Matyszkowicza jest - moim zdaniem - konieczna - napisał były szef TVP.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek rady programowej TVP twierdzi, że jej ostatnie posiedzenie odbyło się przed miesiącem jeszcze z udziałem byłego prezesa Kurskiego. Nic wówczas nie wskazywało na zbliżające się zmiany w zarządzie telewizji publicznej. Jak dotąd minister Skurkiewicz nie odpowiedział na apel Daszczyńskiego, który był szefem TVP przed Kurskim.

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że podczas spotkania z szefostwem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej prezes Matyszkowicz zdecydował o poszerzeniu tematyki zagranicznej i kulturalnej w programach informacyjnych TVP. Nowy prezes ma w przeciwieństwie do poprzednika niechętnie patrzeć na wielkie koncerty z muzyką disco polo. Odwołano koncert na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Dziennikarze TVP Info i portalu tvp.info twierdzą jednak, że nie obawiają się o swoją przyszłość w firmie, bo linia polityczna ma być kontynuowana. 

Dołącz do dyskusji: Członek rady programowej TVP wnioskuje o pilne posiedzenie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
"5 września doszło do nieoczekiwanego odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP.": pierwsze zdanie i od razu błąd, jakie nieoczekiwane.? Powinno być "Wreszcie"
odpowiedź
User
wiem
Matyszkowicz może sobie zmieniać co tam chce, tak długo jak trzyma sie z daleka od TAI i publicystyki.
odpowiedź
User
fgh
To może gościu umów się na spotkanie z nowym prezesem? Może postaw kolację i w dobrej atmosferze przy chianti powie Ci to lub owo. Możesz nawet nagrywać rozmowę.
odpowiedź