SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio 357 rusza z pierwszym radiowym podcastem w języku ukraińskim

Internetowe Radio 357 startuje z pierwszym w historii radia podcastem w języku ukraińskim – „Stacja Arsenalna”. Jego autorką jest Zoriana Varenia, dziennikarka ukraińska, mieszkająca i pracująca w Polsce. Pierwszy odcinek już się ukazał, dostępny był w dniu wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Kolejne będą pojawiały się na podcastowej platformie i na otwartym kanale YouTube.

Fot. materiały nadawcyArticle

Stacja Arsenalna to kijowska stacja metra, ale także metafora. W czasie wojny oprócz stacji połączeń komunikacyjnych, miejsce to pełni w Kijowie jeszcze dwie ważne funkcje: jest schronem podczas ataków rakietowych i bezpieczną przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych oraz artystów ulicznych.

- Ostatni raz byłam w kijowskim metrze właśnie na stacji Arsenalna. To najpopularniejsze miejsce zbiórki dla przyjaciół i bliskich, z którymi później siadaliśmy przy kawie i gawędziliśmy o życiu. Myślę, że istnieje potrzeba szczerej, spokojnej rozmowy o tym co nas otacza i o tym, jak budować życie dalej – mówi autorka podcastu, Zoriana Varenia. - Tworzę te audycje z myślą o społeczności ukraińskiej przebywającej zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. Będę nagrywać w swoim ojczystym języku i dodatkowo tworzyć skróty dla słuchaczy z Polski – dodaje.

Kto będzie gościem Varenii?

Gośćmi programu będą najczęściej Ukraińcy mieszkający w Polsce. „Stacja Arsenalna” to mają być rozmowy o życiu tu i teraz, o tym jak zaczynać swoje życie od początku, jak odnaleźć się za granicą, o radościach i smutkach w cieniu wojny i o ukraińskiej kulturze.

- Słuchacze poznali Zorianę podczas dramatycznych relacji telefonicznych z próby dotarcia do granicy z Polską. Udało się jej przyjechać do Warszawy i tutaj się spotkaliśmy. Okazało się, że jest pasjonatką polityki międzynarodowej i płyt winylowych. To był znak. Zoriana zaczęła pomagać Michałowi Żakowskiemu w tworzeniu audycji międzynarodowej „Na dachu świata". I chyba wsiąkła na dobre – mówi Olga Mickiewicz z zarządu Radia 357.
 

 

Gdzie słuchać "Stacji Arsenalna"?

Nowego podcastu można słuchać dojako: na podcastowej platformie Radia 357 oraz w otwartych kanałach. "Twoje 357" to platforma Radia, dostępna przez stronę internetową i aplikację. Wystartowała 2 lata temu - 5 kwietnia 2021 roku. - Podcasty uruchomiliśmy w rekordowym tempie, zaledwie po trzech miesiącach od startu radia. To jeden z dwóch najważniejszych filarów naszej strategii, opartej na treściach na żywo i na żądanie. Bardzo mocno stawiamy na dalszy rozwój podcastowej części naszej oferty. Pozyskujemy najlepszych autorów, dbamy o jakość, zwiększamy wygodę korzystania z podcastów Radia 357. I intensywnie działamy, by przyciągnąć nowych użytkowników - mówi Olga Mickiewicz, koordynująca ofertę programową.

Obecnie Radio 357 udostępnia już ponad 12 tys. odcinków podcastów. Oferta obejmuje 255 serii podcastowych od 70 autorów. Od kilku dni radio szerzej udostępnia swoje podcasty. 14 serii trafiło na zewnętrzne platformy, aby mogli z nimi zapoznawać się ci, którzy jeszcze nie są słuchaczami bądź patronami rozgłośni.

Siedem z nich pochodzi z ekskluzywnej oferty. Będą to: „Stacja Arsenalna” Zoriany Vareniny (nowość w podcastach), „Ewolucjoniści” Izy Woźniak, „Czarne owce” Łukasza Dunaja, „Dobrze zaprojektowane” Anny Dudzińskiej, „Do dechy” Michała Gąsiorowskiego i Marcina Klimkowskiego, „Level 357” Violetty Myszkowskiej i „Smakowite podróże” Rafała Gontarza.

Kolejnych siedem serii to audycje z anteny: „Na dachu świata” Michała Żakowskiego, „Plac na Rozdrożu” (różni autorzy), „369” Marcina Klimkowskiego, "Reportaż (rozmaici autorzy) „Life guru – otwórz oczy” Tomasza Gorazdowskiego, „Bistro” Katarzyny Pruchnickiej i „Patronautyka” Patrycjusza Wyżgi.

Treści dostępne były szerzej już w lutym ub. roku

Już wcześniej Radio 357 udostępniało w ten sposób wybrane treści - po rosyjskiej agresji na Ukrainę, po audycjach specjalnych "Top Depeche Mode" i "Top Queen" oraz w ramach specjalnego podcastu otwartego "Najlepszy radiowy adres na świecie", przygotowywanego przez Pawła Sołtysa i Gabi Darmetko. Również każdy pierwszy odcinek podcastu zostaje udostępniony zalogowanym użytkownikom, bez wymogu opłacania subskrypcji.

Otwarte odcinki będą oznaczone za pomocą nowej, zielonej belki. Radio zachęca w ten sposób patronów do podawania ich dalej, na przykład w mediach społecznościowych.

W marcu br. podcasty Radia 357 trafiły na platformę Onet Audio. - Udostępnimy specjalnie wybranych 80 odcinków. Będzie można je łatwo rozpoznać dzięki okładkom z logo Radia 357 i posłuchać, co mamy do zaproponowania. Dodatkowo pojawimy się w piątki w Onet Rano, by podzielić się tym, co ważne w muzycznym świecie - mówiła Olga Mickiewicz. 

Radio 357 to internetowa rozgłośnia założona przez byłych dziennikarzy Programu III Polskiego Radia. Radio wspiera obecnie ponad 48 tys. patronów, którzy miesięcznie wpłacają na nie ponad 877 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Radio 357 rusza z pierwszym radiowym podcastem w języku ukraińskim

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sosik koperkowy
No tak, tylu Ukraińców w Polsce, nie mają co robić, to będą podcastów 357 słuchać.
odpowiedź
User
abi
No to zrzutkę wydajemy też na sąsiadów!
odpowiedź
User
Wania
No i charaszo
odpowiedź