SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Radia Gdańsk zarobił w 2020 roku 312 tys. zł, średnio 7,8 tys. zł pensji dziennikarza

W 2020 roku publiczne Radio Gdańsk wypracowało zysk powyżej 500 tys. zł i - dzięki kapitałowi zapasowemu z lat poprzednich - prognozuje płynność finansową w najbliższych latach. Wpływy spółki wyniosły 21,3 mln zł, z czego niemal 18 mln zł to abonament i rekompensata z tytułu utraconych wpływów abonamentowych.

fot. materiały prasoweArticle

Radio Gdańsk w raporcie z wynikami finansowymi za 2020 rok podało, że był to rok ciężki, choćby ze względu na szalejąca pandemię. Do tego dochodzą „niezwykle wymagające warunki” na rynku, w jakich przyszło funkcjonować Radiu Gdańsk

- Konkurencja w sektorze medialnym jest największa właśnie wśród rozgłośni radiowych. Tylko na lokalnym rynku pomorskim działa 17 rozgłośni, które posiadają redakcje na terenie województwa lub posiadają pasma, dzięki którym nadają na terenie województwa pomorskiego – napisano w raporcie rocznym spółki. - Do tego dochodzą silne radia ogólnopolskie, jak RMF FM, Radio Zet czy Trójka. To obraz, który pokazuje, że tłok w czołówce rozgłośni na terenie Pomorza jest bardzo duży - podsumowano.

Rozgłośnia wypracowała w ub.r. zysk netto w wysokości 574,8 tys. zł, wobec 2,41 mln zł straty w 2019 roku. - Dzięki znacznym środkom zgromadzonym w latach ubiegłych w postaci kapitału zapasowego, Spółka ma zagwarantowaną płynność finansową - zapewnia zarząd firmy.  

Radio Gdańsk dostało w 2020 roku 7,87 mln zł rekompensaty na realizację misji publicznej (w formie skarbowych papierów wartościowych; z datą wykupu 25.04.2023 r.), z tytułu utraconych w latach 2018-2020 opłat abonamentowych. Do tego doszło 9,93 mln zł przyznanych radiu z abonamentu. Razem z wpływami reklam (wyniosły 4,25 mln zł) daje to ogółem wpływy w wysokości 21,35 mln. zł. Rok do roku przychody poszły w górę o 18,1 proc.

Z kolei wynik stacji ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z zera do -804 tys. zł.

W Radiu Gdańsk 104 pracowników

Spółka zatrudniała 104 osoby (dokładnie tyle samo, co w roku 2019), z czego 47 etatów to byli dziennikarze (rok wcześniej - 49), 23 – realizatorzy (21 w roku 2019). Średnie wynagrodzenie w spółce to 6,9 tys. zł brutto; dziennikarze zarabiali średnio 7,8 tys. zł brutto. Pracownicy realizacji, produkcji itp. zarabiali średnio 6,09 tys. zł.

Prezes Adam Chmielecki zarobił w ub. roku 312 tys. zł (kontrakt menadżerski – 219 tys. zł; nagroda z zysku – 93 tys. zł). Trzyosobowa rada nadzorcza z kolei otrzymała (łącznie) 131 tys. zł. w ciągu całego roku.

Pod koniec czerwca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła sprawozdania z wykonywania misji poszczególnych rozgłośni radiowych. Odrzuciła sprawozdanie Radia Gdańsk z powodu błędu księgowego. Rada zobowiązała szefostwo rozgłośni do sporządzenia i złożenia, oraz udostępnienia na swoich stronach internetowych, poprawionego i uzupełnionego sprawozdania za rok 2020 z realizacji misji publicznej, w terminie do 31 sierpnia br.

W okresie od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r. średni dobowy udział słuchania radia Gdańsk wyniósł 6 proc. (wzrost r/d/r o 0,4 proc.).

Dołącz do dyskusji: Prezes Radia Gdańsk zarobił w 2020 roku 312 tys. zł, średnio 7,8 tys. zł pensji dziennikarza

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
to już wiadomo
No, podobno mówi, że mu tam dobrze
odpowiedź
User
mario
Adam "ja się znam na tym" Chmielecki. Adaś, prawda jest taka, że chu... się znasz
odpowiedź
User
no nie
Czyli pan Adam, który zerwał się z choinki, może sobie z nagrody z zysku (93 tys.) kupić domek na Kaszubach? Fajnie się tam bawicie
odpowiedź