SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Byli dziennikarze Trójki chcą uruchomić radio internetowe "Nowy Świat". Rusza zbiórka

Spółka Ratujmy Trójkę, której udziałowcami zostali m.in. Magda Jethon, Jan Chojnacki, Piotr Jedliński i Wojciech Mann chce uruchomić radio internetowe "Nowy Świat". Mają w nim pracować w większości byli dziennikarze Trójki Polskiego Radia. Właśnie ruszyła zbiórka na Patronite.pl, na początek potrzeba 250 tys. złotych.

Magda Jethon, fot. AKPAArticle

Informacja o planach startu radia pojawiła się wieczorem na Facebooku „Ratujmy Trójkę”. To grupa założona przez zwolenników „dawnego” Programu III Polskiego Radia, czyli stacji sprzed „dobrej zmiany”.

Magdalena Jethon, była szefowa Trójki w latach 2009 i 2010-2016 i jeden z twórców nowej stacji „Nowy Świat” poinformowała portal Wirtualnemedia.pl, że „marzenia mogą już niebawem przybrać bardzo realne kształty”.

W nowym projekcie radia internetowego mieliby pracować m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Spoza PRIII miałaby się pojawić: Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski czy Jah Jah Frankowski, a swoje wsparcie mieli zadeklarować też Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski. - Okazuje się, że do stworzenia całkiem nowego radia, ale opartego na najlepszych tradycjach dawnej Trójki, zgłosiło akces bardzo wielu trójkowych dziennikarzy. Z różnych względów nie mogę dziś wymienić wszystkich nazwisk, ale niektóre jak najbardziej - mówi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon.

Zespół mają tworzyć osoby z „dawnej” Trójki, spoza tej rozgłośni oraz ci, którzy nadal tam pracują. Z oczywistych względów ich nazwiska nie są jednak na razie zdradzane. - Planujemy audycje autorskie, muzyczne oraz pasma magazynowe prowadzone przez bardzo dobrych dziennikarzy. Jak do tej pory nikt nie robił internetowego radia z takim rozmachem. Czy to się uda? Mamy nadzieję, że tak. Radio będzie miało profil słowno-muzyczny, program będzie zawierać audycje publicystyczne, kulturalne, społeczne, polityczne. Nowością będzie fakt, że o polityce nie będą mówili politycy, tylko eksperci. Oczywiście zawsze będą zapraszane dwie strony konfliktu, ale rozmówcy będą znać się na danym temacie - w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon.

Potrzeba 250 tys. złotych na start

Radio ma powstać w oparciu o środki z crowdfundingu - zbiórka ruszyła już na platformie Patronite.pl. - To Państwo, nasi Słuchacze, namówili nas, żebyśmy spróbowali. To dzięki uporowi grupy „Ratujmy Trójkę” jest szansa, że ten projekt wystartuje. Wszystkim nam zależy na stworzeniu dobrego radia. Musimy jednak sprawdzić, czy uda nam się ten projekt spiąć finansowo. Rozpoczynamy więc zbiórkę, od której zależeć będzie powstanie i działanie radia internetowego - uzasadnia Magdalena Jethon.

Według szacunków twórców rozgłośni „Nowy Świat” na start potrzeba 250 tys. złotych. Jeśli uda się zebrać tę kwotę w ciągu miesiąca - radio rozpocznie działalność. W maju zespół ma wtedy kupić niezbędny sprzęt, znaleźć lokal, a w czerwcu rozpocząć nadawanie.

Jeśli nie uda się zebrać całej sumy, wpłacona kwota ma zostać przekazana na wsparcie służb medycznych w czasie epidemii. - O starcie zdecydujemy, kiedy zobaczymy jak będą szły wpłaty - ważna będzie deklaracja regularnej kwoty.. Nie możemy kupić sprzętu, a później nie będziemy w stanie utrzymać radia. Na radiu internetowym - przynajmniej jak do tej pory - nikt nie zrobił interesu. To nie jest dochodowa inicjatywa. Uznaliśmy jednak, że jeżeli istnieje tak duża grupa słuchaczy, która marzy o radiu, jakim kiedyś była Trójka to musimy spróbować, bo inaczej zawsze będziemy żałować, ze tego nie zrobiliśmy - informuje nas Jethon.

Do piątkowego poranka ponad 2000 osób zadeklarowało ponad 65 tys. zł miesięcznie.

Radio dla ludzi, którzy kochali dawną Trójkę

Według planów redaktor naczelną ma zostać Magdalena Jethon. Spółka „Ratujmy Trójkę” została już zarejestrowana, z KRS wynika, że prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.

W rozmowie z nami Jethon podkreśla, że to nie będzie „stara” Trójka, a jedynie rozgłośnia oparta na dobrych, „trójkowych” tradycjach. - To będzie zupełnie inne radio. Nie możemy mówić, że to „nowa” Trójka, bo Trójka ciągle jest i zostało w niej bardzo dużo dobrych dziennikarzy. Uważam, że jesteśmy w stanie zrobić równie dobre, ale inne radio. Moim zdaniem będzie ono odpowiadać słuchaczom, którzy kochali dawną Trójkę – zaznacza.

Społeczność skupiona wokół faceboookowego fanpage’a „Ratujmy Trójkę” sondowała już w ostatnim czasie możliwość uruchomienia internetowego radia, w którym znaleźliby się dziennikarze, którzy odeszli z Programu III. Ze wstępnych szacunków wynikało, że radio mogłoby liczyć na 50 tys. zł miesięcznie od słuchaczy.

W ostatnich tygodniach odeszło wielu dziennikarzy Polskiego Radia. Pod koniec stycznia Trójkę opuścił Dariusz Rosiak, autor audycji „Raport o stanie świata”, z którym nie przedłużono umowy. Na początku marca br. po 19 latach z Trójką pożegnała się Anna Gacek, z którą Polskie Radio nie przedłużyło umowy na dotychczasowych warunkach. Kilka dni później po 55 latach odszedł Wojciech Mann, a po nim: Gaba Kulka, Jan Młynarski i Jan Chojnacki, z audycji zrezygnowali też Wojciech Waglewski i jego syn Bartosz „Fisz” Waglewski.

Według badania Radio Track od stycznia do marca 2020 roku udział radiowej Trójki w rynku słuchalności wyniósł 5,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Byli dziennikarze Trójki chcą uruchomić radio internetowe "Nowy Świat". Rusza zbiórka

183 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
brawo gratulacje pomysłu.

To będzie hit!
odpowiedź
User
009
Radio utrzymywane metodą "na ojca dyrektora".
odpowiedź
User
Greg
Powiew normalności
odpowiedź