SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio Maryja kontra TVN

'Mogliśmy spodziewać się ataku Telewizji TVN na Ojca Dyrektora Radia Maryja'.

Na stronie internetowej Radia Maryja ukazało się oświadczenie grupy profesorów, którzy bronią rozgłośni Ojca Rydzyka po materiale wyemitowany w telewizji TVN.

Reportaż o karierze twórcy i dyrektora toruńskiego Radia Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka, TVN wyemitowała 2 października wieczorem, w specjalnym wydaniu magazynu reporterskiego "Uwaga". Film pokazywał dzieje tworzenia grupy medialnej wokół rozgłośni, eksponując wątki finansowe i polityczne w historii radia.

Oto treść oświadczenia:

"Mogliśmy spodziewać się ataku Telewizji TVN na Ojca Dyrektora Radia Maryja. Od dawna już wokół siedziby rozgłośni w Toruniu i innych dzieł wyrosłych w jej klimacie krążyły węszące wokoło ekipy TVN, których celem było zrealizowanie zapisanego wcześniej przez ich mocodawców scenariusza manipulacji. Jedną kartkę tego scenariusza poznaliśmy w czerwcu br. Dopiero projekcja filmu w dniu 2 października 2005 r. ukazała w całym świetle arsenał środków manipulacji użytych przez autorów filmu.
Nie wystarczy tu wyrażenie naszego oburzenia, że jeszcze w Polsce są ośrodki powielające metody służb specjalnych stosowane w PRL wobec osób prawych w celu podważenia ich osobistego i pasterskiego autorytetu. Pamiętamy jeszcze dobrze filmy z podobnie preparowanymi atakami na ks. Jerzego Popiełuszkę, umęczonego kapelana "Solidarności" a dziś sługę Bożego. Film emitowany przez Telewizję TVN przypomniał nam tamten czas i tamte metody.
Cały sztab ludzi pracował zapewne nad tym, by wyprodukowany obraz i dorobiony do niego dźwięk przebiły się w świadomości odbiorców. Żadna manipulacja nie obroni się jednak przed prawdą. Wystarczy przecież porównać te "odgrzewane" kolejny już raz "odkrycia" o prokuratorskich dochodzeniach z rzeczywistością słyszaną i widzianą w Radio Maryja, w Telewizji Trwam i na wielu spotkaniach słuchaczy tej rozgłośni zwanych powszechnie Rodziną Radia Maryja, aby zobaczyć wszystkie manipulacje zastosowane w filmie. Jeśli tylko cząstka z tych "sensacyjnych odkryć" ludzi z TVN byłaby prawdziwa, to rozpatrywałyby ją nie ekipy filmowe do specjalnych zadań ale zwyczajne sądy.
Nie wystarczy wyrazić oburzenie na postępowanie specjalistów od manipulacji pracujących w Telewizji TVN. Nawet nasz najostrzej wyrażony protest tu nie wystarczy. Sposób postępowania wobec manipulatorów pokazali nam ludzie prawi napastowani przez tropicieli z TVN. To właśnie brak zgody na rozmowę z przedstawicielami niewiarygodnej firmy powinien być naszą odpowiedzią. Dziwili się pracownicy TVN, że nikt z prawych ludzi nie chciał z nimi rozmawiać. To była przecież jednoznaczna ocena wiarygodności firmy i osób ją reprezentujących, ocena ich dotychczasowej "profesjonalności" w dziennikarskim zawodzie. Tak trzeba nam trzymać dalej!
Ojcu Tadeuszowi Rydzykowi wyrażamy wdzięczność za Jego heroiczne oddanie Panu Bogu, Kościołowi, Polsce i Polakom".

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja Przewodniczący Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki Kraków, 3 października 2005 r.

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki- przewodniczący
Prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski
Prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga
Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h.c.
Dr hab. Mirosław Kozłowski
prof.UW Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Leon Mikołajczyk
Prof. dr hab. Anna Raźny
Prof. dr hab. inż. Dominik Sankowski
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Gabriel Turowski
Prof. dr hab. inż. Jacek Walczewski
Dr inż. Antoni Zięba.

"Reportaż był realizowany przez ok. 3 miesiące. Jest to rzetelna robota, rzeczywiście według standardów TVN - czyli rzetelnego dziennikarstwa, którego jakość była wielokrotnie potwierdzona nagrodami" - powiedział pap rzecznik TVN Andrzej Sołtysik.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Maryja kontra TVN

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl