SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda: historyczna skala dokonań Radia Maryja, obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości

- Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 29. rocznicy uruchomienia rozgłośni. Podkreślił, że stacja obudziła w milionach rodaków poczucie bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju.

Andrzej Duda, fot. TVPArticle

List prezydenta Andrzeja Dudy przed uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odczytał minister w prezydenckiej kancelarii Adam Kwiatkowski. W świątyni obecni są m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezydent w liście zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę doniosłego wydarzenia, jakim była wiktoria warszawska, zwana też cudem nad Wisłą. Zaznaczył, że mówimy o cudzie, dlatego że było to zwycięstwo ogromne i przełomowe w chwili śmiertelnego zagrożenia, ale też nie sposób nie dostrzec w tym triumfie szczególnego błogosławieństwa Opatrzności.

- W tym sensie można mówić również o dziełach Radia Maryja. To właśnie tutaj, nad Wisłą w Toruniu, przed niemal trzydziestu laty zrealizowano przedsięwzięcie o ogromnym wpływie na bieg polskich spraw, na polską rzeczywistość społeczną, kulturową i duchową. Powinniśmy mieć świadomość historycznej skali dokonań Radia Maryja - wskazał prezydent.

„Radio Maryja obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości”

Duda podkreślił, że Radio Maryja od lat niezachwianie głosi wyraźne, ewangeliczne "tak - tak", nie - nie".

- Radio Maryja obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości, bycia suwerenem i gospodarzem we własnym kraju. To dzięki Radiu Maryja głos ludzi wierzących, wiernych tradycyjnym wartościom zyskał tak wielkie znaczenie w debacie publicznej - ocenił prezydent.

- Dotarcie do tych, co nie mówili, bo czuli się zagłuszeni i zmarginalizowani, bo często przeżywali gorycz samotności i opuszczenia, bo nie widzieli szans na pozytywne zmiany - oraz wyciągnięcie ku nim ręki, uznanie ich godności, otoczenie ich szacunkiem i empatią, to wielka zasługa Radia Maryja - dodał.

Duda przypomniał słowa św. Jana Pawła II, kierowane w pierwszych latach istnienia rozgłośni do Rodziny Radia Maryja, że "trzeba dawać świadectwo prawdom i wartościom, które wyznajemy jako chrześcijanie". Dodał, że stacja  wiernie i niestrudzenie wypełnia tę misję.

Prezydent zaznaczył, że tegoroczne obchody są odmienne niż dotychczasowe ze względu na zagrożenia i sanitarne reguły związane z epidemią, nie może być w jednym miejscu tak licznego jak zawsze grona uczestników, ale tym większy jest krąg zgromadzonych przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych oraz uczestniczących duchowo.

Duda wyraził wielkie uznanie wszystkim twórcom podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem: Radia Maryja, TV Trwam, „Naszego Dziennika”, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także Parku Pamięci Narodowej.

Szef MON do o. Rydzyka: Bóg zapłać Ojcze

Podczas uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że Radio Maryja i pozostałe związane z nim podmioty nie powstałyby bez o. Tadeusza Rydzyka.

- A więc Bóg zapłać Ojcze za to, że Ojciec konsekwentnie idzie tą drogą. Dzieła podziwiamy. Jesteśmy współtwórcami tych dzieł, które służą nam, ale będą też służyły kolejnym pokoleniom - stwierdził szef resortu obrony.

- Radio Maryja, TV Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej jakże ważna uczelnia nie tylko dająca wiedzę, ale także formująca polskie postawy, formująca miłość do ojczyzny, do Polski. Jest to niezwykle ważne szczególnie w czasie, w jakim przyszło nam żyć, w czasie wyzwań bardzo wielu zagrożeń - dodał.

 

Również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dziękował o. Rydzykowi i wszystkim osobom wspierającym rozgłośnię. - Gorąco dziękuję Ojcu Dyrektorowi i wszystkim, którzy tworząc Rodzinę Radia Maryja, korzystają z łaski, wsparcia Pana Boga, który okazując miłosierdzie dla Polski, dla nas wszystkich znajduje ludzi z gorącym sercem, z gorącym sercem służącym Panu Bogu, Kościołowi i Polsce. Właśnie tę rolę przez 29 lat jakże pięknie w służbie po pierwsze Panu Bogu, ale po drugie też w służbie Polsce odgrywa Radio Maryja - ocenił Ziobro.

Przywołał apel Jana Pawła II do Polaków, żeby byli wierni ojczyźnie i wartościom, na których została zbudowana.

- Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy te piękne wartości, które legły na przestrzeni 1000 lat u podstaw korzeni naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości, polskiej duszy są atakowane. Są tacy, którzy chcieliby nam je odebrać, ale my na to nie pozwolimy. Możemy mieć tę siłę i to przekonanie, że obronimy to, co piękne tylko dlatego, że są i byli ludzie, którzy przez lata tworzyli tak piękne dzieła, jak Radio Maryja - podkreślił minister sprawiedliwości.

 

Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skierował do o. Tadeusza Rydzyka list w imieniu wszystkich posłów i senatorów klubu parlamentarnego PiS. - Przyłączamy się do rocznicowego świętowania, modlitwy i serdecznych podziękowań. Wraz z całą Rodziną Radia Maryja mówimy: Bóg zapłać, za umacnianie nas w wierze, nadziei i miłości - stwierdził.

- Życzymy dalszego rozwoju wszystkich dzieł powstałych przy Radiu Maryja i zapewniamy o naszej życzliwej pamięci - dodał Ryszard Terlecki.

Rządzący politycy regularnie na jubileuszach Radia Maryja

Politycy Zjednoczonej Prawicy od wielu lat uczestniczą w cyklicznych wydarzeniach organizowanych przez media ojca Tadeusza Rydzyka, przede wszystkim świętowanych na początku grudnia rocznicach startu Radia Maryja oraz mszach wieńczących letnie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Natomiast prezydent Andrzej Duda najczęściej kieruje listy odczytywane podczas tych wydarzeń.

W lipcu ub.r. podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę podziękowania dla społeczności skupionej wokół stacji wyrazili premier Mateusz Morawiecki i minister Paweł Mucha w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Natomiast założyciel rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk skrytykował Telewizję Polską za filmy, które jego zdaniem prezentują złe wzorce rodzinne.

- Jako prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj wyrazić moją wdzięczność za wszystkie lata służby w Polsce, za podtrzymywanie ducha patriotyzmu, za krzewienie polskiej kultury i tradycji, za troskę o naszą przyszłość, wreszcie za olbrzymi wkład w utrzymanie łączności z naszymi rodakami za granicą - stwierdził Andrzej Duda w liście.

W grudniu 2018 roku w uroczystych urodzinach Radia Maryja wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz wielu polityków PiS. Szef rządu w swoim wystąpieniu nawiązał do pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”, którą śpiewano podczas uroczystości. - Tam jest taka zwrotka, ostatnia: „Miej w opiece naród cały, który żyje dla twej chwały. Niech rozwija się wspaniały”. Więc Matko Boska Nieustającej Pomocy, to jest moja wielka prośba, wielkie zawołanie: Miej w opiece naród cały. Również tych, którzy nie kochają Polski aż tak mocno jeszcze póki co, tak jak my tutaj, tak jak cała Rodzina Radia Maryja, której składam najlepsze życzenia, za cały trud, za wszystko, co dla Polski, dla Boga zrobiliście państwo przez te 27 lat - powiedział.

List od Andrzeja Dudy odczytał minister Adam Kwiatkowski. Prezydent złożył o. Tadeuszowi Rydzykowi „najserdeczniejsze gratulacje, życzenia obfitego Bożego błogosławieństwa dla tego wyjątkowego dzieła oraz podziękowania dla wszystkich, którzy od lat współtworzą je i wytrwale wspierają”.

Radio Maryja działa od 29 lat

Radio Maryja jest nadawane od 8 grudnia 1991 roku. Według badania Radio Track od sierpnia do października br. rozgłośnia zanotowała 1,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,1 proc. rok wcześniej. W analogicznym okresie w 2016 roku miała 2 proc., a w 2014 i 2015 roku - po 1,9 proc.

Nadawcą rozgłośni jest Warszawska Prowincja Redemptorystów, która nie jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców ani fundacji, więc nie upublicznia swoich wyników finansowych.

Radio Maryja ma status nadawcy społecznego - nie może emitować reklam, w zamian płaci za koncesję dużo mniej niż rozgłośnie komercyjne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda: historyczna skala dokonań Radia Maryja, obudziło w milionach rodaków poczucie podmiotowości

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zwiadowca
Anżej, ty jak coś powiesz, to nic ino boki zrywać! :-D
odpowiedź
User
Mirek
Obrzydliwe. I to głowa państwa.

Raczej to pokazuje co innego. Że państwem nie rządzi Kaczyński tylko Rydzyk i reszta biskupów z nim powiązana. I to jeszcze zdalnie... Gratulujemy Polsce średniowiecza. Czekam na palenie na stosie i polowanie na czarownice.
odpowiedź
User
Gal
Plastuś, lepiej nic nie mów , tylko poszukaj długopisu.
odpowiedź