SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Merkury chce zmiany nazwy na Radio Poznań. Jest akceptacja KRRiT

Zarząd Radia Merkury zawnioskował do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmianę nazwy regionalnej rozgłośni na Radio Poznań - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Filip RdesińskiFilip Rdesiński

Pełna nazwa poznańskiej rozgłośni to Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu „Radio Merkury” Spółka Akcyjna i jest ona zapisana w postanowieniach ogólnych statutu spółki. Stacja wykorzystuje skrót „Radio Merkury” jako identyfikację antenową od 1993 roku.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, zarząd Radia Merkury złożył wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o dokonanie zmiany w statucie spółki. Pozwoli to na wprowadzenie nowej nazwy.

Zarząd chce, aby rozgłośnia nazywała się Radio Poznań. Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl, wniosek zarządu został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Teraz pochyli się nad nim Rada Mediów Narodowych.

Prezesem i redaktorem naczelnym Radia Merkury jest Filip Rdesiński.

Warto dodać, że od stycznia br. - po likwidacji ministerstwa skarbu - Telewizja Polska i Polskie Radio podlegają ministerstwu kultury.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. dziennikarz Radia Merkury Maciej Kluczka opisał, że został odsunięty od prowadzenia rozmów tuż po tym, jak dopytywał na antenie Ryszarda Czarneckiego o jego syna. Prezes Filip Rdesiński wówczas zaprzeczał.

W drugim półroczu 2016 roku Radio Merkury zajmowało w Poznaniu dziewiątą pozycję pod względem słuchalności, ze średnim dobowym udziałem słuchania na poziomie 5,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Radio Merkury chce zmiany nazwy na Radio Poznań. Jest akceptacja KRRiT

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
marcin
Trochę dziwna decyzja. Przecież jest to regionalne radio słuchane tylko i wyłącznie w Wielkopolsce i Poznaniu i raczej dla słuchających oczywistą rzeczą było, że Merkury to radio poznańskie z utrwaloną marką na poziomie regionalnym. A teraz zmiana na Radio Poznań może nawet sugerować, że chcą wejść w inne regiony albo coś w tym stylu. Szkoda, że dla szefów stacji tradycja marki to coś względnego. Wątpliwe jest to, aby słuchający nagle zaczęli mówić o słuchaniu Radia Poznań po tyluletnim słuchaniu Merkurego, a i słuchalność z powodu zmiany nazwy radia w ogóle się nie zmieni. Tak naprawdę po co chcą to zrobić?
odpowiedź
User
ja
Marcinie nie tylko tam nie tylko,ale oczywiście przede wszystkim. Oni mają większy zasięg niż niektóre rozgł.reg.Pr,no i net,mecze i rózne audycje są słuchane na całym świecie,może raz przez kilku raz przez wielu słuchaczy. Ale zgadza się. i też nie bardzo rozumiem po co. I że dziwna też zgoda. Ostatnio ta marka sporo straciła,ale przecie warto poprawić markę,ona wiele znaczyla i znaczy i przecie chodzi o to co obecnie ta marka prezentuje,czyli w tym wypadku stacja a nie o nazwę. Nazwa ważna czy nowa czy stara, ale jw. Na ile dobrze pamiętam żadna rozgłośnia Pr nie ma nazwy własnej prócz nazwy polskie radio +nazwa miasta.moim zdaniem argument,że coś się ileś lat nazywało i przywykliśmy nie może być stosoany z automatu,tym bardziej,że można wdrożyć nową i do niej przywyknąć,ba dobrze ją kojarzyć. Ale akurat w tym wypadku myślę,że jest jak piszesz.Słysząc radio Poznań wielu nie skojarzy,poza tym o ile merkury do końca 2015 nie uwzględniał od jakiegoś czasu coraz większe liczby słuchaczy,ich gustów,oczekiwań poglądów,podejścia do radia,to jednak akurat tam może to wywołać zupełnie niepotrzebne radiu i całemu Pr i wladzy reperkusje;ja pomijam celowe nakręcanie i chwytanie się brzytew itd...przez opozycję byłych dz.RM czy prezydenta Poznania,no ale...Ale same powody podane wystarczą. O rozgł.regionalnych często jest kompletna cisza, zwłaszcza,gdy ktoś rzuca na prawo i lewo hasłami:za co mam placić na media publiczne, albo:to za to mam płacić?a jak teraz coś władza zmienia to krzyk;nie zawsze oczywiście,ale...Mnie nie przeszkadza, może być radio Poznań,jak jest Radio Lódź,Katowice, swoją drogą innej rozgłośni pr tam nie ma,nikt nie przemianował na Prśląsk,no są takie dodatkowe kanały częstokliwosci w ramach tego radia,wiadomo technika,ale i na odbiornikach...Olsztyn Lublin etc...Ale nie ukrywam,że bardzo mi ta nazwa Merkury wrosła w myśl,pamięć,serce,jak kto tam chce.Jednak o rozgłośni pr.poznanskiej myślę merkury i wiele mi ta nazwa mówi. Zmiany często dziwią,czy budzą opór,w tym mój;nie każda,ale...Odkad znów mówiono Merkury Poznań to przecie mogło zostać.Warto znać historię,czemu i jak.
NO ok.jeśli za parę lat mówiac Radio Poznań będziemy kojarzyć to samo,albo mówić dawny merkury,ale bez jakichś dodatkowych emocji czy złych intencji,ok.Ale zmiana dziwna i naprawdę mają tam co robić innego.
odpowiedź
User
ja
Oczywiście jest Pr Pik,ale wiadomo to skrót nie osobna zupełnei nazwa.NO,ale nie PrBydgoszcz. I Radio Dla ciebie,racja.Więcej nie pamiętam.
odpowiedź