SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Nowy Świat w rok zebrało 8,5 mln zł. "Poczuliśmy smak pełnej niezależności"

Mija właśnie rok od rozpoczęcia zbiórki na stworzenie Radia Nowy Świat. Efekt? Zebrano 8,5 mln zł. Stworzono redakcję liczącą 80 osób, dwa studia i bazę z podcastami. - Na pewno wciąż jeszcze działa efekt nowości i politycznego buntu. To jest dobre paliwo - uważa medioznawca prof. Jacek Dąbała. RNŚ rozpoczęło procedurę wpisania zbiórki na radio do Księgi rekordów Guinnessa.
 

Article

Byli dziennikarze oraz fani Trójki rok temu postanowili uruchomić internetowe Radio Nowy Świat. Powstała spółka Ratujmy Trójkę, której udziałowcami zostali m.in. Magda Jethon, Jan Chojnacki, Piotr Jedliński czy Wojciech Mann.

Zbiórka rozpoczęła się 16 kwietnia 2020 r. i już w ciągu pierwszych trzech dni na internetowe radio udało się wtedy zebrać ponad 400 tys. zł. To był rekord pod względem tempa crowdfundingu na projekt medialny w Polsce.

- Pierwsza myśl związana była z niedowierzaniem. Bo jeśli ktoś przez większość swojego życia pracuje w radiu państwowym, w radiu z przypisanym budżetem, na umowie, które daje gwarancję wszelkich zusów, szmusów, ubezpieczeń, a nagle pojawia się taka partyzantka, zupełnie nieznane wody, to musi pojawić się pewne zdziwienie związane z tym czy się da to zrobić. Doskonale wiedziałem o przedsięwzięciach internetowych, ale to były raczej radyjka niż radia. Inicjatywy prywatne, niewielkie inwestycje. A w momencie, kiedy zrealizowano pomysł na Radio Nowy Świat to mamy faktyczne radio. Nie mam odczucia, że to drutem wiązana chałupnicza robota - opowiadała nam ostatnio w wywiadzie Wojciech Mann.

Radio Nowy Świat ruszyło 10 lipca 2020 roku o godzinie 6:00, pierwszy za mikrofonem zasiadł Wojciech Mann. Do dziś zebrano już niemal 8,5 mln zł, co pozwoliło na budowę dwóch studiów, zakup sprzętu, zatrudnienie prawie 80-osobowej redakcji, rozwój strony internetowej i aplikacji, uruchomienie serwisów informacyjnych, pasm muzycznych i publicystycznych oraz stworzenie bazy podcastów. Obecnie wspiera je ponad 31,7 tys. osób, a deklarowana kwota miesięcznego wsparcia to ponad 660 tys. zł.

„Jesteśmy pionierami”

- Dowiedzieliśmy się, ilu wspaniałych ludzi nas otacza i jest w stanie działać razem z nami. Myślę oczywiście o patronach. Codziennie dostajemy od nich dobre słowo, wsparcie, ale i trafne komentarze, co należy jeszcze poprawić. Udało nam się bardzo wiele zrobić, za nami 9 miesięcy nadawania. Poczuliśmy smak pełnej niezależności - nie tylko od medialnej komercji, ale też od wpływów politycznych. Przed nami - jeszcze więcej pracy. A dodać należy, że w tej dziedzinie jesteśmy pionierami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Magda Jethon, redaktor naczelna RNŚ.

W marcu poinformowano, że średnia słuchalność dzienna stacji waha się między 420 a 460 tys. osób. Najczęściej radia słuchają w dużych polskich miastach: Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku.

Chociaż przez ten rok nie obyło się bez zgrzytów. Np. gdy miesiąc po starcie Piotr Jedliński zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat. A należał do założycieli internetowej rozgłośni.

Problem pojawił się też wraz z nową konkurencją. Bo kolejna ekipa dziennikarzy, która odeszła z Trójki (m.in. Kuba Strzyczkowski, Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski) zaczęła nadawać w internetowym Radio 357, także finansowanym ze zbiórki.

Marcin Kydryński z RNŚ tak komentował fakt ogłoszenia startu nowego medialnego projektu. - Zaskoczyła mnie wiadomość, że Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski i reszta moich rozmaitych bliskich znajomych, żeby nie rzec „przyjaciół”, zakładają nowe radio. I można powiedzieć, że mnie to autentycznie wkurzyło. Dlatego, że my nijak nie jesteśmy w stanie zrobić niczego razem – mówił na nagraniu, wykonanym podczas spotkania z słuchaczami w Bolesławcu.

Także medioznawca prof. Wiesław Godzic zaznaczał, że "nie ma miejsca na dwa radia wywodzące się z Trójki, a dziennikarze powinni się dogadać".

Później dalej dochodziło do roszad personalnych. Na początku roku m.in. Patrycja Macjon, założycielka fanpage'a "Ratujmy Trójkę" i była członkini zarządu Radia Nowy Świat, także odeszła z rozgłośni. Nie podała wówczas przyczyn swojej decyzji.

Radiowe paliwo

Prof. Jacek Dąbała uważa, że rok po ogłoszeniu zbiórki na RNŚ można mówić o sukcesie tego radia. - To radio bardzo dobrze odnalazło się na rynku, zważywszy na dramatyczne okoliczności, jakie temu towarzyszyły. Udało się zgromadzić dużą grupę ludzi, którzy je wspierają. Widać, że twórcy nie tylko kochają robić audycje, ale mają też szacunek do idei wolnego radia – uważa prof. Jacek Dąbała, medioznawca i audytor jakości mediów. - Muszę powiedzieć, że wielu moich znajomych słucha tego radia, nawet podczas pracy, chociaż dostępne jest tylko w internecie. Cenię w nim walkę o jakość, o inteligentnego słuchacza – dodaje.

Czy Radio Nowy Świat zastąpiło starą Trójkę, z którą w 2020 roku rozstało się wiele radiowych ikon i gwiazd? - Nie lubię, gdy mówi się o RNŚ, że to godny następca Trójki. To zupełnie nowe godne radio, które oczywiście wzbudziło zainteresowanie wielu dawnych słuchaczy Trójki. Ale to nie jest szyld „post-Trójka” – mówi medioznawca. - Dziennikarze mają tam ogromną wolność tworzenia treści i samego biznesu, przecież mamy problem z epidemią, ludzie tracą pracę, a to radio funkcjonuje, ma plany. Jedyne marginalne uwagi miałbym do oferty muzycznej, bo warto bardziej uciec od tradycyjnej formuły. W palecie możliwości muzycznych można jeszcze poszperać, by przyciągać słuchacza młodszego. Można też mocniej zaznaczyć chill out – podkreśla.

Ciekawi go także, jak RNŚ poradzi sobie w perspektywie kilku lat? - Na pewno działa obecnie efekt nowości i politycznego buntu, ale gdy dojdzie do zmiany władzy w Polsce, to może być problem. Bo okres buntu po prostu się skończy, a to jest teraz dobre paliwo – zaznacza.

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, zaznacza, że wielkim sukcesem RNŚ jest już samo utrzymanie się na rynku. – Na początku byłem ciekawy czy przetrzymają parę miesięcy, ale im się to rewelacyjnie udało. Zresztą sam byłem w redakcji RNŚ i naprawdę robi to wrażenie. Udało się przenieść tam tą „trójkową” energię – mówi szef Onetu.

Zastanawia się jednak co przyniesie najbliższa radiowa przyszłość, bo w takich crowdfundingowych projektach zawsze część pierwszych fanów rezygnuje po pewnym czasie z wpłat, trzeba sprawić, żeby pojawili się nowi. – Dlatego zauważam, że twórcy RNŚ z tej dawnej trójkowej formuły wychodzą. To już inne radio, ale wciąż bardzo potrzebne. Udaje mu się przyciągnąć sporo tzw. świeżej krwi, jak np. Eliza Michalik – zaznacza. Węglarczyk pokazuje też swój przykład jako słuchacza. – W młodości byłem wiernym fanem Trójki, wychowanym muzycznie przez Manna i Kaczkowskiego, znałem całą ramówkę stacji. Ale potem z niej wyrosłem. Teraz znowu mnie przyciągnęło Radio Nowy Świat, ale przyciągnęli mnie zwłaszcza ci nowi ludzie – dodaje.

- Życzę tej stacji, żeby nie była ani rządowa, ani opozycyjna, tylko żeby starała się być przede wszystkim fajnym medium – kończy Węglarczyk.

"Dzień Patronów"

Teraz RNŚ z okazji rocznicy zbiórki ogłasza 16 kwietnia „Dniem Patronów”. RNŚ rozpoczęło też procedurę wpisania zbiórki na radio do Księgi rekordów Guinnessa. - Nasi patroni dokonali czegoś niesamowitego, tworząc ze swoich wpłat nowe radio - i wszyscy powinni się o tym dowiedzieć. Chcemy uzyskać ten wpis w nowej kategorii: „największa zbiórka na radio w ciągu roku”. Z tego co wiem, żadne radio na świecie nie zebrało w tak krótkim czasie tak ogromnej sumy – zaznacza Magda Jethon.

W Dzień Patronów na antenie pojawi się kilka zmian w ramówce. W audycji „Poranna Manna” Piotr Bukartyk zaprezentuje piosenkę dedykowaną Patronom, a redaktor naczelna Magda Jethon opowie o najbliższych planach rozwoju stacji.

O godzinie 10:00 zostanie wyemitowany godzinny koncert zespołu Raz Dwa Trzy (koncert z przerwanej z powodu pandemii trasy „30 lat jak jeden koncert”, zarejestrowany 29 grudnia 2020 r. we Wrocławiu). Po północy koncert zostanie powtórzony już w pełnym wymiarze czasowym.

O godzinie 19:00 rozpocznie się specjalne wydanie „Koncertu życzeń”, prowadzonego przez Joannę Kołaczkowską oraz gościnnie przez Artura Andrusa. Przez cały dzień będą też emitowane wypowiedzi Patronów, którzy jako wyjątkowo aktywna grupa odbiorców, współtworzą Radio Nowy Świat.

Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat w rok zebrało 8,5 mln zł. "Poczuliśmy smak pełnej niezależności"

102 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lili
Nie slucham radia lemingow, ale gratuluje skutecznosci w zbiorce. Nie przypuszczalam, ze tylu luda da sie na to nabrac. 🤡
odpowiedź
User
Marcin
I co na to pani Agnieszka? Zazdro, co?;)
odpowiedź
User
Bogna
Cudowne radio, madre, inteligentne, roznorodna muzyka a przede wszystkim słuchacze, przynajmnie ci co dzwonia do radia: kulturalni, na poziomie, z poczuciem humoru, dystansu. MojeRadio! Trwajcie jak najdłużej
odpowiedź