SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Protest przeciw likwidacji mediów samorządowych. „To odpowiedzialność zbiorowa”

Należące do samorządów stacje radowe wydały wspólny apel, w którym protestują przeciwko likwidacji mediów samorządowych w Polsce, co zakłada nowa ustawa medialna. - Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jest ewidentnym nadużyciem - czytamy w apelu. 
 

Jak podawaliśmy, trwają prace na nową ustawą medialną. W trakcie przygotowań odbywa się dyskusja nad tym, jaka powinna być przyszłość mediów wydawanych przez samorządy. - Działalność medialna nie jest zadaniem własnym ani powierzonym instytucjom samorządowym, lecz jedynie efektem niedoprecyzowania sposobów realizacji ich zadań. Dlatego generalny zakaz jej prowadzenia to rozwiązanie, które jest możliwe i może być skuteczne - mówił w lipcu br. w rozmowie z Wirtualnemedia.pl radca prawny Dominik Tokarski z Kancelarii Prawnej Media. 

We wrześniu odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw mediów i polityki audiowizualnej. Ministerstwo Kultury postuluje m.in. zakaz finansowania mediów przez samorządy. Poparcie dla postulatu zadeklarowały: Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska. 

Stacje radiowe protestują

Z naszych informacji wynika, że kilka dni temu w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich samorządowych stacji radiowych w Polsce. Podpisali wspólny apel w sprawie „likwidacji mediów samorządowych”.

- Jeśli jest problem z prasą samorządową, to należy go gruntownie zdiagnozować i naprawić. Nie może być tak, że dobrze funkcjonujące i rzetelnie spełniające swoją rolę samorządowe stacje radiowe zostaną zlikwidowane. Nie ma zgody na odpowiedzialność zbiorową. To zamach na pluralizm mediów w Polsce - przekazał nam Marek Karczewski, redaktor naczelny Radia Bogoria Grodzisk Mazowiecki.

Pod apelem podpisali się także przedstawiciele: Radia Centrum Kalisz, Radia Malbork, Radia Nakło, Radia Opatów, Radia Piekary Śląskie oraz Radia RSC Skierniewice.

- Likwidacja samorządowych stacji radiowych jest sprzeczna z Konstytucją RP - art. 14 - „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu” oraz art. 54 pkt 1 - „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji” - czytamy we wstępie apelu.

Czytaj także: TVP znów przeprasza za propagandę 

- Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i likwidacja wszystkich mediów samorządowych jest ewidentnym nadużyciem. Od tego, aby monitorować i karać media, które łamią zasady uczciwego, rzetelnego dziennikarstwa są obowiązujące przepisy prawne i organy kontrolne. Wszystkie samorządowe stacje radiowe mają wydane i obowiązujące koncesje od KRRiT na okres 10 lat. Co w związku z tym faktem? - pytają autorzy apelu. Twierdzą także, że nie zostali zaproszeni do udziału w konsultacjach nad ustawą medialną.

- Praktyka pokazuje, że na niektórych obszarach, samorządowe staje radiowe są pełnowartościowym źródłem unikalnej informacji lokalnej - zakończono. 

Dołącz do dyskusji: Protest przeciw likwidacji mediów samorządowych. „To odpowiedzialność zbiorowa”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kawka
Lokalne - SAMORZĄDOWE - radio wyświetla opinii publicznej np takie sprawy: https://rc.fm/news/kalisz-brzeziny-druzgocaco-o-domu-dziecka.html
odpowiedź
User
To ja nikt inny
W Nadrenii Północnej-Westfalii udział w 44 stacjach lokalnych mają wydawcy (75 proc.) i samorządy (25 proc.). Koncesję przyznano zrzeszeniom do których delegowane są osoby wg. ustawowo ustalonych zasad, m.i. przedstawiciele partii, kościołów, związków zawodowcy. Zrzeszenia zatrudnia redakcję, aby wydawcy i samorządy nie mieli wpływ na redakcję.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Wie ktoś, jak działa 240 stacji lokalnych w Holandii? Więcej na temat nlpo.nl
odpowiedź