SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eurozet ze spadkiem wpływów i zysku. Agora: spór sądowy z UOKiK może potrwać kilka lat

W ub.r. Eurozet, nadawca m.in. Radia ZET, zanotował spadek przychodów o 14,5 proc. do 176,15 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 23,35 do 16,51 mln zł. Firma jesienią wypłaciła Agorze i SFS Ventures 30 mln zł dywidendy. Na początku roku prezes UOKiK nie wyraził zgody na przejęcie kontrolnego pakietu Eurozetu przez Agorę. - Jeśli dojdziemy do procesu sądowego, to może być nawet kwestia kilku lat aż do rozstrzygnięcia w tej sprawie - komentuje Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Grupy Agora.

Article

Jednostkowe wyniki finansowe Eurozetu z ub.r. opublikowano w sprawozdaniu rocznym Agory, do której od lutego 2019 roku należy 40 proc. jego udziałów (zapłaciła za nie 130,7 mln zł). Nadawca w ub.r. zanotował 176,15 mln zł mln zł przychodów sprzedażowych i 16,51 mln zł zysku netto, natomiast w 2019 roku miał 206,08 mln zł wpływów, 30,62 mln zł zysku operacyjnego i 23,35 mln zł zysku netto.

Zdecydowana większość przychodów Eurozetu pochodzi ze sprzedaży reklam. W 2019 roku cała grupa kapitałowa zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 214,86 mln zł, z czego wpływy z reklam radiowych i internetowych zwiększyły się ze 185,35 do 189,41 mln zł. Natomiast przychody z produkcji spotów poszły w górę z 2,27 do 2,77 mln zł, a z akcji specjalnych zmalały z 1,92 do 1,67 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. spadek przychodów Eurozetu był większy niż całego polskiego rynku reklamy radiowej, który według danych Publicis Groupe zmalał o 9,5 proc. do 681,5 mln zł. Przesądził o tym lockdown w czasie pierwszej fali epidemii - w kwietniu i maju wydatki na reklamy w radiu skurczyły się rok do rok o ponad 40 proc.

Eurozet z dywidendą i nowym prezesem

Do grupy Eurozet należy pięć rozgłośni radiowych. Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Radio ZET miało 12,48 proc. udziału w rynku słuchalności, Antyradio - 2,71 proc., Radio Plus - 2,21 proc., Meloradio - 1,18 proc., a Chillizet - 0,28 proc.

Natomiast portal Radiozet.pl w styczniu br. zanotował 12,38 mln użytkowników i 42,58 proc. zasięgu, Antyradio.pl - 1,44 mln użytkowników i 4,95 proc. zasięgu, a Planeta.pl - 1,35 proc. użytkowników i 4,66 proc. zasięgu (według Mediapanelu).

Jesienią ub.r. prezesem Eurozetu została Ewa Rosiewicz, poprzednio szefowa biura reklamy, zastąpiła Andrzeja Matuszyńskiego, który rozstał się z firmą. Natomiast na stanowisku dyrektora finansowego w miejsce Macieja Grubera został Tomasz Zakrzewski.

Od maja do września ub.r. nadawca obniżył pracownikom wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc., tak jak część firm z branży mediów i marketingu skorzystał z tarczy antykryzysowej.

Na początku 2019 roku Eurozet został przejęty od Czech Media Invest przez Agorę i czeską spółkę SFS Ventures. Jesienią ub.r. udziałowcy, wbrew rekomendacji zarządu firmy, który chciał przeznaczyć jej zysk na kapitał zapasowy, zdecydowali o wypłacie dywidendy. Przeznaczono na nią 30 mln zł: cały zysk netto z 2019 roku i 6,65 mln zł z kapitału zapasowego. SFS Ventures otrzymał 18 mln zł, a Agora 12 mln zł.

UOKiK nie zgadza się na kupno przez Agorę reszty udziałów Eurozetu

Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza wykonać opcję kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję.

UOKiK przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia prezes Urzędu Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

Agora zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji do sądu. - Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych - skomentowała spółka.

„Sądowe rozstrzygnięcie to może być kwestia nawet kilku lat”

Zapytaliśmy w piątek zarząd Agory, na jakim etapie jest sprawa i kiedy spodziewają się jej rozstrzygnięcia.

- Po złożeniu odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej chwili UOKiK ma trzy miesiące na decyzję o przekazaniu sprawy do sądu lub autokorektę. Oczywiście nie mamy nadziei na takie rozwiązanie, w związku z czym spodziewamy się, że w tym terminie urząd przekaże sprawę do sądu - skomentowała Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

- Trudno jest oceniać jak długo potrwa sprawa, oczywiście można spodziewać się apelacji, kasacji od wyroku. Jeśli dojdziemy do procesu, sądowe rozstrzygnięcie to może być nawet kwestia kilku lat - dodała.

UOKiK sprawdza kupno 40 proc. Eurozetu przez Agorę

Prezes UOKiK  bada jeszcze jedną sprawę dotyczącą wcześniejszego przejęcia przez Agorę 40 proc. Eurozetu, którą rozpoczął w marcu 2019 roku. Pisaliśmy o tym, że "sprawa jest w toku”.

Anna Kryńska-Goldewska objaśnia, że w ramach tego postępowania nastąpiła wymiana informacji między urzędem a Agorą, natomiast od czerwca 2019 roku UOKiK nie podejmował żadnych czynności w ramach tego postępowania. - Technicznie to postępowanie nie zostało zamknięte, rozumiem, że jest otwarte – stwierdziła.

Zaznaczyła także, że mimo niepowodzenia w związku z przejęciem większościowego pakietu Eurozetu, Agora chce nadal pozostać mniejszościowym udziałowcem właściciela m.in. Radia Zet.

- Wnieśliśmy do sądu wniosek o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację, uważamy, że decyzja Urzędu była podjęta z naruszeniem zasad prawa i wszelkich możliwych regulacji. Dlatego nie ma powodu, abyśmy na razie zmieniali decyzję w tym zakresie. Pozostajemy udziałowcem mniejszościowym, dodatkowo Eurozet notuje bardzo dobre wyniki, otrzymujemy wyższe dywidendy niż w poprzednim roku i to pomimo pandemii, nie narażając spółkę na problemy płynnościowe. Zdecydowanie, pozostajemy jej mniejszościowym udziałowcem i walczymy o to, abyśmy mogli przejąć kontrolę nad tą spółką – podkreśliła Kryńska-Godlewska.

W marcu Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 836,4 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 6 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty. W epidemii najmocniej ucierpiały kina Helios i zajmująca się outdoorem grupa AMS.

Dołącz do dyskusji: Eurozet ze spadkiem wpływów i zysku. Agora: spór sądowy z UOKiK może potrwać kilka lat

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
brawo!!!
odpowiedź
User
Olo
Radio Zet i już 😂
odpowiedź
User
Karolina z Gogolina
O jej.
odpowiedź