SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eurozet ze spadkiem wpływów i zysku. Agora: spór sądowy z UOKiK może potrwać kilka lat

W ub.r. Eurozet, nadawca m.in. Radia ZET, zanotował spadek przychodów o 14,5 proc. do 176,15 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 23,35 do 16,51 mln zł. Firma jesienią wypłaciła Agorze i SFS Ventures 30 mln zł dywidendy. Na początku roku prezes UOKiK nie wyraził zgody na przejęcie kontrolnego pakietu Eurozetu przez Agorę. - Jeśli dojdziemy do procesu sądowego, to może być nawet kwestia kilku lat aż do rozstrzygnięcia w tej sprawie - komentuje Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Grupy Agora.

Article

Jednostkowe wyniki finansowe Eurozetu z ub.r. opublikowano w sprawozdaniu rocznym Agory, do której od lutego 2019 roku należy 40 proc. jego udziałów (zapłaciła za nie 130,7 mln zł). Nadawca w ub.r. zanotował 176,15 mln zł mln zł przychodów sprzedażowych i 16,51 mln zł zysku netto, natomiast w 2019 roku miał 206,08 mln zł wpływów, 30,62 mln zł zysku operacyjnego i 23,35 mln zł zysku netto.

Zdecydowana większość przychodów Eurozetu pochodzi ze sprzedaży reklam. W 2019 roku cała grupa kapitałowa zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 5 proc. do 214,86 mln zł, z czego wpływy z reklam radiowych i internetowych zwiększyły się ze 185,35 do 189,41 mln zł. Natomiast przychody z produkcji spotów poszły w górę z 2,27 do 2,77 mln zł, a z akcji specjalnych zmalały z 1,92 do 1,67 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. spadek przychodów Eurozetu był większy niż całego polskiego rynku reklamy radiowej, który według danych Publicis Groupe zmalał o 9,5 proc. do 681,5 mln zł. Przesądził o tym lockdown w czasie pierwszej fali epidemii - w kwietniu i maju wydatki na reklamy w radiu skurczyły się rok do rok o ponad 40 proc.

Eurozet z dywidendą i nowym prezesem

Do grupy Eurozet należy pięć rozgłośni radiowych. Według badania Radio Track od grudnia ub.r. do lutego br. Radio ZET miało 12,48 proc. udziału w rynku słuchalności, Antyradio - 2,71 proc., Radio Plus - 2,21 proc., Meloradio - 1,18 proc., a Chillizet - 0,28 proc.

Natomiast portal Radiozet.pl w styczniu br. zanotował 12,38 mln użytkowników i 42,58 proc. zasięgu, Antyradio.pl - 1,44 mln użytkowników i 4,95 proc. zasięgu, a Planeta.pl - 1,35 proc. użytkowników i 4,66 proc. zasięgu (według Mediapanelu).

Jesienią ub.r. prezesem Eurozetu została Ewa Rosiewicz, poprzednio szefowa biura reklamy, zastąpiła Andrzeja Matuszyńskiego, który rozstał się z firmą. Natomiast na stanowisku dyrektora finansowego w miejsce Macieja Grubera został Tomasz Zakrzewski.

Od maja do września ub.r. nadawca obniżył pracownikom wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc., tak jak część firm z branży mediów i marketingu skorzystał z tarczy antykryzysowej.

Na początku 2019 roku Eurozet został przejęty od Czech Media Invest przez Agorę i czeską spółkę SFS Ventures. Jesienią ub.r. udziałowcy, wbrew rekomendacji zarządu firmy, który chciał przeznaczyć jej zysk na kapitał zapasowy, zdecydowali o wypłacie dywidendy. Przeznaczono na nią 30 mln zł: cały zysk netto z 2019 roku i 6,65 mln zł z kapitału zapasowego. SFS Ventures otrzymał 18 mln zł, a Agora 12 mln zł.

UOKiK nie zgadza się na kupno przez Agorę reszty udziałów Eurozetu

Jesienią 2019 roku Agora poinformowała, że zamierza wykonać opcję kupna pozostałych 60 proc. udziałów Eurozetu i złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na transakcję.

UOKiK przeprowadził dwuetapowe postępowanie, obejmujące analizę rynków działania obu firm. Na początku stycznia prezes Urzędu Tomasz Chróstny zakazał Agorze przejęcia kontrolnego pakietu Eurozetu. W obszernym uzasadnieniu stwierdzono, że połączone firmy wspólnie z Grupą RMF stworzyłyby duopol z 70-procentowym udziałem w rynku radiowym.

Agora zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji do sądu. - Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych - skomentowała spółka.

„Sądowe rozstrzygnięcie to może być kwestia nawet kilku lat”

Zapytaliśmy w piątek zarząd Agory, na jakim etapie jest sprawa i kiedy spodziewają się jej rozstrzygnięcia.

- Po złożeniu odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej chwili UOKiK ma trzy miesiące na decyzję o przekazaniu sprawy do sądu lub autokorektę. Oczywiście nie mamy nadziei na takie rozwiązanie, w związku z czym spodziewamy się, że w tym terminie urząd przekaże sprawę do sądu - skomentowała Anna Kryńska-Godlewska, członkini zarządu Agory.

- Trudno jest oceniać jak długo potrwa sprawa, oczywiście można spodziewać się apelacji, kasacji od wyroku. Jeśli dojdziemy do procesu, sądowe rozstrzygnięcie to może być nawet kwestia kilku lat - dodała.

UOKiK sprawdza kupno 40 proc. Eurozetu przez Agorę

Prezes UOKiK  bada jeszcze jedną sprawę dotyczącą wcześniejszego przejęcia przez Agorę 40 proc. Eurozetu, którą rozpoczął w marcu 2019 roku. Pisaliśmy o tym, że "sprawa jest w toku”.

Anna Kryńska-Goldewska objaśnia, że w ramach tego postępowania nastąpiła wymiana informacji między urzędem a Agorą, natomiast od czerwca 2019 roku UOKiK nie podejmował żadnych czynności w ramach tego postępowania. - Technicznie to postępowanie nie zostało zamknięte, rozumiem, że jest otwarte – stwierdziła.

Zaznaczyła także, że mimo niepowodzenia w związku z przejęciem większościowego pakietu Eurozetu, Agora chce nadal pozostać mniejszościowym udziałowcem właściciela m.in. Radia Zet.

- Wnieśliśmy do sądu wniosek o wydanie bezwarunkowej zgody na koncentrację, uważamy, że decyzja Urzędu była podjęta z naruszeniem zasad prawa i wszelkich możliwych regulacji. Dlatego nie ma powodu, abyśmy na razie zmieniali decyzję w tym zakresie. Pozostajemy udziałowcem mniejszościowym, dodatkowo Eurozet notuje bardzo dobre wyniki, otrzymujemy wyższe dywidendy niż w poprzednim roku i to pomimo pandemii, nie narażając spółkę na problemy płynnościowe. Zdecydowanie, pozostajemy jej mniejszościowym udziałowcem i walczymy o to, abyśmy mogli przejąć kontrolę nad tą spółką – podkreśliła Kryńska-Godlewska.

W marcu Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 33 proc. do 836,4 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 6 mln zł zysku do 130,24 mln zł straty. W epidemii najmocniej ucierpiały kina Helios i zajmująca się outdoorem grupa AMS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Eurozet ze spadkiem wpływów i zysku. Agora: spór sądowy z UOKiK może potrwać kilka lat

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
brawo!!!
14 17
odpowiedź
User
Olo
Radio Zet i już 😂
11 3
odpowiedź
User
Karolina z Gogolina
O jej.
9 10
odpowiedź