SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radiowa Jedynka latem: więcej luzu, mniej twardej polityki

Radiowa Jedynka wprowadziła letnią ramówkę. Będzie ona obowiązywać do połowy września br. Mogą się w niej jednak pojawiać okresowe zmiany w związku z Euro 2016, Światowymi Dniami Młodzieży czy Olimpiadą w Rio. - W tym roku chcemy zaproponować nieco lżejszą tematykę. Będziemy starać się dać słuchaczom trochę oddechu. Mamy nadzieję, że uda nam się przyciągnąć także wielu czterdziestolatków - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Rafał Porzeziński, szef PR I, foto: Wojciech Kusiński/Polskie RadioArticle

- Tego lata dużo będziemy mówić o rodzinie, relacjach, muzyce i podróżach. Lato to naturalny czas na odpoczynek od twardej polityki, ale oczywiście szczyt NATO w Warszawie, wybory prezydenta USA czy ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE zauważymy i omówimy bardzo dokładnie. Także ważne daty z naszej historii najnowszej przybliżymy słuchaczom Jedynki w sposób rzetelny i interesujący - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Program 1 Polskiego Radia wprowadził nową letnią ramówkę w poniedziałek, 20 czerwca br. Nie zmieniło się nocne pasmo od 24.00 do 5.00 rano. Od poniedziałku do piątku od północy do godz. 3.00 będzie można nadal słuchać „Muzyki nocą”, natomiast od 3.00 do 5.00 - tak, jak dotychczas - nadawana będzie audycja „Tak to bywało”. Pierwszą nowością jest poranny program „Podwójne espresso”, który nadawany będzie w dni powszednie i w soboty od godz. 5.00 do 6.00.

- „Podwójne espresso” to propozycja dla tych słuchaczy, którzy zaczynają swój dzień bardzo wcześnie i potrzebują pozytywnej energii i uśmiechu, by się do końca obudzić. Już pierwszego dnia nadawania tej audycji (20 czerwca br.) z Paryża zadzwoniła słuchaczka z wielkimi podziękowaniami za energiczny, pogodny i ciekawy poranek. Program ten z założenia ma być dynamiczny, będzie w nim nieco szybsza narracja. Oczywiście nie zapominamy o dotychczasowych słuchaczach tego pasma i o 5.30 będą nadal emitowane „Agro Fakty”, a sposób prezentowania pogody pomoże osobom prowadzącym gospodarstwa rolne dobrze zaplanować dzień pracy. Do poprowadzenia audycji „Podwójne espreso” zaangażowaliśmy Monikę Tarkę-Kilen i Roberta Kilena. Znaleźliśmy w nich duży potencjał potrzebny do tego, by stworzyć jednocześnie rodzinny i nowoczesny program poranny. Myślę, że ta godzina będzie obfitować w niespodzianki. Chcemy zaprosić słuchaczy do wypicia razem z nami tytułowego wspólnego podwójnego espresso, dlatego wśród nagród codziennych konkursów znajdą się dobre ekspresy do kawy - mówi nam Rafał Porzeziński.

W porannym paśmie pomiędzy 6.00 a 9.00 pozostaną „Sygnały dnia”, które nadal prowadzić będą Daniel Wydrych i Piotr Gociek, a w piątki Wydrych i Wojciech Dąbrowski. W ramach tego pasma o 7.15 i 8.15 nadawana będzie „Rozmowa dnia”. - Uważam, że „Sygnały dnia” dzięki naszym prowadzącym nabrały lekkości nie tracąc nic ze swej merytoryki. Chcemy, aby latem w tej audycji pojawiało się trochę więcej informacji związanych z kulturą, filmem, muzyką, teatrem, nauką czy historią. Umożliwimy także słuchaczom wypowiadanie się na naszej antenie. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi będą też nieco krótsze niż dotychczas, co zwiększy dynamikę programu i pozwoli zagrać jedną piosenkę więcej w każdej godzinie - zapowiada Rafał Porzeziński.

Pasmo od 9.00 do 12.00 od poniedziałku do soboty będzie zarezerwowane dla tegorocznej edycji „Lata z Radiem”. - Nad tym programem od lat czuwa zespół oddanych fachowców i zwykle mają świetne wyniki. W tym roku będzie może nieco więcej muzyki, a wśród nowości znajdzie się m.in. cykl „Gdzie jest Tadek”, czyli podróże po Europie z Tadeuszem Chudeckim, znanym aktorem i globtroterem, który opowiada o tym, co turysta wiedzieć powinien podczas swoich wojaży, co ze sobą mieć i czego się wystrzegać. Będą też podróże po Polsce, wakacyjne hity muzyczne z różnych rozgłośni radiowych z całego świata , a także lista przebojów piłkarskich (to pomysł Marcina Kusego i Pawła Sztompke). Warto też zauważyć, że w tym roku na trasę „Lata z Radiem” do 18 miast i miasteczek ruszą z nami absolutnie topowi artyści - mówi Rafał Porzeziński, szef Jedynki.

Warto przypomnieć, że trasa koncertowa „Lata z Radiem” rozpocznie się 25 czerwca br. w Legionowie. W tym roku na koncertach wystąpią m.in. Perfect, Andrzej Piaseczny i Sylwia Grzeszczak.

Od 12.00 do 13.00 będzie można posłuchać audycji „W samo południe”, natomiast od 13.00 do 15.00 na antenie znajdzie się „Muzyczna Jedynka”. Nowością będzie program „Popołudnie z Jedynką”, który nadawany będzie w paśmie od 15.00 do 18.00.

- Przywracamy magazyn popołudniowy, który poprowadzą m.in. Karolina Rożej i Bogdan Sawicki. Będą to trzy godziny, w ramach których każdy znajdzie coś dla siebie - ekonomia, nauka, sport, kultura, odrobina polityki (w ramach tego pasma o 17.30 „Debata Jedynki”). Polacy pamiętają, jak dawniej czekało się na popołudniówkę, a my mamy nadzieję, że nasi słuchacze na „Express Jedynki” będą czekać z większą niecierpliwością. Chcemy nawiązać do tradycji dostarczania pakietu wiadomości po południu - przed laty Polacy czekali na „Express Wieczorny” do 15:00. Mamy nadzieję, że „Express Jedynki” będzie cieszył się większą popularnością niż tamten „Express” - mówi Rafał Porzeziński.

Niewielkie zmiany, dotyczące godzinowego przesunięcia niektórych audycji, czekają słuchaczy w paśmie wieczornym. Od 18.00 do 19.00 nadawany będzie nadal program „Więcej świata”, od 19.00 do 19.30 (zamiast do 20.00) „Jedynka dzieciom”, natomiast od 19.30 do 23.00 „Eureka - magazyn ” (z przerwą o 21.30 na półgodzinną „Kronikę Sportową”). Od 23.00 do 24.00 - tak, jak dotychczas - nadawany będzie program „Twarzą w twarz”.

W sobotnie poranki zamiast „Padnij Powstań” i „Damskiej Torebki” między 9.00 a 12.00 nadawane będzie „Lato z Radiem”, a od 12.00 magazyn „W samo południe”. Z kolei od 13.00 do 17.00 będzie można posłuchać pasma „Sobota z Jedynką”. Nowością będzie „Lato z Radiem Extra”, które będzie nadawane od 17.00 do 21.00. Między 23.00 a 24.00 będzie można z kolei posłuchać - tak, samo, jak do tej pory - audycji „Tak to było”.

Kilka nowości zaplanowano na wakacyjne niedziele. Po każdym sobotnim koncercie „Lata z Radiem”, od niedzielnej północy do godz. 3.00 będzie można posłuchać programu „Lato z Radiem pod Gwiazdami”. W niedziele „Lato z Radiem” nadawane będzie od 10.00 (zamiast od 9.00) do 12.00, natomiast o godz. 12.00 tak, jak do tej pory posłuchać będzie można magazynu „Tydzień kontra tydzień”. Od 13.00 do 17.00 emitowana będzie „Niedziela z Jedynką”, a od 17.00 do 19.00 „Lato z Radiem Extra”. W paśmie wieczornym nadal będzie można słuchać o 19.00 „Przy muzyce o sporcie”, o 21.00 magazynu „Polska i świat”, a o 21.30 „Kroniki sportowej”. O 22.00 na antenie znajdzie się ponownie „Lato z Radiem Extra”, natomiast od 23.00 do 24.00 nadawana będzie „Koncertowa Jedynka”.

Ramówka radiowej Jedynki będzie się dość dynamicznie zmieniać podczas ważnych wydarzeń, które odbywać się będą tego lata, a więc w czasie Euro 2016 (na przełomie czerwca i lipca br. – warto przypomnieć, że tylko Jedynka transmituje pełne relacje najważniejszych meczów mistrzostw), w czasie Światowych Dni Młodzieży (od 27 do 31 lipca br.), jak również podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (między 5 a 31 sierpnia br.).

- Ogólnie rzecz biorąc w tym roku w letniej ramówce Jedynki chcemy zaproponować nieco lżejszą tematykę. Będziemy starać się dać słuchaczom trochę oddechu. Mamy nadzieję, że uda nam się przyciągnąć do Jedynki także wielu czterdziestolatków - dodaje Rafał Porzeziński, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Według danych z badania Radia Track od marca do maja br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 8,4 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radiowa Jedynka latem: więcej luzu, mniej twardej polityki

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bbd
Jeszcze troche tego luzu a niebawem nikt Jedynki nie bedzie sluchal. Wyjatkowo archaiczna antena. Nadaje sie tylko do gruntownej przebudowy
odpowiedź
User
Young
tego radia od lat nie da się słuchać... Czterdzestolatkowie to mają 10 innych stacji, czasami nawet bez polityki.
a ludziom młodym w wakacje Czwórkę zabiorą.
odpowiedź
User
janusz cebulak
Smród i tak zostaje. Usztywniane Czwórki i dopasowywanie do takich samych standardów Trójki jest po prostu durne.
odpowiedź