SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radosław Gruca skazany. Będzie odwołanie

Sąd ukarał grzywną dziennikarza Radia ZET Radosława Grucę za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed dwóch lat. Wyrok jest nieprawomocny. Gruca w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiada odwołanie.

Radosław Gruca, fot. screenshot z YouTube'aArticle

W lipcu 2021 roku Radosław Gruca (dziennikarz prosi o podawanie pełnego nazwiska) miał szarpać się z jednym z interweniujących wobec niego policjantów, o czym jako pierwsze napisały portale Tvp,info i wPolityce.pl. Według ich informacji, funkcjonariusze interweniowali, gdyż zauważyli, że poruszający się chwiejnym krokiem mężczyzna próbuje ruszyć samochodem. 

Grucy postawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej jednego z funkcjonariuszy oraz słownego go znieważenia. Jak jednak ustaliły Wirtualnemedia.pl, nie zatrzymano mu prawa jazdy, nie dostał też zarzutu prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

We wtorek tvp.info poinformowało, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza skazał dziennikarza za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza i znieważenie go. Gruca został ukarany karą grzywny w wysokości 4 tys. zł, nawiązką na rzecz jednego z policjantów w wysokości 1 tys. zł, poniósł też koszty procesu.

Gruca: Wnoszę o całkowite uniewinnienie

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl dziennikarz zapowiada odwołanie się od wyroku sądu. - Nie było żadnych innych dowodów poza zeznaniami policjantów. Wyrok jest nieprawomocny, oczywiście wnoszę o całkowite uniewinnienie. Mówię twardo i odpowiedzialnie, że walczę do końca o prawdę i standardy demokratyczne, bo nie było żadnej podstawy, żeby w ogóle podejmować interwencję – zaznacza Gruca.

- Sąd stwierdził, że prokuratura próbowała udowodnić, że byłem pod wpływem alkoholu, co się kompletnie nie udało, w związku z czym zmniejszył mi karę grzywny. Ich działania w opinii sądu były bezproduktywne – dodaje dziennikarz.

O tym, że dziennikarz miał być pod wpływem alkoholu, napisał dwa lata temu Cezary Gmyz, niemiecki korespondent TVP. „Dziś w nocy kompletnie napruty dziennikarz @oko_press niejaki @Gruca_Radoslaw zataczając się na oczach funkcjonariuszy, wsiadł do samochodu i uruchomił silnik. Interweniujących policjantów obrzucił wyzwiskami i zaczął się z nimi szarpać. Musieli użyć środków przymusu” - napisał na Twitterze [tweet został już usunięty – red.].

W maju br. Gruca zapowiadał, że pozwie Gmyza za ten wpis. Do tej pory jednak tego nie zrobił. - Idealny moment jest teraz. Widać wyraźnie, że nie ma żadnych dowodów ani przesłanek, żeby mówić, jak to Gmyz napisał, iż byłem „kompletnie napruty” - mówi we wtorek Gruca. - Sąd stwierdził wprost, że źródłem tej informacji musiała być policja. Z racji bowiem tego, iż byłem wtedy zatrzymany, nikt inny nie mógł tego Gmyzowi przekazać. To już chyba czwarta sprawa, w której Gmyz podaje nieprawdziwe informacje od policji i nie zamierzam mu odpuścić – zapowiada dziennikarz Radia ZET.

Gruca dodaje, że zamierza wytoczyć korespondentowi TVP pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych.

Dziennikarz wcześniej zorganizował nawet zbiórkę na platformie Pomagam.pl „Na pozwy przeciw propagandystom”. Do tej pory zebrał jednak 11,6 tys. zł z zakładanych 25 tys. zł.

Radosław Gruca od grudnia 2021 roku jest dziennikarzem śledczym Radia ZET. Od lipca 2020 roku związany był z OKO.Press. Serwis rozwiązał z nim umowę po tym, jak Gruca dostał zarzuty.

Wcześniej pracował w „Fakcie”, publikował także w „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej” i „Super Expressie”. Jest autorem książki "Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje" oraz „Osadzony”. 

Dołącz do dyskusji: Radosław Gruca skazany. Będzie odwołanie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katy
Panie Radosławie jestem z panem. Nie ma dowodów więc skąd ten wyrok... Policjanci w kraju bezprawia mówią i robią co chcą i wszystko to w zakłamywanej rzeczywistości
pokazywanej przez tvp.info.
odpowiedź
User
Radiollo
Pozew cywilny - a są inne?
odpowiedź
User
Kozaczyl, ublizyl wyrok dostal, przeprosic raczyl
On zawsze byl typem w stylu janusza "wiesz kim ja jestem", w rzeczywistosci alkoholik i przypuszczam narkusek, ktory ma cos z glowa nie tak.
odpowiedź